Portugalia, jakiej nie znamy. Fotografie opustoszałych rezydencji zaprzeczają wizerunkowi kurortu

Półwysep Iberyjski to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc na mapie Europy. Wiele osób wybiera się tam, by odpocząć od codzienności. Słoneczna Hiszpania i plaże Portugalii są przepiękne, lecz oprócz tego cudownego, sielskiego klimatu mają również swoje mroczne strony. Poznajcie projekt autorstwa Nelsona Garrido.

© Nelson Garrido / www.ngphoto.com.pt

Na 15 International Architecture Exhibition: La Biennale di Venezia został zaprezentowany projekt „Home Less”, autorstwa Nelsona Garrido. Fotograf ukazuje w nim opuszczone portugalskie rezydencje oraz porzucone inwestycje.

Wiele osób wybiera się do Portugalii i traktuje to miejsce jak raj na ziemi, który pozwala im odpocząć od męczącego codziennego życia. Lecz tamtejsza rzeczywistość wcale nie jest tak kolorowa, jak by się wydawało. Kraj został dotknięty kryzysem ekonomicznym.

W związku z problemami finansowymi wielu inwestorów, wiele rezydencji oraz posiadłości zostało opuszczonych. Budowy niektórych zostały przerwane, stoją puste lub zostały przejęte przez państwo.

Artysta chciał zaznaczyć, że mimo milionów turystów przewijających się przez kraj – sytuacja gospodarcza wciąż wymaga uwagi. Dzięki swojemu projektowi „Home Less” Nelson Garrido zauważa, że rezydencje, które miały zachwycać — straszą. Przerażają pustką oraz przypominają o problemie.

Zobacz również: Dwa spojrzenia na fotografowanie ludzi, czyli studyjne portrety i zdjęcia na ulicy [wideoporadnik]

Więcej zdjęć znajdziecie na stronie autora.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Marina Amaral ożywia stare fotografie. Na jej pracach czarno-biały świat wygląda, jak z bajki Fotograf ujął na portretach dysonans poznawczy swojej trzeźwości Fotografia przyrodnicza stała się jej językiem, a szepty zwierząt narzędziem komunikacji Sebastian Janicki tłumaczy, jak dostrzec niedostrzegalne Co jest kluczem do dobrego portretu? Opowiada Szymon Szcześniak Araukanie to aborygeni z Argentyny. Oto ich niesamowite portrety Ewa Ćwikła: "Gdy fotografuję, otwieram się na świat i daję z siebie wszystko" Turecka incepcja Aydina Büyüktasa Abstrakcyjna symetria świata widziana oczami Denisa Cherima David Gaberle przeszedł 3500 kilometrów po największych miastach świata, aby zrobić te zdjęcia Dramatyczne zdjecie fali atakującej prom bije rekordy w Internecie. Jak powstało? Konceptualne autoportrety artystki opowiadają historię jej depresji Lista 30 fotografów, na których warto zwrócić uwagę w nadchodzącym roku Kreatywny przekręt: 6 fotografów, 1 model - zobacz zaskakujący rezultat sesji Połączenie zdjęć dokumentalnych, modowych oraz kadrów z filmu to specjalność Akifa Hakana Celebiego Nieznane zdjęcia zza kulis z największych filmów w historii Namibia to jeden z cudów świata. Fotografie Fransa Lantinga sprawiają, że w ten cud jeszcze trudniej uwierzyć Alaska wcale nie jest biała. Na jego zdjęciach jest czerwona Daan Verhoeven ujął jak reagują ludzie, gdy wskakują do basenu o temperaturze 4 stopni Celsjusza Tomek Albin pokazuje, o co naprawdę chodzi w fotografii reklamowej Gdzie szukać inspiracji do fotografowania? Na wystawie przyrodniczej w PAN Muzeum Ziemi w Warszawie zobaczymy cudowne zdjęcia przyrody Marcin Rybak jest zawsze tam, gdzie kurz i spaliny – oto jak wyglądają rajdy WRC w jego obiektywie Mariola Glajcar tworzy bajkowy świat dzięki swoim dziecięcym modelom

Popularne w tym tygodniu:

Kształty ukryte na portretach to świetna kampania promująca adopcję zwierząt Polacy zdominowali konkurs Fine Art Photography Awards Na tym niesamowitym zdjęciu zobaczycie Ziemię widzianą pomiędzy pierścieniami Saturna Szwajcaria podczas zimy wygląda jak kraina z bajek Kupując ”kota w worku”, trafił na tajemnicze negatywy mistrza fotografii Cudowny film poklatkowy, pokazujący Drogę Mleczną został nagrany... z pokładu Boeinga 777 Marina Amaral ożywia stare fotografie. Na jej pracach czarno-biały świat wygląda, jak z bajki Tomasz Margol dostrzega to, co dla innych niedostrzegalne. Oto jego tajemniczy świat Nowe zdjęcia NASA pokazują piękno świateł na Ziemi. Zrobiliśmy również zbliżenie na Polskę Kolorowe zdjęcia z II wojny światowej rzucają nowe światło na historię świata Mark Mawson zamienia ciecze w piękne kolorowe kwiaty Bruno Roseti odwiedził i sfotografował fascynujące życie plemienia Luo