Wcześniej niepublikowane zdjęcia z misji Apollo 15 odnalezione w szufladzie

Misją Apollo 15 było lądowanie na Księżycu. Doszło do tego 30 lipca 1971 roku. Podczas misji zostało zrobione kilka zdjęć. Szczęśliwie się złożyło, że jeden z negatywów trafił do Jona C. Haversticka, który dobrze wiedział, co należy z nimi zrobić. Prezentujemy wam efekt jego pracy.

Jakiś czas temu Jon C. Haverstick miał okazję pracować na historycznym materiale. Jeden z jego przyjaciół, emerytowany inżynier NASA, skontaktował się z nim i powiedział, że znalazł w swoim biurku pudełko filmów fotograficznych. Okazało się, że zawierało ono kilka slajdów oraz rolkę średnioformatowego filmu z misji Apollo 15. Jon nie mógł przejść koło znaleziska obojętnie.

Haverstick zainteresował się tematem jeszcze bardziej, gdy jego przyjaciel powiedział, że zdjęcia nigdy wcześniej nie były nigdzie publikowane. Kto z nas by odpuścił taką szansę? Zawartość pudełka powstała za sprawą aparatu Hasselblad EDC (Electronic Dara Cameras), który został specjalnie przystosowany do pracy w przestrzeni kosmicznej. Na fotografiach widać astronautów, sondę oraz łazik księżycowy.

To interesujące znalezisko przyniosło również informacje o tym, jak wykorzystywali aparaty astronauci. Na jednym ze zdjęć widać aparat przymocowany do kombinezonu jednego z członków załogi. Aparaty, który były wykorzystywane podczas misji, działały na podobnej zasadzie jak ”małpki”, czyli kompakty typu point and shoot.

Interesujące okazały się również same negatywy – nie tylko zdjęcia. Materiałem, na jakim astronauci uwiecznili swoją przygodę, był Kodak Ektachrome, przygotowany specjalnie dla NASA. Film o szerokości 70 milimetrów był cieńszy niż typowy negatyw średnioformatowy, co pozwalało na wykonanie większej ilości zdjęć na jednej rolce. Cóż – zmienienie filmu po 12 klatkach na pewno nie byłoby specjalnie komfortowe w kombinezonie kosmicznym. Co ciekawe – załoga przywiozła ze sobą tylko ładunki z aparatów, a same korpusy zostały porzucone, by obniżyć wagę sondy.

W przypadku fotografowania w kosmosie było wiele aspektów, które trzeba było wziąć pod uwagę, konstruując aparat oraz opracowując filmy – brak grawitacji, promieniowanie oraz temperatura robią swoje. Jon wspomina, że filmy były w doskonałym stanie, mimo tego, że przeleżały w pudełku ponad 40 lat. Miały bardzo silną niebieską dominantę. Fotograf mówi, że nie jest pewny czy była to kwestia działania mijających lat, czy specyficznej emulsji światłoczułej. Zdjęcia wymagały dopracowanej obróbki kolorystycznej po zeskanowaniu.

Zobacz również: Co jest kluczem do dobrego portretu? Opowiada Szymon Szcześniak

Haverstick zeskanował zdjęcia za pomocą aparatu Nikon D810 oraz obiektywu makro o długości ogniskowej 105 mm. Oświetlał je przy użyciu panelu LED. Dlaczego nie zrobił tego za pomocą skanera? Ponieważ szerokość negatywu nie pozwalała na zamocowanie go w prowadnicach, przeznaczonych dla filmu, o szerokości 60 mm, gdzie ten był szerszy aż o centymetr. Przy pomocy drukarki 3D swojego syna, Jon stworzył specjalną ramkę do trzymania negatywu, gdy go skanował. Na kliszę nałożył również szkło, które miało zapobiec powstawaniu pierścieni Newtona.

Fotografowi naprawdę się poszczęściło. Zazdroszczę mu odkrycia i tego, że mógł zobaczyć te zdjęcia jako jedna z pierwszych osób, a tym bardziej je opublikować. Świat fotografii wciąż nas zaskakuje.

Źródło: DIY Photography

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Artysta łączy obiekty codziennego użytku w zabawnych kolażach Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Czy wizja Wrześni według Adama Lacha dekonstruuje utopijną wizję niewielkich miast? Niepokojące wizje paraliżu sennego na zdjęciach Nicolasa Bruno Fotograf Chris Crisman pokazuje, jak kobiety radzą sobie w "męskich zawodach" Surrealistyczne autoportrety Flory Borsi, czyli zwierzęcy zew i kobieca delikatność w jednym Dziewczyna Mikaela wciąż ucieka przed aparatem, ale mimo to wygląda świetnie Rosyjska fotografka tworzy bajkowe portrety z pomocą... niedźwiedzia Magdalena Wasiczek i jej bajeczny, bokehowy świat mikroprzestrzeni Cudowny film poklatkowy, pokazujący Drogę Mleczną został nagrany... z pokładu Boeinga 777 Jurorzy wybrali zwycięzców LensCulture Portrait Awards 2017. Zobacz najlepsze portrety Plaża Bondi wygląda przepięknie, gdy spojrzymy na nią z góry Kształty ukryte na portretach to świetna kampania promująca adopcję zwierząt Szymon Barylski z nagrodą za zdjęcie roku konkursu BZ WBK Press Photo 2017 Kolorowe zdjęcia z II wojny światowej rzucają nowe światło na historię świata Na tym niesamowitym zdjęciu zobaczycie Ziemię widzianą pomiędzy pierścieniami Saturna National Geographic i NASA pokazują parki narodowe widziane z kosmosu Szwajcaria podczas zimy wygląda jak kraina z bajek Todd Webb – legendarny fotograf, który pozostawał w cieniu sław Litewskie jeziora widziane z drona przypomina powierzchnię księżyca Bruno Roseti odwiedził i sfotografował fascynujące życie plemienia Luo Sony World Photography Awards 2017 - poznajcie zwycięzców największego konkursu fotograficznego świata

Popularne w tym tygodniu:

Sonda Cassini jest w kosmosie już od 20 lat. Oto najlepsze zdjęcia Saturna, które zarejestrowała ”Słabe żarty i mocne zdjęcia” to specjalność Elżbiety Adamskiej vel "Nieśmigielskiej" Portretowanie z mocą natury. Fotografka wykonała zdjęcia obiektywem z... wody "Hello, Is This Planet Earth" - zachwycające zdjęcia z orbity Ziemi Kolorowa fotografia ma już 110 lat. Zobaczcie, jak wyglądały pierwsze autochromy Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Oto najbardziej urocze zdjęcia psów w konkursie The Kennel Club Dog Photographer of the Year Malarskie prace Pawła Klareckiego przeniosą was w nowy wymiar fotografii krajobrazowej Łukasz Bożycki jedynym Polakiem nagrodzonym na prestiżowym konkursie fotografii przyrodniczej ASFERICO 2017 Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Jan Kempenaers sfotografował opuszczone obiekty w dawnej Jugosławii. Wyglądają jak statki obcej cywilizacji Czy rozwój technologii fotograficznej osiągnął już swój szczyt? Czy wymyślimy coś nowego?