Dramatyczne zdjecie fali atakującej prom bije rekordy w Internecie. Jak powstało?

To zdjęcie jest nie-sa-mo-wi-te! Zatrzymany w kadrze jeden, jedyny, niepowtarzalny ułamek sekundy sprawił, że ludzie oszaleli na punkcie tej fotografii. Podczas sztormu Haig Gilchrist wiedział, kiedy wcisnąć spust migawki. Oto historia tego świetnego zdjęcia.

© Haig GIilchrist / Instagram

Haig Gilchrist jest fotografem amatorem i członkiem załogi jednego z promów. W minioną sobotę płynął on przez Morze Tasmana, w okolicach Sydney. Od kilku dni przez tamten rejon przechodzą gwałtowne burze, które powodują sztormy. Tym razem nie było inaczej. Fotograf wykonał zdjęcie, które cechuje się świetnym wyczuciem chwili, po czym wrzucił je na Instagram. Jak się domyślacie, fotografia bardzo szybko zyskała na popularności.


Autor zdjęcia od ponad 10 lat pracuje jako członek załogi promu. Na Instagramie umieszcza kadry ze swoich morskich wojaży. Interesujące jest to, że Haig fotografuje jedynie z części promu dostępnych tylko dla załogi. I właśnie to jest klucz do rozwiązania zagadki powstania popularnej fotki. W trakcie sztormu pasażerowie muszą przebywać w bezpiecznych warunkach (czytaj: w środku), natomiast dla załogi nie ma zmiłuj — choćby nie wiadomo co się działo, obsługa musi być zawsze w gotowości.

Fotografia, wykonana chwilę przed tym, gdy prom „Manly Ferry" zakryła fala, pokazuje ogromny dramatyzm nadchodzącego zdarzenia. Mimo trudnych warunków pogodowych — na szczęście nic nikomu się nie stało, a „Manly Ferry" dopłynął spokojnie do miejsca przeznaczenia.
Na co dzień ta jednostka pływająca wygląda dużo bardziej sympatycznie. A co do samego zdjęcia — zastanawiam się, czy Gilchrist wyśle swoją pracę na któryś z konkursów fotograficznych.


Zobacz również: Dwa spojrzenia na fotografowanie ludzi, czyli studyjne portrety i zdjęcia na ulicy [wideoporadnik]

Więcej zdjęć autora znajdziecie na jego Isntagramie.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Daniel Kordan i jego bajeczna gwiezdna tęcza, którą sfotografował na odludnych terenach Boliwii Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Artysta łączy obiekty codziennego użytku w zabawnych kolażach Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Czy wizja Wrześni według Adama Lacha dekonstruuje utopijną wizję niewielkich miast? Niepokojące wizje paraliżu sennego na zdjęciach Nicolasa Bruno Fotograf Chris Crisman pokazuje, jak kobiety radzą sobie w "męskich zawodach" Surrealistyczne autoportrety Flory Borsi, czyli zwierzęcy zew i kobieca delikatność w jednym Dziewczyna Mikaela wciąż ucieka przed aparatem, ale mimo to wygląda świetnie Marina Amaral ożywia stare fotografie. Na jej pracach czarno-biały świat wygląda, jak z bajki Fotograf ujął na portretach dysonans poznawczy swojej trzeźwości Fotografia przyrodnicza stała się jej językiem, a szepty zwierząt narzędziem komunikacji Sebastian Janicki tłumaczy, jak dostrzec niedostrzegalne Co jest kluczem do dobrego portretu? Opowiada Szymon Szcześniak Araukanie to aborygeni z Argentyny. Oto ich niesamowite portrety Ewa Ćwikła: "Gdy fotografuję, otwieram się na świat i daję z siebie wszystko" Turecka incepcja Aydina Büyüktasa Abstrakcyjna symetria świata widziana oczami Denisa Cherima David Gaberle przeszedł 3500 kilometrów po największych miastach świata, aby zrobić te zdjęcia Konceptualne autoportrety artystki opowiadają historię jej depresji Lista 30 fotografów, na których warto zwrócić uwagę w nadchodzącym roku Kreatywny przekręt: 6 fotografów, 1 model - zobacz zaskakujący rezultat sesji Połączenie zdjęć dokumentalnych, modowych oraz kadrów z filmu to specjalność Akifa Hakana Celebiego

Popularne w tym tygodniu:

Sonda Cassini jest w kosmosie już od 20 lat. Oto najlepsze zdjęcia Saturna, które zarejestrowała ”Słabe żarty i mocne zdjęcia” to specjalność Elżbiety Adamskiej vel "Nieśmigielskiej" Portretowanie z mocą natury. Fotografka wykonała zdjęcia obiektywem z... wody Kolorowa fotografia ma już 110 lat. Zobaczcie, jak wyglądały pierwsze autochromy Malarskie prace Pawła Klareckiego przeniosą was w nowy wymiar fotografii krajobrazowej Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Daniel Kordan i jego bajeczna gwiezdna tęcza, którą sfotografował na odludnych terenach Boliwii Oto najbardziej urocze zdjęcia psów w konkursie The Kennel Club Dog Photographer of the Year Łukasz Bożycki jedynym Polakiem nagrodzonym na prestiżowym konkursie fotografii przyrodniczej ASFERICO 2017 Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Jan Kempenaers sfotografował opuszczone obiekty w dawnej Jugosławii. Wyglądają jak statki obcej cywilizacji Czy rozwój technologii fotograficznej osiągnął już swój szczyt? Czy wymyślimy coś nowego?