Na tej wystawie nie zobaczycie fizycznych odbitek. Tak wygląda sztuka przyszłości Lukasa Renlunda

To, że na wystawie fotograficznej widzimy drukowane zdjęcia, jest standardem. Przecież właśnie w tym jest cały sens. Artysta wizualny, Lukas Renlund, twierdzi jednak inaczej. Przedstawia on nowy sposób postrzegania sztuki.

Bywałem na wielu wystawach – to zupełnie inny sposób obcowania ze sztukami wizualnymi. Zamiast patrzenia na ekran monitora, możemy doświadczyć fotografii w wymiarze fizycznym. Dzięki odpowiedniej prezentacji zdjęć, artyści mogą ukierunkować odbiór swoich dzieł. Nic nie wywiera tak wielkiego wrażenia jak ogromne, dobrze oprawione odbitki. Czy faktycznie tak jest?

Anders Lönnfeldt nakręcił krótki film o projekcie duńskiego fotografa Lukasa Renlunda, który postanowił zmienić doświadczanie sztuki przez osoby odwiedzające galerie. Artysta dąży do przedstawienia nowej formy prezentacji swoich animowanych obrazków w fizyczny sposób, nie tylko wirtualny, jak miało to miejsce dotychczas.

Zespół Renlunda stworzył aplikację o nazwie „MoPho”, dzięki której odwiedzający wystawę może zeskanować czujnik w galerii i otworzyć prace fotografa na swoim urządzeniu mobilnym. Jest to niesamowicie nowatorskie rozwiązanie, którego wcześniej nie widzieliśmy.

Oczywiście – były kody QR, które swojego czasu były bardzo popularne, jednak to rozwiązanie jest znacznie bardziej satysfakcjonujące estetycznie. Na ścianach są przyczepione niewielkie, białe kopułki, które emitują sygnał do urządzenia z aplikacją. Mam nadzieję, że autor wystawy pomyślał o dostępie do „dyżurnych” smartfonów albo tabletów, bo przecież nie każdy musi takowe urządzenie mieć.

Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak rozplanował to Renlund. To bardzo prosty i przystępny sposób na pozwolenie doświadczenia sztuki XXI wieku – cyfrowej, a jednak osadzonej w pewnej przestrzeni, ukrytej przed „niewtajemniczonymi”. Ciekawe, czy taki sposób prezentacji swoich dzieł przyjmie się na świecie – to pomysł rodem z filmów science fiction, w których non stop widzieliśmy różne hologramy.

Zobacz również: Dwa spojrzenia na fotografowanie ludzi, czyli studyjne portrety i zdjęcia na ulicy [wideoporadnik]

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Najbardziej zwariowane i niebezpieczne zdjęcie ślubne, jakie widzieliśmy 48 obiektywów złączonych w jeden, czyli jak astronomowie szukają nowych galaktyk Poznajcie historię "Śniadania na szczycie drapacza chmur" - jednego z najbardziej znanych zdjęć na świecie Oto StyleShoots – robot do robienia zdjęć. Czy zastąpi żywego fotografa? Na podstawie okładek NY Times widać, jak fotografia zyskiwała na popularności LAB-BOX - wywołaj swój film nawet w słoneczny dzień na zewnątrz Jak działa Smooth Trans Focus w nowym obiektywie Sony 100 mm f/2.8 G Master? Stereo-Nikkor 35 mm f/3.5 - unikatowy obiektyw 3D dostępny na eBayu za jedyne 25 tys. dolarów Fujifilm odświeża temat organicznych matryc. Czym są, dlaczego mają być lepsze i kiedy je zobaczymy? Jest sposób, aby mieć aparaty Fujifilm z matrycami, które fotografują tylko w czerni i bieli Autorka wiarlowego zdjęcia impali i gepardów ujawnia prawdę o jego powstaniu Jakie aparaty wykorzystano do wykonania zwycięskich zdjęć World Press Photo? I co to oznacza? IKEA w świecie fotografii – oto, jak znana marka przypomina o istocie światła Selfie - lubimy je robić, ale nie lubimy ich oglądać Teksty, których nigdy nie powinieneś usłyszeć od profesjonalnego fotografa 500px wprowadza Directory - platformę ułatwiającą fotografom zdobycie klienta Balonowa lampa błyskowa, czyli prosty trick, który sprawi, że zdjęcia z lampą będą o wiele lepsze Wanderlust – powstaje nowy reality show dla miłośników fotografii krajobrazowej Mężczyzna zakładał to samo ubranie do oficjalnych zdjęć przez 40 lat Rób portrety, a nie strzelaj do ludzi. Kreatywny projekt fotograficzny Odciski palców ze zdjęcia selfie. Jak to możliwe? Dronem w podróż przez salę koncertową? Inspirujący przykład na kreatywny film Photoshop sterowany głosem może pojawić się w niedalekiej przyszłości Analogowa rewolucja trwa: najpierw Ektachrome, teraz przyszedł czas na Kodachrome

Popularne w tym tygodniu:

Fotograf tłumaczy, dlaczego nie należy ufać zdjęciom w social mediach Jak wykonano świetną reklamę Gatorade, gdzie kropelki wody układają się w kształt ruszającego się człowieka? Nowa strona, która zdradzi, w jaki sposób zdjęcie było naprawdę obrabiane Aparat ze sklepu charytatywnego skrywał w sobie tajemnicę. Zobaczcie, co było na rolce Skarb w śmieciach: fotograf znalazł Tamrona 90 mm f/2.8 Tak wygląda teleobiektyw 1000 mm do Sony A6500 za 300 zł Właśnie minęło 20 lat od przesłania pierwszego zdjęcia przez telefon Uwierzycie, że te szczeniaki to rekruci służb specjalnych? Urocze zdjęcia Zobaczcie jak przerabia się okładki płyt i reklamy na potrzeby rynku Środkowego Wschodu