Początek końca działu fotograficznego Panasonica?

To, że rynek aparatów cyfrowych jest w recesji, wiadomo nie od dziś, jednak wydawało się, że najgorszy okres ma już za sobą. Dla działu fotograficznego Panasonika trudne czasy przyszły właśnie teraz.

Jak donosi Nikkei, jedna z poważniejszych gazet biznesowych w Japonii, koncern Panasonic przeżywa trudne chwile i zamierza zrestrukturyzować sześć działów, które nie przynoszą zysków, w tym dział odpowiedzialny za aparaty cyfrowe. Zostaną one zredukowane zarówno w strukturze korporacji jak i pod względem zatrudnienia i umieszczone w innych działach. To oznacza, że dział foto przestanie mieć takie znaczenie i środki na rozwój. Czy to oznacza koniec aparatów Pansonika? Raczej nie, ale może zmniejszyć dynamikę rozwoju nowych technologii.

(…)Trzy działy — aparaty cyfrowe, telefony osobiste i dyski optyczne — zostaną zdemontowane. Każdy z nich zostanie zredukowany pod względem zatrudnienia i umieszczony w innych strukturach korporacji.

Nikkei Asia Review

Jak do tego doszło?

System Mikro Cztery Trzecie może nie jest najbardziej popularnym system bezlusterkowców na rynku, ale od lat jest obecny i oferuje naprawdę dobre produkty. Oczywiście patrząc na udział w rynku bezlusterkowców, to nie jest on duży i dominuje Sony i Fujifilm, jednak w ostatnim czasie Olympus także zanotował wzrosty sprzedaży swoich aparatów.

Już w 2013 i 2012 roku Panasonic miał pewne problemy finansowe. Koncern sprzedał wtedy 51% działu odpowiedzialnego za aparaty cyfrowe i wykazał duże zyski w 2014 roku. Panasonic nie wypuszczał jednak przełomowych aparatów aż do 2016 roku, kiedy pokazali na Photokinie jeszcze nieskończony model GH5. Pierwsze recenzje aparatu są bardzo pozytywne, jednak nie jest to korpus, który będzie się sprzedawał jak świeże bułeczki i postawi dział foto Panasonika na nogi. Jest to raczej drogi aparat dla filmowców, którzy są w stanie wykorzystać wszystkie jego zalety. Mimo że Panasonic ma bardzo dobre aparaty, to nie wyróżniają się one czymś wyjątkowym, a fotografowie częściej wybierają w systemie Mikro Cztery Trzecie bardziej stylowe i przystępne użytkownikowi aparaty firmy Olympus, który jest firmą fotograficzną z większymi tradycjami.

Serwis Dpreview zamieścił oficjalną odpowiedź Panasonika w tej sprawie, która z grubsza potwierdza informację Nikkei o większej restrukturyzacji w firmie:

Zobacz również: Wiosenne portrety. Jak zrobić dobre zdjęcia w plenerze?

Artykuł zamieszczony ostatnio w Nikkei dotyczący działu fotograficznego firmy Panasonic nie został opublikowany przez Panasonika i odnosi się do zmian w wewnętrznych strukturach firmy. Proces integracji wszystkich działów elektroniki konsumenckiej obejmie także dział Cyfrowego Obrazowania, który nie jest demontowany. Celem tego działania jest dalsze pogłębianie naszych relacji z klientami, wzmocnienie mocy produkcyjnych i kontynuowanie szybkiego rozwoju i promocji naszych produktów.

Panasonic

Źródło: www.thephoblographer.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Z okładki National Geographic trafiła do aresztu. Oto historia „Afgańskiej dziewczyny” Niebawem ruszają jubileuszowe XX Targi FILM VIDEO FOTO Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji Uważajcie! Instagram na cenzurowanym – mogą zasłonić Wasze zdjęcia C-Log w Canonie 5D Mark IV, czyli większe możliwości dla filmowców Niedługo za pomocą Instagrama będzie można zarezerwować sesje u fotografa Fotoblogia.pl największym serwisem o fotografii w Polsce. Rekordowa liczba czytelników Co z zamówieniami z nocnej promocji RTV EURO AGD? Znamy stanowisko sklepu 33 nowe funkcje w Fujifilm X-Pro2 i X-T2, czyli poważna aktualizacja oprogramowania RTV EURO AGD i nocna wyprzedaż obiektywów. Canon EF 24-70 mm f/2.8 L II USM za 1599 złotych! Znany łuk skalny na Malcie się zapadł. Fotografowie na całym świecie ubolewają Popular Photography Magazine kończy swoją działalność Sesja „The Crown", czyli najdroższego serialu telewizyjnego w historii w portfolio House Of Retouching PhotoWhoa rozdaje darmowe e-booki, które pomogą Wam robić lepsze zdjęcia Do Wrocławia zawita wystawa kolektywu Un-Posed - „Niepozowane” Darmowe lekcje od filmowców z Pixara po polsku – jak działa kamera? Godox AD200 - lampa błyskowa o mocy 200 Ws w kieszeni W marcu Kraków odwiedzi wystawa „Fashion 50/60 – Szukając Marilyn / Finding Marilyn” Od teraz na Instagramie możecie udostępnić nawet do 10 zdjęć w jednym poście Netflix może być przydatny fotografom. Zapowiada się film, który warto zobaczyć Nikon wyciął doskonały numer - miały być 3 jednocalowe kompakty, nie będzie żadnego Najpiękniejsze zdjęcia konkursu "Świeć się z Energą" Getty Images rozpoczęło konkurs na płatny staż dla pań kochających zdjęcia sportowe W wieku 80 lat odszedł Lino Manfrotto – człowiek, który zrewolucjonizował świat akcesoriów fotograficznych

Popularne w tym tygodniu:

Ukradł zdjęcie i dodał wulgarny napis na pośladku. Zapłaci za to 7 tysięcy złotych Corel wypuszcza PaintShop Pro 2018, który obiecuje dużo zmian i nadal będzie dostępny w pudełku Aurora HDR 2018 w końcu na pecety! Zobaczcie, co wyjątkowego będzie w programie GoPro finansowo staje na nogi. Fusion VR i HERO6 jeszcze w tym roku