© Rafał Hypś / hyps.pl

Rafał Hypś zdradza nam, jak fotografował mgliste oblicze Dubaju

Fotografowanie Dubaju z wysokich punktów miasta jest bardzo problematyczne. Nie chodzi tylko o zgodę na fotografowanie, ale również wniesienie na górę statywu i umiejscowienie go w dogodnej pozycji. Ze względu na licznych miłośników ekstremalnych wspinaczek dostęp do najwyższych punktów został uniemożliwiony.

Rafał Hypś fotografuje amatorsko od 2010 roku. 4 lata później zamieszkał w Dubaju, lecz dopiero pod koniec minionego roku udało mu się odkryć fotograficzny potencjał tego wielkiego miasta. Z zamiłowania zaczął doskonalić swoją technikę i uczestniczyć w warsztatach. Według niego Dubaj ma bardzo wiele do zaoferowania fotografom, zwłaszcza tym, którzy upodobali sobie architekturę, fotografię uliczną oraz krajobraz.

Artysta wspomina w rozmowie z nami, że przez różnych śmiałków, którzy na własną rękę wspinają się na wieże Dubaju bez zabezpieczenia i zgody, stracił dostęp do Cayan Tower – ponad 300-metrowej wieży, z której można było uzyskać widok na Marinę i Jumeirah Lake Towers.

— Zjawisko gęstej mgły występuje 3–4 dni w roku i jest dość nieprzewidywalne. Jest ono związane z nagłym wzrostem lub spadkiem temperatur, czyli przejściem z pory zimowej na letnią lub odwrotnie – zdradza fotograf.

Rafał Hypś

Nie zniechęciło go to jednak do dalszych prób. Do niektórych punktów dostał się dzięki zgodom zarządzających budynkami, które zaczął załatwiać kilka tygodni przed realizowaniem projektu.

Zobacz również: Rzeczy, które warto pamiętać przy obróbce krajobrazów

Do zwiększenia prawdopodobieństwa sukcesu trzeba obserwować prognozy pogody. Istotna jest tutaj nie tylko kwestia temperatury samego powietrza, ale również jego wilgotność i temperatura skraplania. Mgła w Dubaju pojawia się tylko we wczesnych godzinach porannych.

— Zwykle o 7:30 jest już po wszystkim. Często mgła pokrywa budynki do wysokości około 60. piętra, co nawet w mieście pełnym wieżowców stanowi olbrzymie ograniczenie – tłumaczy Rafał.

Zdjęcia, które widzicie, Rafał robił z wysokości ponad 40 pięter. Oczywiście nie zawsze udawało mu się ująć odpowiednie kadry, ponieważ widoczność była zbyt niska. Wyjątkowym okresem dla fotografa był grudzień 2016 roku, kiedy to mgła występowała aż przez 6 dni. Najlepsze zdjęcia udało mu się zrobić dopiero w sylwestrowy poranek.

Hypś zwraca uwagę na to, że najlepsze zdjęcia udało zrobić się osobom, które mieszkają na wysokich kondygnacjach wież Dubaju. Wydaje się to naturalne, ponieważ w nieskończoność mogą oni wracać w to samo miejsce i obserwować miasto o dowolnej porze roku i dnia.

— Osobom odwiedzającym Dubaj polecam wczesnoporanną sesję na trasie widokowej Burj Khalifa. W weekend można wybrać się o 5:30 do baru Level 43 w hotelu "Four Points by Sheraton" lub zabukować nocleg w hotelu Shangri-La, co daje dostęp do tarasu. Można też krótkoterminowo wynająć mieszkania, gdzie taras wychodzi na Airbnb – radzi fotograf.

Rafał realizował zdjęcia przy użyciu aparatu Canon EOS 5D Mark III oraz obiektywu Canon EF 17–40 f/4 L. W swojej fotografii wykorzystuje łączenie zdjęć w panoramy, HDR-y oraz zajmuje się techniką digital blendingu. Polega ona na ręcznym łączeniu kilku ekspozycji do osiągnięcia idealnego efektu. Zdjęcia mają różne czasy naświetlania lub są nawet wykonane o różnych porach dnia, co pozwala uzyskać efekt zjawiskowo oświetlonej sceny.

Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Oto co się dzieje, kiedy świetny fotograf krajobrazu zabiera się za zdjęcia ślubne Powstanie, jego ludzie i Warszawa - o tym opowiada projekt "Teraz '44" Fotografia mody i ochrona środowiska, czyli afrykańskie portrety modelek ubranych w śmieci Królewski retusz z Krakowa Tak wyglądają nowoczesne zdjęcia rodzinne! Ojciec wkleja zdjęcie swojego syna w bajkowe scenerie Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Daniel Kordan i jego bajeczna gwiezdna tęcza, którą sfotografował na odludnych terenach Boliwii Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Artysta łączy obiekty codziennego użytku w zabawnych kolażach Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Czy wizja Wrześni według Adama Lacha dekonstruuje utopijną wizję niewielkich miast? Niepokojące wizje paraliżu sennego na zdjęciach Nicolasa Bruno Fotograf Chris Crisman pokazuje, jak kobiety radzą sobie w "męskich zawodach" Surrealistyczne autoportrety Flory Borsi, czyli zwierzęcy zew i kobieca delikatność w jednym Dziewczyna Mikaela wciąż ucieka przed aparatem, ale mimo to wygląda świetnie Rosyjska fotografka tworzy bajkowe portrety z pomocą... niedźwiedzia Koloryzowane zdjęcia rosyjskich snajperek podbijają Internet. Oto historia jednej z nich Wcześniej niepublikowane zdjęcia z misji Apollo 15 odnalezione w szufladzie Magdalena Wasiczek i jej bajeczny, bokehowy świat mikroprzestrzeni Cudowny film poklatkowy, pokazujący Drogę Mleczną został nagrany... z pokładu Boeinga 777 Jurorzy wybrali zwycięzców LensCulture Portrait Awards 2017. Zobacz najlepsze portrety Plaża Bondi wygląda przepięknie, gdy spojrzymy na nią z góry Kształty ukryte na portretach to świetna kampania promująca adopcję zwierząt

Popularne w tym tygodniu:

Oto co się dzieje, kiedy świetny fotograf krajobrazu zabiera się za zdjęcia ślubne Jak zmienia się nasze spojrzenie, gdy zaczniemy rozumieć fotografię? Polacy wyróżnieni w konkursie B&W Child 2017. Pokazali wspaniałe zdjęcia Fotografowałem znanego amerykańskiego rapera 50-letnim aparatem z NRD Przysłona f/240 i 6-godzinna ekspozycja, czyli jak Weston fotografował paprykę Piękne zdjęcia, piękne kobiety, piękne suknie i piękne miejsca – na tym opiera się twórczość Kristiny Makeevej Tomek Laskowski – ojciec, który dokumentuje dorastanie swoich pociech w wyjątkowy sposób Stolica Korei Północnej wygląda jak opuszczony plan kosmicznego filmu science fiction Fotoreporterzy z całej Polski opowiedzieli nam, jak fotografowali The World Games 2017 Tajemniczy artysta tworzy niesamowite zdjęcia, ale woli pozostać anonimowy. W jakim celu? Vincent Munier wytropił i sfotografował niezwykle rzadkiego irbisa śnieżnego. Zobaczcie, jak powstały jego zdjęcia Islandia to prawdziwy raj dla minimalistów. Również tych krajobrazowych