Portugalia, jakiej nie znamy. Fotografie opustoszałych rezydencji zaprzeczają wizerunkowi kurortu

Półwysep Iberyjski to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc na mapie Europy. Wiele osób wybiera się tam, by odpocząć od codzienności. Słoneczna Hiszpania i plaże Portugalii są przepiękne, lecz oprócz tego cudownego, sielskiego klimatu mają również swoje mroczne strony. Poznajcie projekt autorstwa Nelsona Garrido.

© Nelson Garrido / www.ngphoto.com.pt

Na 15 International Architecture Exhibition: La Biennale di Venezia został zaprezentowany projekt „Home Less”, autorstwa Nelsona Garrido. Fotograf ukazuje w nim opuszczone portugalskie rezydencje oraz porzucone inwestycje.

Wiele osób wybiera się do Portugalii i traktuje to miejsce jak raj na ziemi, który pozwala im odpocząć od męczącego codziennego życia. Lecz tamtejsza rzeczywistość wcale nie jest tak kolorowa, jak by się wydawało. Kraj został dotknięty kryzysem ekonomicznym.

W związku z problemami finansowymi wielu inwestorów, wiele rezydencji oraz posiadłości zostało opuszczonych. Budowy niektórych zostały przerwane, stoją puste lub zostały przejęte przez państwo.

Artysta chciał zaznaczyć, że mimo milionów turystów przewijających się przez kraj – sytuacja gospodarcza wciąż wymaga uwagi. Dzięki swojemu projektowi „Home Less” Nelson Garrido zauważa, że rezydencje, które miały zachwycać — straszą. Przerażają pustką oraz przypominają o problemie.

Zobacz również: 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić

Więcej zdjęć znajdziecie na stronie autora.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Sebastian Janicki tłumaczy, jak dostrzec niedostrzegalne Co jest kluczem do dobrego portretu? Opowiada Szymon Szcześniak Araukanie to aborygeni z Argentyny. Oto ich niesamowite portrety Ewa Ćwikła: "Gdy fotografuję, otwieram się na świat i daję z siebie wszystko" Turecka incepcja Aydina Büyüktasa Abstrakcyjna symetria świata widziana oczami Denisa Cherima David Gaberle przeszedł 3500 kilometrów po największych miastach świata, aby zrobić te zdjęcia Dramatyczne zdjecie fali atakującej prom bije rekordy w Internecie. Jak powstało? Konceptualne autoportrety artystki opowiadają historię jej depresji Lista 30 fotografów, na których warto zwrócić uwagę w nadchodzącym roku Kreatywny przekręt: 6 fotografów, 1 model - zobacz zaskakujący rezultat sesji Połączenie zdjęć dokumentalnych, modowych oraz kadrów z filmu to specjalność Akifa Hakana Celebiego Nieznane zdjęcia zza kulis z największych filmów w historii Namibia to jeden z cudów świata. Fotografie Fransa Lantinga sprawiają, że w ten cud jeszcze trudniej uwierzyć Alaska wcale nie jest biała. Na jego zdjęciach jest czerwona Daan Verhoeven ujął jak reagują ludzie, gdy wskakują do basenu o temperaturze 4 stopni Celsjusza Tomek Albin pokazuje, o co naprawdę chodzi w fotografii reklamowej Gdzie szukać inspiracji do fotografowania? Na wystawie przyrodniczej w PAN Muzeum Ziemi w Warszawie zobaczymy cudowne zdjęcia przyrody Marcin Rybak jest zawsze tam, gdzie kurz i spaliny – oto jak wyglądają rajdy WRC w jego obiektywie Mariola Glajcar tworzy bajkowy świat dzięki swoim dziecięcym modelom Karaiby, jakich nie znacie – tak wyglądała Jamajka w 1890 roku Surrealizm w czystej postaci to specjalność Miguela Vallinasa, co udowadnia w projekcie "Ceci n'est pas" Gabriel Isak opowiada, jak wygląda życie artysty z depresją w pięknym konceptualnym projekcie

Popularne w tym tygodniu:

Cała prawda o tym, jak powstają zdjęcia, które zachwycają Internet Stacje metra za czasów ZSRR wyglądały przepięknie. Oto zdjęcia, które pokazują je jako prawdziwe dzieła sztuki Sebastian Janicki tłumaczy, jak dostrzec niedostrzegalne Co jest kluczem do dobrego portretu? Opowiada Szymon Szcześniak Techno i dragi, czyli jak wyglądają ludzie po wyjściu z najsłynniejszego klubu w Berlinie Fotograf oświadczył się pod osłoną zorzy polarnej. Zdjęcia z tego wydarzenia są przepiękne! Karolina Piórkowska łapie wyjątkowe chwile z życia dzieci w dokumentalnym stylu Prawie 100 zdjęć ze wschodu. Alexander Petrosyan opowiedział nam o fotografowaniu na ulicach Rosji Autyzm syna jest dla niej inspiracją do robienia tych emocjonalnych zdjęć Te zdjęcia poszły za grube miliony. Oto 10 najdroższych fotografii świata Natura, czarnobiel i długi czas naświetlania nadają dramaturgii zdjęciom George’a Digalakisa Najstarsza fotografia Paryża jest również pierwszym w historii zdjęciem, na którym widać ludzi