Dramatyczne zdjecie fali atakującej prom bije rekordy w Internecie. Jak powstało?

To zdjęcie jest nie-sa-mo-wi-te! Zatrzymany w kadrze jeden, jedyny, niepowtarzalny ułamek sekundy sprawił, że ludzie oszaleli na punkcie tej fotografii. Podczas sztormu Haig Gilchrist wiedział, kiedy wcisnąć spust migawki. Oto historia tego świetnego zdjęcia.

© Haig GIilchrist / Instagram

Haig Gilchrist jest fotografem amatorem i członkiem załogi jednego z promów. W minioną sobotę płynął on przez Morze Tasmana, w okolicach Sydney. Od kilku dni przez tamten rejon przechodzą gwałtowne burze, które powodują sztormy. Tym razem nie było inaczej. Fotograf wykonał zdjęcie, które cechuje się świetnym wyczuciem chwili, po czym wrzucił je na Instagram. Jak się domyślacie, fotografia bardzo szybko zyskała na popularności.


Autor zdjęcia od ponad 10 lat pracuje jako członek załogi promu. Na Instagramie umieszcza kadry ze swoich morskich wojaży. Interesujące jest to, że Haig fotografuje jedynie z części promu dostępnych tylko dla załogi. I właśnie to jest klucz do rozwiązania zagadki powstania popularnej fotki. W trakcie sztormu pasażerowie muszą przebywać w bezpiecznych warunkach (czytaj: w środku), natomiast dla załogi nie ma zmiłuj — choćby nie wiadomo co się działo, obsługa musi być zawsze w gotowości.

Fotografia, wykonana chwilę przed tym, gdy prom „Manly Ferry" zakryła fala, pokazuje ogromny dramatyzm nadchodzącego zdarzenia. Mimo trudnych warunków pogodowych — na szczęście nic nikomu się nie stało, a „Manly Ferry" dopłynął spokojnie do miejsca przeznaczenia.
Na co dzień ta jednostka pływająca wygląda dużo bardziej sympatycznie. A co do samego zdjęcia — zastanawiam się, czy Gilchrist wyśle swoją pracę na któryś z konkursów fotograficznych.


Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Więcej zdjęć autora znajdziecie na jego Isntagramie.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Sebastian Janicki tłumaczy, jak dostrzec niedostrzegalne Co jest kluczem do dobrego portretu? Opowiada Szymon Szcześniak Araukanie to aborygeni z Argentyny. Oto ich niesamowite portrety Ewa Ćwikła: "Gdy fotografuję, otwieram się na świat i daję z siebie wszystko" Turecka incepcja Aydina Büyüktasa Abstrakcyjna symetria świata widziana oczami Denisa Cherima David Gaberle przeszedł 3500 kilometrów po największych miastach świata, aby zrobić te zdjęcia Konceptualne autoportrety artystki opowiadają historię jej depresji Lista 30 fotografów, na których warto zwrócić uwagę w nadchodzącym roku Kreatywny przekręt: 6 fotografów, 1 model - zobacz zaskakujący rezultat sesji Połączenie zdjęć dokumentalnych, modowych oraz kadrów z filmu to specjalność Akifa Hakana Celebiego Nieznane zdjęcia zza kulis z największych filmów w historii Namibia to jeden z cudów świata. Fotografie Fransa Lantinga sprawiają, że w ten cud jeszcze trudniej uwierzyć Alaska wcale nie jest biała. Na jego zdjęciach jest czerwona Daan Verhoeven ujął jak reagują ludzie, gdy wskakują do basenu o temperaturze 4 stopni Celsjusza Tomek Albin pokazuje, o co naprawdę chodzi w fotografii reklamowej Gdzie szukać inspiracji do fotografowania? Na wystawie przyrodniczej w PAN Muzeum Ziemi w Warszawie zobaczymy cudowne zdjęcia przyrody Marcin Rybak jest zawsze tam, gdzie kurz i spaliny – oto jak wyglądają rajdy WRC w jego obiektywie Mariola Glajcar tworzy bajkowy świat dzięki swoim dziecięcym modelom Karaiby, jakich nie znacie – tak wyglądała Jamajka w 1890 roku Surrealizm w czystej postaci to specjalność Miguela Vallinasa, co udowadnia w projekcie "Ceci n'est pas" Gabriel Isak opowiada, jak wygląda życie artysty z depresją w pięknym konceptualnym projekcie Zmiany na świecie i ważne problemy geopolityczne na zdjęciach Syngenta Photography Award 2016-17

Popularne w tym tygodniu:

Cała prawda o tym, jak powstają zdjęcia, które zachwycają Internet Stacje metra za czasów ZSRR wyglądały przepięknie. Oto zdjęcia, które pokazują je jako prawdziwe dzieła sztuki Sebastian Janicki tłumaczy, jak dostrzec niedostrzegalne Co jest kluczem do dobrego portretu? Opowiada Szymon Szcześniak Techno i dragi, czyli jak wyglądają ludzie po wyjściu z najsłynniejszego klubu w Berlinie Fotograf oświadczył się pod osłoną zorzy polarnej. Zdjęcia z tego wydarzenia są przepiękne! Karolina Piórkowska łapie wyjątkowe chwile z życia dzieci w dokumentalnym stylu Prawie 100 zdjęć ze wschodu. Alexander Petrosyan opowiedział nam o fotografowaniu na ulicach Rosji Autyzm syna jest dla niej inspiracją do robienia tych emocjonalnych zdjęć Te zdjęcia poszły za grube miliony. Oto 10 najdroższych fotografii świata Natura, czarnobiel i długi czas naświetlania nadają dramaturgii zdjęciom George’a Digalakisa Najstarsza fotografia Paryża jest również pierwszym w historii zdjęciem, na którym widać ludzi