Naddniestrze - zagadkowe piękno kraju, który oficjalnie nie istnieje

Tuż przed rozpadem ZSRR w 1991 roku niektórzy byli niesamowicie oddani idei komunizmu. Południowo-zachodnia część Mołdawii postanowiła zostać lojalna doktrynie. Ludzie zjednoczyli się i utworzyli samozwańcze państwo - Naddniestrze.

© Julia Autz / www.juliaautz.com

Naddniestrze, a właściwie Naddniestrzańska Republika Mołdawska, to nieuznawane państwo ze stolicą w Tyraspolu. Ogłosiło ono niepodległość dokładnie 2 września 1990 roku, a jedynymi regionami, które je uznają, są Abchazja oraz Osetia Południowa. Oficjalnie jest to autonomiczny region Mołdawii.

Do 2000 roku na symbolach narodowych Naddniestrza nie było żadnych elementów związanych z dawnymi rządami radzieckimi, jednak obecnie na fladze, jak i w godle, widnieją sierp, młot oraz czerwona flaga. Od roku 2017 flaga Rosji jest traktowana na równi z symbolami narodowymi republiki, wisi ona we wszystkich urzędach i jest wykorzystywana podczas uroczystości państwowych.

Kiedy fotografka Julia Autz usłyszała o istnieniu Naddniestrza, po prostu musiała tam pojechać i zbadać sprawę na własną rękę. Chciała zrozumieć, jak to jest żyć w kraju, który ma tak niepewną przyszłość. To, co zobaczyła na miejscu, było samozwańczą republiką z własną walutą, służbami granicznymi, rządem, hymnem i obywatelstwem.

O tym państwie wie stosunkowo niewiele osób z zachodniej części Europy czy z Ameryki (Julia Autz pochodzi z Niemiec). Dla wielu mieszkańców Naddniestrza istnienie państwa jest pewnego rodzaju nadzieją na lepsze jutro, oni wierzą w swoje ideały.

Zobacz również: Dlaczego zdjęcia i filmy z miejsc konfliktu nie robią już na nas wrażenia? Mówi Wojciech Grzędziński

Niektórzy nie żyją w tym kraju z własnego wyboru ani z powodu wiary w ideę komunizmu. Mnóstwo młodych ludzi chce opuścić Naddniestrze, ponieważ coraz trudniej znaleźć tam odpowiednio płatną pracę, poza tym miejscowe szkoły wyższe nie są rozpoznawane poza granicami państwa. Autz wspomina, że wiele młodych osób mówi, że marzy o tym, aby studiować w Rosji lub w jakimkolwiek innym miejscu.

W marcu 2014 roku, podczas zamieszek na Ukrainie i po aneksji Krymu przez Rosję, Naddniestrze ubiegało się w rosyjskim rządzie o przyłączenie kraju do Federacji Rosyjskiej. Tak się jednak nie stało.

Więcej zdjęć znajdziecie na stronie internetowej Julii Autz.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Daniel Kordan i jego bajeczna gwiezdna tęcza, którą sfotografował na odludnych terenach Boliwii Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Artysta łączy obiekty codziennego użytku w zabawnych kolażach Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Czy wizja Wrześni według Adama Lacha dekonstruuje utopijną wizję niewielkich miast? Niepokojące wizje paraliżu sennego na zdjęciach Nicolasa Bruno Fotograf Chris Crisman pokazuje, jak kobiety radzą sobie w "męskich zawodach" Surrealistyczne autoportrety Flory Borsi, czyli zwierzęcy zew i kobieca delikatność w jednym Dziewczyna Mikaela wciąż ucieka przed aparatem, ale mimo to wygląda świetnie Szwajcaria podczas zimy wygląda jak kraina z bajek Marina Amaral ożywia stare fotografie. Na jej pracach czarno-biały świat wygląda, jak z bajki Zobaczcie, jak wyglądały ostatnie posiłki seryjnych morderców "Badziewnik” to obiektyw 135 mm zrobiony ze śmieci Słoneczna Teneryfa zachwyca swoim krajobrazem w cudownym filmie poklatkowym Raf Olaerts śnił o pięknych krajobrazach. Teraz sam je z powodzeniem fotografuje Upadające modelki na zdjęciach. Czy w tym może być piękno? Zatłoczone metro w Tokio jest pełne wyjątkowych twarzy 14. Smithsonian Annual Photo Contest zachwyca świetnymi zdjęciami zwycięzców Fotograf ujął na portretach dysonans poznawczy swojej trzeźwości „Human After All” to nowy szokujący projekt Jana Kriwola i Markosa Kaya. Pokazuje człowieka zbudowanego z samych żył Zdjęcia uliczne z połowy XX wieku autorstwa René Maltête przekazują cudowny humor Całująca się para na Times Square to jedno z najbardziej kontrowersyjnych zdjęć w historii

Popularne w tym tygodniu:

Daniel Kordan i jego bajeczna gwiezdna tęcza, którą sfotografował na odludnych terenach Boliwii Sonda Cassini jest w kosmosie już od 20 lat. Oto najlepsze zdjęcia Saturna, które zarejestrowała ”Słabe żarty i mocne zdjęcia” to specjalność Elżbiety Adamskiej vel "Nieśmigielskiej" Portretowanie z mocą natury. Fotografka wykonała zdjęcia obiektywem z... wody Kolorowa fotografia ma już 110 lat. Zobaczcie, jak wyglądały pierwsze autochromy Malarskie prace Pawła Klareckiego przeniosą was w nowy wymiar fotografii krajobrazowej Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Oto najbardziej urocze zdjęcia psów w konkursie The Kennel Club Dog Photographer of the Year Łukasz Bożycki jedynym Polakiem nagrodzonym na prestiżowym konkursie fotografii przyrodniczej ASFERICO 2017 Zobacz najlepsze zdjęcia wykonane iPhone'ami w 2017 roku Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR