Nikon pozywa Zeissa. O co poszło?

Nikon pozywa Zeissa i ASML w związku z wykorzystaniem technologii, na którą Japończycy mają patent.

Stoisko Nikona na targach Photokona 2016

Stoisko Nikona na targach Photokona 2016 (© KB)

Firmy fotograficzne i samo cyfrowe obrazowanie są obecne w różnych dziedzinach elektroniki i produkcji, więc nie dziwi, że tacy gracze jak Nikon mają w swoim portfolio wiele technologii, o których nie mamy pojęcia. Nikon poinformował o wystosowaniu pozwu przeciwko holenderskiej firmie ASML Holding, która według Nikona, wykorzystuje ich technologię przy produkcji systemów do produkcji półprzewodników. Przy okazji dostało się Zeissowi, który jest dostawcą optyki do systemów litograficznynych ASML, o których mowa w pozwie.

Tego typu systemy są wykorzystywane na całym świecie do produkcji najnowszych półprzewodników wykorzystywanych np. do smartfonów czy kości pamięci, więc jest o co walczyć. Według raportu ASML ponad 76% ich sprzedaży w 2016 roku, która wyniosła około 3,5 miliarda euro, była związana z systemem litograficznym. Gdyby Nikon wygrał taki proces, to mogłoby podreperować kondycję finansową firmy będącej w poważnym kryzysie. Obecnie tylko ASML i Nikon produkują i sprzedają takie systemy, a Nikon twierdzi, że ma na to patent. Nikon pozywa ASML w Holandii i Tokyo a Zeissa w Mannheim, gdzie są produkowane podzespoły.

ASML uważa natomiast, że roszczenia Nikona są bezpodstawne i zapowiada, że będzie się energicznie bronić. Poza tym Holendrzy zarzucają Nikonowi, że niepotrzebne procesy patentowe zakłócają rozwój technologii. ASML twierdzi też, że podjął wiele starań, żeby wynegocjować przedłużenie umowy o wzajemnej licencji, jednak Nikon wybrał drogę sądową. Także Zeiss uważa pozew Nikona za bezpodstawny.

Całość wygląda jak wojna patentowa gigantów, którzy przerzucają się argumentami. Jednak, jak wiadomo, gdzie w grę wchodzą bardzo duże sumy, trudno dojść do tego, kto rzeczywiście ma rację.

Zobacz również: Nikon D800 - test

Źródło: nikonrumors.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Z okładki National Geographic trafiła do aresztu. Oto historia „Afgańskiej dziewczyny” Sony na drugim miejscu wśród pełnoklatkowych aparatów z wymienną optyką Canon wprowadza C-Log do EOS-a 5D Mark IV, filmowcy będą zachwyceni Pokaż swoją starą torbę fotograficzną, a my damy ci nową. I dajemy! Syryjski fotograf ryzykował swoje życie, by uratować chłopca Kryzys ekonomiczny dotyka kolejne firmy. Co będzie z markami Pentax i Ricoh? Jedyna w Polsce wystawa Vivian Maier zawita niedługo do Tarnowa iPORTFOLIO to polskie rozwiązanie dla osób chcących zaprezentować swoje prace Warsztaty fotoreportażu „Pociągiem po Ukrainie” z Tokiną Sony ma wypuścić matrycę o rozdzielczości 150 Mpix Najnowsze Magic Lantern pozwala na kręcenie wideo w formacie RAW 4K Canonem 5D Mark III FBI ujawniło nieznane wcześniej zdjęcia z zamachu z 11 września 2001 roku Czy doszło do plagiatu w konkursie fotograficznym Sony World Photography Awards 2017? 100 sztuk grafitowych produktów Nikon na 100-lecie firmy. Są piękne! Pokaż swoją starą torbę lub plecak fotograficzny. I wygraj nową torbę Tenba! Reedycja podręcznika Witolda Dederki "O kompozycji w fotografii" trafiła do sprzedaży Użytkownicy Instagrama narzekają na przycięte zasięgi i ukryte bany Najnowsze zdjęcie Jowisza wygląda jak abstrakcyjne dzieło malarskie Torby i plecaki marki TENBA na targach Film Video Foto 2017 w Łodzi Niebawem ruszają jubileuszowe XX Targi FILM VIDEO FOTO Początek końca działu fotograficznego Panasonica? Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji Uważajcie! Instagram na cenzurowanym – mogą zasłonić Wasze zdjęcia C-Log w Canonie 5D Mark IV, czyli większe możliwości dla filmowców

Popularne w tym tygodniu:

Zenit powraca i planuje pełnoklatkowego bezlusterkowca! Corel wypuszcza PaintShop Pro 2018, który obiecuje dużo zmian i nadal będzie dostępny w pudełku Aurora HDR 2018 w końcu na pecety! Zobaczcie, co wyjątkowego będzie w programie Fotografia nośnikiem historii. Rozmowa z Jakubem Szymczukiem i Jakubem Kuzą