Olympus kończy z produkcją obiektywów Cztery Trzecie

Olympus kończy z produkcją obiektywów Cztery Trzecie

Olympus kończy z produkcją obiektywów Cztery Trzecie
Krzysztof Basel
13.03.2017 19:58, aktualizacja: 26.07.2022 18:36

To już oficjalne. Olympus w swoim nowym katalogu podaje, że ich obiektywy Zuiko Digital do systemu Cztery Trzecie nie są produkowane.

Takiej decyzji można było się spodziewać już dawno temu. Ostatni nowy aparat systemu Cztery Trzecie został zaprezentowany 6,5 roku temu. Od tego czasu Olympus nie pokazał żadnej nowości w tej kategorii. Mocno rozwija natomiast system Mikro Cztery Trzecie, czego świetnym dowodem są flagowe modele Olympus OM-D E-M1 Mark II, E-M5 Mark II czy PEN-F.

Obraz

Cztery Trzecie był pierwszym w historii systemem od podstaw zaprojektowanym dla fotografii cyfrowej. Pierwszy aparat systemu Cztery Trzecie został zaprezentowany w 2003 roku. Była to lustrzanka cyfrowa Olympus E-1, która miała sensor CCD o wielkości 17,3×13 mm i rozdzielczości 5 megapikseli, oferując czułość do ISO 800 (rozszerzalna do ISO 3200) oraz prędkość do 3 kl./s. Z czasem Olympus zaprezentował jeszcze 13 modeli aparatów systemu 4/3 oraz 20 obiektywów Zuiko Digital. Aparaty te były nieco mniejsze od lustrzanek z matrycami APS-C oraz FF i były cenione przez wielu fotografów. Podobnie zresztą, jak świetne optycznie szkła Zuiko Digital.

Olympus E-1
Olympus E-1

Śmierć systemu Cztery Trzecie była wieszczona już w 2008 roku. Wtedy to Olympus razem z Panasonikiem zaprezentował nowy system Mikro Cztery Trzecie, który wykorzystuje matryce o tym samym rozmiarze, ale aparaty są pozbawione lustra i mają inny bagnet. To po prostu bezlusterkowce. Obie firmy z powodzeniem rozwijają system Mikro Cztery Trzecie do dzisiaj, tymczasem aparaty 4/3 nie wytrzymały rywalizacji z lustrzankami. Zaprzestanie produkcji obiektywów do systemu Cztery Trzecie ma sprawić, że Olympus będzie jeszcze intensywniej rozwijał system szkieł M 4/3. To dobra decyzja, ponieważ system 4/3 już od dawna jest praktycznie martwy, a M 4/3 idzie w dobrym kierunku i potrzebuje jeszcze więcej uwagi. Oby ta decyzja posłużyła Olympusowi.

Olympus OM-D E-M1 i E-M1 Mark II
Olympus OM-D E-M1 i E-M1 Mark II© © JK
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)