Todd Webb – legendarny fotograf, który pozostawał w cieniu sław

Todd Webb to amerykański fotograf, który dokumentował życie codzienne i architekturę Nowego Jorku, Paryża, a także rejonu zachodniego wybrzeża Ameryki. Jego życie było takie, jak jego zdjęcia - intensywne, pełne podróży i sztuki.

© Todd Webb

Pewnego dnia do "The Curator Gallery" przyszła paczka zaadresowana do ówczesnego edytora magazynu ”Life” – Billa Shapiro. Kiedy ten zobaczył jej zawartość, zaczął się zastanawiać czy to dorobek jakiegoś fotografa magazynu, którego stylu nie rozpoznaje. Jednak Bill nigdy nie słyszał o autorze tych zdjęć.

Jak się później okazało, pudełko ze zdjęciami zostało dostarczone przez Betsy Evans, przyjaciółkę fotografa Tedda Webba. Zostawił on po sobie całkiem spory dorobek. Najciekawsze jest to, że Webb nigdy nie fotografował na zlecenie magazynu ”Life”, ale często spędzał czas ze swoim przyjacielem – Gordonem Parksem. Zdarzało mu się również pracować i imprezować z takimi osobami, jak: Walker Evans, Ansel Adams, Lisette Model, Berenice Abbott, Alfred Stieglitz czy Georgia O'Keeffe.

"Kiedy jedni robili karierę, Webb zbaczał z drogi" - wspomina Bill Shapiro. Zadaniem, które obrał sobie Todd Webb, było po prostu robienie wartościowych fotografii. Czasem ta potrzeba była źródłem konfliktu między nim a edytorami na rynku komercyjnym. Ten fotograf pracował dla wielu magazynów i swojego czasu był znany, lecz to, co było dla niego najbardziej wartościowe, zostawiał dla siebie.

Zanim Todd Webb pojawił się w Nowym Jorku w latach 20. XX wieku, pracował jako makler, któremu wielki kryzys dał się we znaki. Później uzdolniony obserwator postanowił zostać poszukiwaczem złota, aż z czasem dostał pracę jako strażnik leśny. Ma na swoim koncie również kilka opowiadań, których nigdy nie opublikował. Oprócz tego Webb walczył na froncie podczas II wojny światowej.

Bill Shapiro niejednokrotnie czytał dziennik Webba. Jednym z jego ulubionych wpisów jest ten, pochodzący z 24 lipca 1946 roku: „Jestem zawalony robotą, nie mam ani chwili wolnego czasu. Wydaje się, że tak wygląda dobre życie. Fakt – jestem spłukany, ale do cholery – nie można mieć wszystkiego”.

Zobacz również: Dwa spojrzenia na fotografowanie ludzi, czyli studyjne portrety i zdjęcia na ulicy [wideoporadnik]

Z różnego rodzaju źródeł wynika, że Todd Webb był dość ekscentrycznym, ale pogodnym człowiekiem. Był osobą, która bez problemu nawiązywała przyjaźnie i cieszył się znaczną popularnością wśród ludzi, nawet uliczni dostawcy wiedzieli, kim jest.

Zabytkowe odbitki z pracami Webba zostały przedstawione na wystawie przeglądowej twórczości fotografa w "The Museum of the City of New York". Jest to to samo miejsce, w którym fotograf przedstawiał swoje dzieła ponad 70 lat temu.

Webb nie chciał upiększać miasta. Pokazywał on po prostu dobro drzemiące w mieszkańcach. Według kuratorów wystaw zbyt łatwo by było powiedzieć, że miasto, które widział swoimi oczami Todd, zniknęło. Ono po prostu skryło się za cieniami ludzi na przestrzeni dekad, ale jeśli tylko się przyjrzymy współczesnym ulicom Nowego Jorku – wciąż znajdziemy tam świat, który obserwował Webb.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Artysta łączy obiekty codziennego użytku w zabawnych kolażach Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Czy wizja Wrześni według Adama Lacha dekonstruuje utopijną wizję niewielkich miast? Niepokojące wizje paraliżu sennego na zdjęciach Nicolasa Bruno Fotograf Chris Crisman pokazuje, jak kobiety radzą sobie w "męskich zawodach" Surrealistyczne autoportrety Flory Borsi, czyli zwierzęcy zew i kobieca delikatność w jednym Dziewczyna Mikaela wciąż ucieka przed aparatem, ale mimo to wygląda świetnie Szwajcaria podczas zimy wygląda jak kraina z bajek Litewskie jeziora widziane z drona przypomina powierzchnię księżyca Bruno Roseti odwiedził i sfotografował fascynujące życie plemienia Luo Sony World Photography Awards 2017 - poznajcie zwycięzców największego konkursu fotograficznego świata Mark Mawson zamienia ciecze w piękne kolorowe kwiaty Kupując ”kota w worku”, trafił na tajemnicze negatywy mistrza fotografii Polacy zdominowali konkurs Fine Art Photography Awards Tomasz Margol dostrzega to, co dla innych niedostrzegalne. Oto jego tajemniczy świat "Szafowe przekąski", czyli konceptualny projekt, w którym części garderoby łączą się z jedzeniem Nowe zdjęcia NASA pokazują piękno świateł na Ziemi. Zrobiliśmy również zbliżenie na Polskę Marina Amaral ożywia stare fotografie. Na jej pracach czarno-biały świat wygląda, jak z bajki Stacje metra, które wyglądają jak wrota do innego wymiaru Smakowite stylizacje w autoportretach Julii Wimmerlin Nowy projekt Andriusa Burby. Tym razem na warsztat weszły psy, które sfotografował z dołu Nagrody Pulitzera 2017 – oto fotografowie, którzy zostali wyróżnieni

Popularne w tym tygodniu:

Sonda Cassini jest w kosmosie już od 20 lat. Oto najlepsze zdjęcia Saturna, które zarejestrowała ”Słabe żarty i mocne zdjęcia” to specjalność Elżbiety Adamskiej vel "Nieśmigielskiej" Portretowanie z mocą natury. Fotografka wykonała zdjęcia obiektywem z... wody "Hello, Is This Planet Earth" - zachwycające zdjęcia z orbity Ziemi Kolorowa fotografia ma już 110 lat. Zobaczcie, jak wyglądały pierwsze autochromy Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Oto najbardziej urocze zdjęcia psów w konkursie The Kennel Club Dog Photographer of the Year Malarskie prace Pawła Klareckiego przeniosą was w nowy wymiar fotografii krajobrazowej Łukasz Bożycki jedynym Polakiem nagrodzonym na prestiżowym konkursie fotografii przyrodniczej ASFERICO 2017 Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Jan Kempenaers sfotografował opuszczone obiekty w dawnej Jugosławii. Wyglądają jak statki obcej cywilizacji Czy rozwój technologii fotograficznej osiągnął już swój szczyt? Czy wymyślimy coś nowego?