Naddniestrze - zagadkowe piękno kraju, który oficjalnie nie istnieje

Tuż przed rozpadem ZSRR w 1991 roku niektórzy byli niesamowicie oddani idei komunizmu. Południowo-zachodnia część Mołdawii postanowiła zostać lojalna doktrynie. Ludzie zjednoczyli się i utworzyli samozwańcze państwo - Naddniestrze.

© Julia Autz / www.juliaautz.com

Naddniestrze, a właściwie Naddniestrzańska Republika Mołdawska, to nieuznawane państwo ze stolicą w Tyraspolu. Ogłosiło ono niepodległość dokładnie 2 września 1990 roku, a jedynymi regionami, które je uznają, są Abchazja oraz Osetia Południowa. Oficjalnie jest to autonomiczny region Mołdawii.

Do 2000 roku na symbolach narodowych Naddniestrza nie było żadnych elementów związanych z dawnymi rządami radzieckimi, jednak obecnie na fladze, jak i w godle, widnieją sierp, młot oraz czerwona flaga. Od roku 2017 flaga Rosji jest traktowana na równi z symbolami narodowymi republiki, wisi ona we wszystkich urzędach i jest wykorzystywana podczas uroczystości państwowych.

Kiedy fotografka Julia Autz usłyszała o istnieniu Naddniestrza, po prostu musiała tam pojechać i zbadać sprawę na własną rękę. Chciała zrozumieć, jak to jest żyć w kraju, który ma tak niepewną przyszłość. To, co zobaczyła na miejscu, było samozwańczą republiką z własną walutą, służbami granicznymi, rządem, hymnem i obywatelstwem.

O tym państwie wie stosunkowo niewiele osób z zachodniej części Europy czy z Ameryki (Julia Autz pochodzi z Niemiec). Dla wielu mieszkańców Naddniestrza istnienie państwa jest pewnego rodzaju nadzieją na lepsze jutro, oni wierzą w swoje ideały.

Zobacz również: Tomasz Lazar opowiada o swojej podróży do Aokigahara - japońskiego lasu samobójców

Niektórzy nie żyją w tym kraju z własnego wyboru ani z powodu wiary w ideę komunizmu. Mnóstwo młodych ludzi chce opuścić Naddniestrze, ponieważ coraz trudniej znaleźć tam odpowiednio płatną pracę, poza tym miejscowe szkoły wyższe nie są rozpoznawane poza granicami państwa. Autz wspomina, że wiele młodych osób mówi, że marzy o tym, aby studiować w Rosji lub w jakimkolwiek innym miejscu.

W marcu 2014 roku, podczas zamieszek na Ukrainie i po aneksji Krymu przez Rosję, Naddniestrze ubiegało się w rosyjskim rządzie o przyłączenie kraju do Federacji Rosyjskiej. Tak się jednak nie stało.

Więcej zdjęć znajdziecie na stronie internetowej Julii Autz.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Powstanie, jego ludzie i Warszawa - o tym opowiada projekt "Teraz '44" Fotografia mody i ochrona środowiska, czyli afrykańskie portrety modelek ubranych w śmieci Królewski retusz z Krakowa Tak wyglądają nowoczesne zdjęcia rodzinne! Ojciec wkleja zdjęcie swojego syna w bajkowe scenerie Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Daniel Kordan i jego bajeczna gwiezdna tęcza, którą sfotografował na odludnych terenach Boliwii Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Artysta łączy obiekty codziennego użytku w zabawnych kolażach Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Czy wizja Wrześni według Adama Lacha dekonstruuje utopijną wizję niewielkich miast? Niepokojące wizje paraliżu sennego na zdjęciach Nicolasa Bruno Fotograf Chris Crisman pokazuje, jak kobiety radzą sobie w "męskich zawodach" Surrealistyczne autoportrety Flory Borsi, czyli zwierzęcy zew i kobieca delikatność w jednym Dziewczyna Mikaela wciąż ucieka przed aparatem, ale mimo to wygląda świetnie Szwajcaria podczas zimy wygląda jak kraina z bajek Marina Amaral ożywia stare fotografie. Na jej pracach czarno-biały świat wygląda, jak z bajki Zobaczcie, jak wyglądały ostatnie posiłki seryjnych morderców "Badziewnik” to obiektyw 135 mm zrobiony ze śmieci Słoneczna Teneryfa zachwyca swoim krajobrazem w cudownym filmie poklatkowym Raf Olaerts śnił o pięknych krajobrazach. Teraz sam je z powodzeniem fotografuje Upadające modelki na zdjęciach. Czy w tym może być piękno? Zatłoczone metro w Tokio jest pełne wyjątkowych twarzy 14. Smithsonian Annual Photo Contest zachwyca świetnymi zdjęciami zwycięzców

Popularne w tym tygodniu:

Jak zmienia się nasze spojrzenie, gdy zaczniemy rozumieć fotografię? Polacy wyróżnieni w konkursie B&W Child 2017. Pokazali wspaniałe zdjęcia Przysłona f/240 i 6-godzinna ekspozycja, czyli jak Weston fotografował paprykę Piękne zdjęcia, piękne kobiety, piękne suknie i piękne miejsca – na tym opiera się twórczość Kristiny Makeevej Fotografowałem znanego amerykańskiego rapera 50-letnim aparatem z NRD Tomek Laskowski – ojciec, który dokumentuje dorastanie swoich pociech w wyjątkowy sposób Fotoreporterzy z całej Polski opowiedzieli nam, jak fotografowali The World Games 2017 Stolica Korei Północnej wygląda jak opuszczony plan kosmicznego filmu science fiction Tajemniczy artysta tworzy niesamowite zdjęcia, ale woli pozostać anonimowy. W jakim celu? Fotografia, geometria i ludzie, to sedno zdjęć Eriki Zolli Vincent Munier wytropił i sfotografował niezwykle rzadkiego irbisa śnieżnego. Zobaczcie, jak powstały jego zdjęcia Najnowsza kampania Gucci to uczta wizualna dla miłośników science fiction z lat 50. i 60.