Portugalia, jakiej nie znamy. Fotografie opustoszałych rezydencji zaprzeczają wizerunkowi kurortu

Półwysep Iberyjski to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc na mapie Europy. Wiele osób wybiera się tam, by odpocząć od codzienności. Słoneczna Hiszpania i plaże Portugalii są przepiękne, lecz oprócz tego cudownego, sielskiego klimatu mają również swoje mroczne strony. Poznajcie projekt autorstwa Nelsona Garrido.

© Nelson Garrido / www.ngphoto.com.pt

Na 15 International Architecture Exhibition: La Biennale di Venezia został zaprezentowany projekt „Home Less”, autorstwa Nelsona Garrido. Fotograf ukazuje w nim opuszczone portugalskie rezydencje oraz porzucone inwestycje.

Wiele osób wybiera się do Portugalii i traktuje to miejsce jak raj na ziemi, który pozwala im odpocząć od męczącego codziennego życia. Lecz tamtejsza rzeczywistość wcale nie jest tak kolorowa, jak by się wydawało. Kraj został dotknięty kryzysem ekonomicznym.

W związku z problemami finansowymi wielu inwestorów, wiele rezydencji oraz posiadłości zostało opuszczonych. Budowy niektórych zostały przerwane, stoją puste lub zostały przejęte przez państwo.

Artysta chciał zaznaczyć, że mimo milionów turystów przewijających się przez kraj – sytuacja gospodarcza wciąż wymaga uwagi. Dzięki swojemu projektowi „Home Less” Nelson Garrido zauważa, że rezydencje, które miały zachwycać — straszą. Przerażają pustką oraz przypominają o problemie.

Zobacz również: 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić

Więcej zdjęć znajdziecie na stronie autora.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Artysta łączy obiekty codziennego użytku w zabawnych kolażach Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Czy wizja Wrześni według Adama Lacha dekonstruuje utopijną wizję niewielkich miast? Niepokojące wizje paraliżu sennego na zdjęciach Nicolasa Bruno Fotograf Chris Crisman pokazuje, jak kobiety radzą sobie w "męskich zawodach" Surrealistyczne autoportrety Flory Borsi, czyli zwierzęcy zew i kobieca delikatność w jednym Dziewczyna Mikaela wciąż ucieka przed aparatem, ale mimo to wygląda świetnie Marina Amaral ożywia stare fotografie. Na jej pracach czarno-biały świat wygląda, jak z bajki Fotograf ujął na portretach dysonans poznawczy swojej trzeźwości Fotografia przyrodnicza stała się jej językiem, a szepty zwierząt narzędziem komunikacji Sebastian Janicki tłumaczy, jak dostrzec niedostrzegalne Co jest kluczem do dobrego portretu? Opowiada Szymon Szcześniak Araukanie to aborygeni z Argentyny. Oto ich niesamowite portrety Ewa Ćwikła: "Gdy fotografuję, otwieram się na świat i daję z siebie wszystko" Turecka incepcja Aydina Büyüktasa Abstrakcyjna symetria świata widziana oczami Denisa Cherima David Gaberle przeszedł 3500 kilometrów po największych miastach świata, aby zrobić te zdjęcia Dramatyczne zdjecie fali atakującej prom bije rekordy w Internecie. Jak powstało? Konceptualne autoportrety artystki opowiadają historię jej depresji Lista 30 fotografów, na których warto zwrócić uwagę w nadchodzącym roku Kreatywny przekręt: 6 fotografów, 1 model - zobacz zaskakujący rezultat sesji Połączenie zdjęć dokumentalnych, modowych oraz kadrów z filmu to specjalność Akifa Hakana Celebiego

Popularne w tym tygodniu:

Sonda Cassini jest w kosmosie już od 20 lat. Oto najlepsze zdjęcia Saturna, które zarejestrowała ”Słabe żarty i mocne zdjęcia” to specjalność Elżbiety Adamskiej vel "Nieśmigielskiej" Portretowanie z mocą natury. Fotografka wykonała zdjęcia obiektywem z... wody "Hello, Is This Planet Earth" - zachwycające zdjęcia z orbity Ziemi Kolorowa fotografia ma już 110 lat. Zobaczcie, jak wyglądały pierwsze autochromy Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Łukasz Bożycki jedynym Polakiem nagrodzonym na prestiżowym konkursie fotografii przyrodniczej ASFERICO 2017 Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Jan Kempenaers sfotografował opuszczone obiekty w dawnej Jugosławii. Wyglądają jak statki obcej cywilizacji Oto najbardziej urocze zdjęcia psów w konkursie The Kennel Club Dog Photographer of the Year Czy rozwój technologii fotograficznej osiągnął już swój szczyt? Czy wymyślimy coś nowego? Najpiękniejsze sceny myśliwskie i zdjęcia przyrody w konkursie im. Włodzimierza Puchalskiego