Najnowsze Magic Lantern pozwala na kręcenie wideo w formacie RAW 4K Canonem 5D Mark III

Magic Lantern swoim najnowszym oprogramowaniem pokazuje, że 5-letni korpus Canon EOS 5D Mark III może nagrywać filmy w 4K.

Nie jest tajemnicą, że sprzęt fotograficzny i filmowy jest często ograniczony oprogramowaniem przez producentów. Zależy im przecież na sprzedawaniu nowych urządzeń albo modeli dedykowanych do konkretnych zastosowań, zamiast wspierać starsze, uniwersalne urządzenia. Jeżeli chcemy filmować profesjonalnie, powinniśmy kupić profesjonalną kamerę — taka jest filozofia koncernów. Jednak grupa zapaleńców z Magic Lantern wciąż udoskonala możliwości filmowe aparatów Canona.

Tym razem ekipa Magic Lantern opracowała sposób zapisu filmów 4K RAW w Canonie EOS 5D Mark III. Informacja została opublikowana 1 kwietnia i początkowo była odebrana jako żart na prima aprillis, jednak okazała się prawdą.

Po wgraniu najnowszej wersji oprogramowania Magic Lantern do EOSa 5D Mk III będziemy mogli między innymi nagrywać filmy w 4K. Poza tym będziemy mieć możliwość nagrywać z rozdzielczościami:

  • 1920×960, 50p
  • 1920×800, 60p
  • 1920×1080, 45p i 48p
  • 1920×1920, 24p
  • 3072×1920, 24p
  • 3840×1600, 24p
  • 4096×2560, 12.5p
  • 4096×1440, 25p

W większości są one dostępne z przelicznikiem ogniskowej 1,5x podobnie jak z korpusami APS-C. Nie jest to też dokładnie format obrazu Super 35, który ma proporcje 16:9 i rozdzielczość 3840 x 2160. EOS 5D Mk III z Magic Lantern oferuje rozdzielczość 3840×1600. Dobrze obrazuje to grafika (poniżej) przygotowana przez serwis ESO HD.

Zobacz również: Wideotest Canon 1DX

Pierwsze testy ujawniają też problemy z zapisem tak bogatego materiału na karcie, więc z najwyższą rozdzielczością można nagrać tylko kilka sekund filmu. Należy też pamiętać, że nie jest to oryginalne oprogramowanie i może zawierać błędy.

Poza tym użytkownicy Magic Lantern z EOS-em 5D Mk III będą mogli wypróbować eksperymentalny, bezstratnie skompresowany tryb 14-bitowy, co ma pozwolić na zmniejszenie plików bez widocznej utraty jakości obrazu. Takie rozwiązanie daje dużo większe możliwości obróbki w procesie post produkcji.

Jeżeli chcecie poeksperymentować z Magic Lantern i swoim EOS-e 5D Mk III, to oprogramowanie jest dostępne do ściągnięcia na stronie Magic Lantern. Uprzedzamy jednak, że można stracić gwarancję, a nawet uszkodzić sprzęt, a przecież EOS 5D Mk III to nadal bardzo przyzwoity aparat.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Z okładki National Geographic trafiła do aresztu. Oto historia „Afgańskiej dziewczyny” iPORTFOLIO to polskie rozwiązanie dla osób chcących zaprezentować swoje prace FBI ujawniło nieznane wcześniej zdjęcia z zamachu z 11 września 2001 roku Czy doszło do plagiatu w konkursie fotograficznym Sony World Photography Awards 2017? 100 sztuk grafitowych produktów Nikon na 100-lecie firmy. Są piękne! Pokaż swoją starą torbę lub plecak fotograficzny. I wygraj nową torbę Tenba! Reedycja podręcznika Witolda Dederki "O kompozycji w fotografii" trafiła do sprzedaży Użytkownicy Instagrama narzekają na przycięte zasięgi i ukryte bany Najnowsze zdjęcie Jowisza wygląda jak abstrakcyjne dzieło malarskie Torby i plecaki marki TENBA na targach Film Video Foto 2017 w Łodzi Niebawem ruszają jubileuszowe XX Targi FILM VIDEO FOTO Początek końca działu fotograficznego Panasonica? Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji Uważajcie! Instagram na cenzurowanym – mogą zasłonić Wasze zdjęcia C-Log w Canonie 5D Mark IV, czyli większe możliwości dla filmowców Niedługo za pomocą Instagrama będzie można zarezerwować sesje u fotografa Fotoblogia.pl największym serwisem o fotografii w Polsce. Rekordowa liczba czytelników Co z zamówieniami z nocnej promocji RTV EURO AGD? Znamy stanowisko sklepu 33 nowe funkcje w Fujifilm X-Pro2 i X-T2, czyli poważna aktualizacja oprogramowania RTV EURO AGD i nocna wyprzedaż obiektywów. Canon EF 24-70 mm f/2.8 L II USM za 1599 złotych! Znany łuk skalny na Malcie się zapadł. Fotografowie na całym świecie ubolewają Popular Photography Magazine kończy swoją działalność Sesja „The Crown", czyli najdroższego serialu telewizyjnego w historii w portfolio House Of Retouching PhotoWhoa rozdaje darmowe e-booki, które pomogą Wam robić lepsze zdjęcia

Popularne w tym tygodniu:

Lightroom w końcu będzie szybszy! Adobe wysłuchało próśb użytkowników Nikon potwierdza oficjalnie: będzie zaawansowany bezlusterkowiec Nikon patentuje obiektyw 35 mm f/2 do aparatów z zakrzywioną matrycą Nikon D850 - zwiastun aparatu, na który wszyscy czekają Problemów z migawkami Nikona D750 ciąg dalszy. Firma wzywa do następnych napraw Marka Bowens przestaje istnieć – to już potwierdzona informacja Zostań redaktorem WP Fotoblogia - poszukujemy współpracownika Bowens w likwidacji. Koniec legendarnej marki? Znamy stanowisko polskiego dystrybutora "Warsaw On Air" - album fotografii lotniczych Warszawy Macieja Margasa cenną pamiątką dla księcia Williama i księżnej Kate Podczas festiwalu Landskrona Foto 2017 zobaczymy prace Polaka – Kacpra Kowalskiego