Canon 300 mm f/1.8 - ten potwór naprawdę istnieje

Serwis Petapixel jest kopalnią fotograficznych ciekawostek. Tym razem wyszperali super rzadki obiektyw Canon 300 mm f/1.8. Muszę przyznać, że takiego niezwykłego szkła jeszcze nie widziałem.

Canon 300 mm f/1.8

Canon 300 mm f/1.8

Firmy fotograficzne, poza obiektywami konsumenckimi dla amatorów i zawodowców, produkują specjalistyczne obiektywy do różnych zastosowań. Tym razem mamy do czynienia z obiektywem wykorzystywanym na wyścigach konnych do rejestracji finiszu. Jest to tak rzadki obiektyw, że nie ma o nim zbyt dużo informacji nawet w sieci.

Canon 300 mm f/1.8

Canon 300 mm f/1.8 jest ogromnym i ciężkim obiektywem, oferuje jednak standardowy bagnet EF, więc spokojnie można by go podpiąć nawet do współczesnej cyfry. Patrząc na to szkło, można sobie uświadomić, dlaczego nie ma na rynku tak jasnych teleobiektywów — wykonać się da, jednak nikt tego nie będzie w stanie unieść.

Canon 300 mm f/1.8

Obiektyw był wykorzystywany przez Jima Andersona, gdy pracował na wyścigach konnych, do fotografii szczelinowej.

“Tym systemem można nagrywać 10 000 pasków na sekundę. Tak zacząłem pracować z tym obiektywem. Zacząłem robić zdjęcia finiszy w 1986 roku. (…) Kiedyś było to robione na filmie albo negatywie czasowym. Wywoływałem go natychmiast po wyścigu, co zajmowało około 8 s przy wykorzystaniu z dektolu w 140 stopniach. Kiedy jednak weszła cyfra, wszystko stało się bardziej zaawansowane także obiektywy.”

Jim Anderson
Canon 300 mm f/1.8

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Źródło: petapixel.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

”Epiphany” to zjawiskowa reklama, która powstała bez użycia efektów specjalnych Ten film poklatkowy powstał ze zdjęć NASA i pokazuje... strukturę Marsa Google pokazuje, jak będzie wyglądała przyszłość fotografii mobilnej Historyczne fotografie zdradzają, jak wyglądali światowi przywódcy, zanim zostali politykami System Canon EOS ma już 30 lat! Zobaczcie, jak przez ten czas zmieniły się aparaty tej firmy Ziemia nie z tego świata? Dzięki Nikonowi możemy zobaczyć nasza planetę od zupełnie innej strony Żonglowanie obiektywami będzie prostsze dzięki TriLens Znane osoby też uwielbiają robić selfie. Oto jak wyglądały takie zdjęcia, zanim pojawiły się smartfony Tornado w 360 stopniach i 4K przybliży Was do potęgi natury BatchPhoto Espresso – wgraj zdjęcie i obrób je online Photo Pod, czyli osobisty namiot dla fotografa w plenerze Zobaczcie, co potrafi obiektyw z ringiem Canon EF-S 35 mm f/2.8 Macro IS STM Najbardziej zwariowane i niebezpieczne zdjęcie ślubne, jakie widzieliśmy Nubrella - składana parasolka dla fotografów. Czy to ma sens? Zawsze patrz, gdzie zostawiasz aparat, bo może to się skończyć naprawdę źle Co się stanie, kiedy piorun uderzy w drona? Co się dzieje, gdy para postanawia nie zatrudniać profesjonalnego fotografa ślubnego Zobaczcie, jakie są najpopularniejsze aparaty wykorzystywane w fotografii stockowej Everypixel Aesthetics to system sztucznej inteligencji, który oceni twoje zdjęcia Leica M to aparaty, które tworzone są z pasją. Zobaczcie, jak powstają Mac Pro za 20 tys. zł pokonany przez trzy razy tańszego peceta w photoshopowym teście Najnowsze zdjęcia ESA pokazują, jak wygląda zorza polarna, widziana ze stacji kosmicznej New York Times docenia fotografów i podwaja ich dniówkę Jak LED-y podbijają świat fotografii, filmów i oświetlenia miejskiego

Popularne w tym tygodniu:

Canon EF 200 mm f/1.8 - ta armata jest znana również jako "Oko Saurona" Kamerka GoPro odbiła pocisk snajperski i uratowała życie dziennikarzowi Zdjęcia "druhen" tej panny młodej pokazują siłę prawdziwej przyjaźni Czy iPhone może mierzyć się z profesjonalną kamerą Arri Alexa za ponad 300 000 złotych? Prototyp szkła Leica Noctilux-M 50 mm Edition 0.95 może być wasz za 25 tysięcy dolarów Budżetowy aparat wielkoformatowy 8 x 10 już niedługo trafi do sprzedaży Nie masz skanera do negatywów? Z pomocą przychodzi aplikacja FilmLab Nowy inteligentny algorytm Google usunie obiekty, które przeszkadzają na zdjęciu Ulepszony algorytm koloryzujący coraz lepiej radzi sobie z czarno-białymi zdjęciami Legendarny aparat Leica M2 za 5 dolarów Sony IMX382 to malutka matryca, która może nagrywać i śledzić z prędkością 1000 kl./s