Autorka wiarlowego zdjęcia impali i gepardów ujawnia prawdę o jego powstaniu

Alison Buttgieg, autorka zdjęcia impali, którą dzielą sekundy od śmierci, postanowiła rozwiać wątpliwości na temat jego powstania. Fotografia rozeszła się po Internecie z otoczką fałszywej historii.

© Alison Buttgieg / www.alisonbuttigieg.com

Zdjęcie, które widzicie, rozeszło się w mediach społecznościowych jak świeże bułeczki w sobotni poranek. Fotografii towarzyszyła piękna historia o tym, jak bohaterska impala poświęciła swoje życie, by jej młode zyskały czas na ucieczkę przed krwiożerczymi gepardami. To cudowne zdjęcie ukazuje ostatnie spojrzenie matki przed bohaterską śmiercią. Oprócz samej pracy, w Internecie pojawiła się masa domniemań na temat jej powstania i tego, jak autorka popadła w depresję po zrobieniu zdjęcia.

W oświadczeniu na Facebooku, Alison Buttgieg nazwała fałszywą historię szukaniem sensacji przez media, by podbić oglądalność.

Moja fotograficzna kariera zmieniła się w koszmar. Zdjęcie z nieprawdziwą historią zostało rozpowszechnione tysiące razy w przeróżnych mediach społecznościowych. Żyjemy w podłym świecie, pełnym głupich naiwnych ludzi, którzy rozprzestrzeniają fałszywe informacje jak szaleni.

Alison Buttgieg

Fotografka wyznała, że prawdziwe okoliczności zdjęcia były kompletnie inne. Impala została wykorzystana przez matkę gepardów do nauki młodych, jak powinny polować. Niestety, kocięta były bardziej zainteresowane zabawą niż zabijaniem ofiary. Buttgieg zauważa, że zwierzę zamarło w bezruchu przez szok. Autorka zdjęcia, odwołując się do „buntu w oczach impali”, podsumowuje określenie ironicznie: „To tak, jakby zwierzę zadecydowało o pozostaniu pięknym i dumnym do samego końca życia”.

Historia jednak ma ten sam koniec. Impala zginęła. Została zabita przez matkę dzikich kotów widocznych na zdjęciu. Ta sprawa pokazuje, jak łatwo dajemy się nabrać na informacje w Internecie, które niekoniecznie są prawdziwe. Wystarczy, że dramatyczne zdjęcie zostanie opisane w piękny sposób jakąś rzewną historyjką, a „kliki” skaczą. Następnym razem, gdy zobaczycie jakąś wspaniałą fotografię z niesamowitym opisem, może warto zastanowić się, ile w tym wszystkim jest prawdy…

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

48 obiektywów złączonych w jeden, czyli jak astronomowie szukają nowych galaktyk Poznajcie historię "Śniadania na szczycie drapacza chmur" - jednego z najbardziej znanych zdjęć na świecie IKEA w świecie fotografii – oto, jak znana marka przypomina o istocie światła Selfie - lubimy je robić, ale nie lubimy ich oglądać Teksty, których nigdy nie powinieneś usłyszeć od profesjonalnego fotografa 500px wprowadza Directory - platformę ułatwiającą fotografom zdobycie klienta Balonowa lampa błyskowa, czyli prosty trick, który sprawi, że zdjęcia z lampą będą o wiele lepsze Wanderlust – powstaje nowy reality show dla miłośników fotografii krajobrazowej Mężczyzna zakładał to samo ubranie do oficjalnych zdjęć przez 40 lat Rób portrety, a nie strzelaj do ludzi. Kreatywny projekt fotograficzny Odciski palców ze zdjęcia selfie. Jak to możliwe? Dronem w podróż przez salę koncertową? Inspirujący przykład na kreatywny film Photoshop sterowany głosem może pojawić się w niedalekiej przyszłości Analogowa rewolucja trwa: najpierw Ektachrome, teraz przyszedł czas na Kodachrome Darkr przenosi tradycyjną ciemnię na ekrany smartfonów Dell Canvas - 27 calowy tablet, który podłączymy do każdego komputera Zdjęcie filmu. O fotograficznych portretach Darmowa wtyczka do Lightrooma, która pokaże, gdzie znajduje się punkt ostrości Z tym kalendarzem rozpoczniecie rok 2017 w kreatywny sposób Magic Lantern i 14-bitowe RAW-y w formacie DNG YOSO – aplikacja, która przypomni tradycyjny styl pracy fotografa z 12, 24 lub 36 klatkami Sony stawia kolejny krok w dziedzinie miniaturyzacji cyfrowych matryc Te zdjęcia przypominają, dlaczego męska moda lat 70. powinna zostać zapomniana Klimatyczne zimowe zdjęcia Manny'ego Ortiza uchywcone nowym bezlusterkowcem Sony a6500

Popularne w tym tygodniu:

Canon wypuszcza nową kolekcję ubrań specjalnie dla entuzjastów fotografii 48 obiektywów złączonych w jeden, czyli jak astronomowie szukają nowych galaktyk Zaplanuj fotograficzną wyprawę z PhotoPills. Teraz także na Androidzie Czy Sony przestanie sprzedawać matryce innym firmom fotograficznym? Sony Digital Filter, czyli zaawansowany filtr ND i HDR w formie aplikacji do aparatów Jak w praktyce radzi sobie Sigma USB Dock z back i front focusem? Holga 120N: zmartwychwstanie