Jedyna w Polsce wystawa Vivian Maier zawita niedługo do Tarnowa

Vivian Maier – tajemnicza niania, która dokumentowała codzienność przez wiele lat. Ta postać cały czas pozostaje zagadkowa. Jeśli chcecie odkryć chociaż część tego, jak wyglądało jej życie – odwiedźcie koniecznie wystawę ”Vivian Maier – In her own hands”, która niebawem pojawi się w Polsce.

© Vivian Maier

Vivian Maier przez ponad 40 lat pracowała jako niania. Przez większość tego czasu zajmowała się dokumentowaniem otaczającego ją świata. Jest uważana za matkę fotografii ulicznej, chociaż wielu uważało, że robi to nieświadomie. Wszelkie źródła potwierdzają jednak to, że Viv wiedziała, o co chodzi.

Jej twórczość została odkryta dopiero w 2007 roku, kiedy karton z częścią negatywów trafił na aukcję. Obecnie wiemy, że w tym dobytku było 120 tysięcy negatywów, taśm zwojowych 8 i 16 mm i nagrań. Badania nad jej pracami wciąż trwają, lecz wiedza na temat tajemniczej niani i materiały, które są dostępne, pozwalają na pokazanie jej dzieł szerokiej publiczności.

Najnowsze informacje dotyczą późniejszej twórczości Maier, gdy w latach 70. sięgnęła po fotografię kolorową. Wtedy za sprawą jej małej Leiki zaczęła nawiązywać inna relację z bohaterami swoich zdjęć. Temat, który ją interesował, jednak się nie zmienił – wciąż uwielbiała dokumentować codzienne życie.

Jedyne informacje na temat jej zdjęć, tego gdzie i kiedy zostały zrobione, kogo przedstawiają – możemy odnaleźć w odręcznych notatkach fotografki. Przeważnie byli to anonimowi ludzie, z którymi Vivian wymieniała kilka spojrzeń.

Już 28 kwietnia będziemy mieli okazję spotkać się z twórczością Maier na jedynej w Polsce wystawie poświęconej jej twórczości. Zostanie tam wystawione 35 najważniejszych zdjęć fotografki – 28 czarno-białych i 7 kolorowych. Pochodzą one z kolekcji Maloof Cllection z Howard Greenberg Gallery w Nowym Jorku.

Wernisaż odbędzie się 28 kwietnia o godzinie 18:30 w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie. Wystawa będzie czynna do 26 maja 2017. Wstęp jest bezpłatny.

Zobacz również: Dwa spojrzenia na fotografowanie ludzi, czyli studyjne portrety i zdjęcia na ulicy [wideoporadnik]

Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej Centrum Sztuki Mościce.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

iPORTFOLIO to polskie rozwiązanie dla osób chcących zaprezentować swoje prace Warsztaty fotoreportażu „Pociągiem po Ukrainie” z Tokiną Sony ma wypuścić matrycę o rozdzielczości 150 Mpix Najnowsze Magic Lantern pozwala na kręcenie wideo w formacie RAW 4K Canonem 5D Mark III FBI ujawniło nieznane wcześniej zdjęcia z zamachu z 11 września 2001 roku Czy doszło do plagiatu w konkursie fotograficznym Sony World Photography Awards 2017? 100 sztuk grafitowych produktów Nikon na 100-lecie firmy. Są piękne! Pokaż swoją starą torbę lub plecak fotograficzny. I wygraj nową torbę Tenba! Reedycja podręcznika Witolda Dederki "O kompozycji w fotografii" trafiła do sprzedaży Użytkownicy Instagrama narzekają na przycięte zasięgi i ukryte bany Najnowsze zdjęcie Jowisza wygląda jak abstrakcyjne dzieło malarskie Torby i plecaki marki TENBA na targach Film Video Foto 2017 w Łodzi Niebawem ruszają jubileuszowe XX Targi FILM VIDEO FOTO Początek końca działu fotograficznego Panasonica? Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji Uważajcie! Instagram na cenzurowanym – mogą zasłonić Wasze zdjęcia C-Log w Canonie 5D Mark IV, czyli większe możliwości dla filmowców Niedługo za pomocą Instagrama będzie można zarezerwować sesje u fotografa Fotoblogia.pl największym serwisem o fotografii w Polsce. Rekordowa liczba czytelników Co z zamówieniami z nocnej promocji RTV EURO AGD? Znamy stanowisko sklepu 33 nowe funkcje w Fujifilm X-Pro2 i X-T2, czyli poważna aktualizacja oprogramowania RTV EURO AGD i nocna wyprzedaż obiektywów. Canon EF 24-70 mm f/2.8 L II USM za 1599 złotych! Znany łuk skalny na Malcie się zapadł. Fotografowie na całym świecie ubolewają Popular Photography Magazine kończy swoją działalność

Popularne w tym tygodniu:

Firma Polaroid wykupiona przez polskiego inwestora. Czy nadchodzi natychmiastowa rewolucja? Oto zwycięzcy najbardziej prestiżowego konkursu fotograficznego w Polsce – Grand Press Photo 2017 Nikon D820 - system AF z D5, matryca 45 Mpix. Czy doniesienia się potwierdzą? 500px sprzedało zdjęcia Fotolii i nie podpisało fotografa. Was też to może spotkać Cashback na 100-lecie Nikona. Zaoszczędź 215 zł na body i do 900 zł na obiektywie "Pentax 645Z + obiektyw za 1 zł” - najnowsza promocja Pentax Polska Warsztaty "Portret doskonały" prowadzone przez Wiktora Franko Już teraz możecie otrzymać 860 zł rabatu na aparat Fujifilm X-T2 z gripem Lato z Tamronem – kupując obiektyw statyw lub monopod Valbon kupicie za 1.22 zł Olympus Cashback - to najlepszy moment na kupowanie sprzętu Zapisy na cykle bezpłatnych warsztatów z Fujifilm już ruszyły Targi Photokina przechodzą wielkie zmiany - będą odbywać się co roku