Naddniestrze - zagadkowe piękno kraju, który oficjalnie nie istnieje

Tuż przed rozpadem ZSRR w 1991 roku niektórzy byli niesamowicie oddani idei komunizmu. Południowo-zachodnia część Mołdawii postanowiła zostać lojalna doktrynie. Ludzie zjednoczyli się i utworzyli samozwańcze państwo - Naddniestrze.

© Julia Autz / www.juliaautz.com

Naddniestrze, a właściwie Naddniestrzańska Republika Mołdawska, to nieuznawane państwo ze stolicą w Tyraspolu. Ogłosiło ono niepodległość dokładnie 2 września 1990 roku, a jedynymi regionami, które je uznają, są Abchazja oraz Osetia Południowa. Oficjalnie jest to autonomiczny region Mołdawii.

Do 2000 roku na symbolach narodowych Naddniestrza nie było żadnych elementów związanych z dawnymi rządami radzieckimi, jednak obecnie na fladze, jak i w godle, widnieją sierp, młot oraz czerwona flaga. Od roku 2017 flaga Rosji jest traktowana na równi z symbolami narodowymi republiki, wisi ona we wszystkich urzędach i jest wykorzystywana podczas uroczystości państwowych.

Kiedy fotografka Julia Autz usłyszała o istnieniu Naddniestrza, po prostu musiała tam pojechać i zbadać sprawę na własną rękę. Chciała zrozumieć, jak to jest żyć w kraju, który ma tak niepewną przyszłość. To, co zobaczyła na miejscu, było samozwańczą republiką z własną walutą, służbami granicznymi, rządem, hymnem i obywatelstwem.

O tym państwie wie stosunkowo niewiele osób z zachodniej części Europy czy z Ameryki (Julia Autz pochodzi z Niemiec). Dla wielu mieszkańców Naddniestrza istnienie państwa jest pewnego rodzaju nadzieją na lepsze jutro, oni wierzą w swoje ideały.

Zobacz również: Tomasz Lazar opowiada o swojej podróży do Aokigahara - japońskiego lasu samobójców

Niektórzy nie żyją w tym kraju z własnego wyboru ani z powodu wiary w ideę komunizmu. Mnóstwo młodych ludzi chce opuścić Naddniestrze, ponieważ coraz trudniej znaleźć tam odpowiednio płatną pracę, poza tym miejscowe szkoły wyższe nie są rozpoznawane poza granicami państwa. Autz wspomina, że wiele młodych osób mówi, że marzy o tym, aby studiować w Rosji lub w jakimkolwiek innym miejscu.

W marcu 2014 roku, podczas zamieszek na Ukrainie i po aneksji Krymu przez Rosję, Naddniestrze ubiegało się w rosyjskim rządzie o przyłączenie kraju do Federacji Rosyjskiej. Tak się jednak nie stało.

Więcej zdjęć znajdziecie na stronie internetowej Julii Autz.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Szwajcaria podczas zimy wygląda jak kraina z bajek Marina Amaral ożywia stare fotografie. Na jej pracach czarno-biały świat wygląda, jak z bajki Zobaczcie, jak wyglądały ostatnie posiłki seryjnych morderców "Badziewnik” to obiektyw 135 mm zrobiony ze śmieci Słoneczna Teneryfa zachwyca swoim krajobrazem w cudownym filmie poklatkowym Raf Olaerts śnił o pięknych krajobrazach. Teraz sam je z powodzeniem fotografuje Upadające modelki na zdjęciach. Czy w tym może być piękno? Zatłoczone metro w Tokio jest pełne wyjątkowych twarzy 14. Smithsonian Annual Photo Contest zachwyca świetnymi zdjęciami zwycięzców Fotograf ujął na portretach dysonans poznawczy swojej trzeźwości „Human After All” to nowy szokujący projekt Jana Kriwola i Markosa Kaya. Pokazuje człowieka zbudowanego z samych żył Zdjęcia uliczne z połowy XX wieku autorstwa René Maltête przekazują cudowny humor Całująca się para na Times Square to jedno z najbardziej kontrowersyjnych zdjęć w historii Zdjęcie o rozdzielczości 58 miliardów pikseli to podstawa nowej kampanii Bentleya Z okazji 70-lecia Agencja Magnum udostępniła za darmo 60 stron porad od swoich fotografów Mobilna camera obscura, czyli Gdańsk sfotografowany samochodem Ewa Ćwikła, holenderska fotografka, polskiego pochodzenia zdobyła nagrodę National Award w konkursie SWPA 2017 Ojciec fotografuje swoje dzieci, tworząc historię ich dorastania Fińska fotografka stworzyła sukienkę z lodu do sesji upamiętniającej 100-lecie niepodległości kraju Najlepsze zdjęcia z kategorii otwartej konkursu Sony World Photography Awards 2017 Sony World Photography Awards 2017. Jury wybrało najlepsze pojedyncze zdjęcie z Polski i całego świata Płatki śniadaniowe, słodycze i zdjęcia mody. Co mogło się nie udać? Prawie 100 godzin lekcji o fotografii za darmo. Skarbnica wiedzy dla każdego fotografa Wiedzieliście, że muzycy byli popularnym tematem na początku historii fotografii?

Popularne w tym tygodniu:

Kształty ukryte na portretach to świetna kampania promująca adopcję zwierząt Polacy zdominowali konkurs Fine Art Photography Awards Na tym niesamowitym zdjęciu zobaczycie Ziemię widzianą pomiędzy pierścieniami Saturna Szwajcaria podczas zimy wygląda jak kraina z bajek Cudowny film poklatkowy, pokazujący Drogę Mleczną został nagrany... z pokładu Boeinga 777 Kupując ”kota w worku”, trafił na tajemnicze negatywy mistrza fotografii Magdalena Wasiczek i jej bajeczny, bokehowy świat mikroprzestrzeni Tomasz Margol dostrzega to, co dla innych niedostrzegalne. Oto jego tajemniczy świat Kolorowe zdjęcia z II wojny światowej rzucają nowe światło na historię świata Mark Mawson zamienia ciecze w piękne kolorowe kwiaty Bruno Roseti odwiedził i sfotografował fascynujące życie plemienia Luo Jurorzy wybrali zwycięzców LensCulture Portrait Awards 2017. Zobacz najlepsze portrety