Co zrobić, by zdjęcia na Facebooku miały najlepszą jakość?

Co zrobić, by zdjęcia na Facebooku miały najlepszą jakość?

Co zrobić, by zdjęcia na Facebooku miały najlepszą jakość?
Marcin Watemborski
13.04.2017 08:15, aktualizacja: 10.12.2017 22:23

Wszyscy robimy zdjęcia, obrabiamy je i zapisujemy jako osobne pliki. Publikacja naszych prac przeważnie ma miejsce w Internecie, zwłaszcza na Facebooku. Na pewno niejednokrotnie narzekaliście na to, że kompresja fejsa zabija wasze zdjęcia. Oto sposób, jak sobie z tym poradzić.

Współcześnie media społecznościowe to platformy, przez które przewijają się miliony obrazów. Wielu fotografów rezygnuje z prowadzenia stron internetowych, ponieważ na łatwiejszy i szybszy odbiór mogą liczyć dzięki Facebookowi oraz Instagramowi. Jednak nie wszystko jest tak różowe, jakby mogło się wydawać.

Problemem, z którym często się spotykam, gdy przeglądam różne fora fotograficzne, jest stratna kompresja plików umieszczanych na Facebooku. Użytkownicy często zwracają uwagę na rozjechane kolory oraz zepsute przejścia tonalne. To normalna kwestia, ponieważ przeglądarki internetowe oraz serwisy mają swoje ograniczenia i standardy.

Jeśli zapiszecie plik w wysokiej rozdzielczości (300 ppi) oraz dużym fizycznym rozmiarze (np. 6000 x 4000 px), algorytm serwisu społecznościowego zmniejszy plik tak, by wczytywał się jak najszybciej, co skutkuje obniżeniem jego jakości. Po rozmowie z zaprzyjaźnionym grafikiem (również fotografem) dostałem informację, że pliki do Internetu powinny być zapisane w standardowej przestrzeni barwnej sRGB (dla utrzymania prawidłowego koloru) oraz mieć rozdzielczość 72 ppi. Zwróćcie uwagę na kolory podczas konwersji pliku, ponieważ przestrzeń AdobeRGB zmieniona na sRGB bez korekcji sprawi, że zdjęcie będzie sprane.

W przypadku Facebooka standardowymi rozmiarami są wielokrotności 2048 pikseli na szerokość, aczkolwiek to jest optymalny rozmiar. Nie należy przekraczać go, ponieważ wtedy wasze zdjęcia zostaną poddane kompresji, ale obrazy mające mniej, tj. 1024 (960, 720) piksele na szerokość, wciąż będą wyglądały dobrze.

Najważniejsze dla nas będzie zapisanie pliku tak, by ważył jak najmniej i spełniał standardy Facebooka. Pamiętajcie o tym, by zapisać plik jako JPEG, a nie PNG. Ten drugi format jest przeznaczony dla obrazów z naniesioną przezroczystością, co może niekorzystnie wpłynąć na jego przetworzenie przez serwis.

Eksportowanie plików z Lightrooma

Sprawa tutaj jest bardzo prosta. Zaznaczamy plik i przechodzimy do okna eksportu. W oknie eksportu należy wpisać odpowiednie wartości, które możecie zobaczyć zaznaczone na zrzucie ekranu poniżej.

Obraz

Eksportowanie plików przy pomocy narzędzia ”Save for Web” w Photoshopie

Dla ułatwienia – narzędzie możecie uruchomić kombinacją klawiszy CTRL(CMD)+SHIFT+ALT+S lub wybierając z menu Plik opcję ”Zapisz dla sieci”.

Obraz

Gdy otworzy się wam okienko zapisu pliku, należy również podać odpowiednie parametry, jak w poniższym zrzucie ekranu.

Obraz

Co dalej?

Obraz
© © MW

Obecnie podczas wrzucania zdjęcia na Facebooka nie ma większego znaczenia czy plik zamieścicie bezpośrednio na osi czasu, czy wgracie go do folderu przy zaznaczeniu opcji ”Wysoka rozdzielczość”, ponieważ wasz plik już jest zoptymalizowany pod algorytm Facebooka i powinien wyglądać dobrze.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)