Mohamed Hakem wyjaśnia, o jakiej porze dnia najlepiej fotografować

Światło jest podstawą fotografii, o czym wszyscy wiemy. Bez niego nasze zdjęcia po prostu nie mogłyby powstać. Ale ilu z nas zdaje sobie sprawę, jak bardzo ten element wpływa na końcowy efekt i nastrój na zdjęciu? Mohamed Hakem pokazał to w dosadny sposób.

Południe

Południe (© Mohamed Hakem / www.hakemphotography.com)

Mohamed Hakem jest fotografem podróżniczym, który miał ostatnio okazję odwiedzić największą egipską oazę, Siwę. Podczas swojego pobytu w tym malowniczym miejscu postanowił przeprowadzić spokojny eksperyment, w którym chciał pokazać, jak wielkie znaczenie ma światło dla klimatu zdjęć. W tym celu wykonał 5 zdjęć o różnych porach dnia i nocy w ciągu 24 godzin. Wszystkie przedstawiają to samo miejsce.

Złota godzina

Siwa to największa oaza oraz również najbardziej odludniona enklawa, która znajduje się 50 kilometrów od granicy Egiptu. Jest znana z tego, że na jej terenie występują liczne przejawy starożytnej kultury kraju nad Nilem. Zamek, który widzicie na zdjęciach, powstał 900 lat przed budynkami u jego stóp. Sama nazwa oazy oznacza słowo ”matka”. Sam zamek był kiedyś miejscem, w którym mieszkała cała społeczność i broniła go przez ponad 800 lat.

Wracając do zdjęć – Hakem wie doskonale, że fotografowie często nie mają czasu, by wrócić w jedno miejsce kilka razy podczas swojej podróży, więc postanowił pokazać, że podczas planowania wycieczki warto przyłożyć się do dokładnego ustalenia godzin, w jakich chcemy fotografować.

10 minut po zachodzie słońca

Rezultatem eksperymentu są zdjęcia, które kompletnie różnią się charakterem. Możecie tu zobaczyć zamek i oazę od wczesnych godzin porannych , przez południe, złotą godzinę, chwilkę po zachodzie słońca oraz w środku nocy. Jak widzicie, na każdej fotografii gra coś innego – czy będą to chmury, charakter słońca, rozgwieżdżone niebo, czy ostre kształty budowli.

Północ

Pamiętajcie, by następnym razem dokładnie przemyśleć trasę wędrówki i dokładnie zaplanować, co, gdzie i o której godzinie będziecie fotografować. To, jak dobre będą zdjęcia, zależy tylko od was.

Zobacz również: Obróbka na życzenie - porto [wideoporadnik]

Wschód słońca

Mohamed Hakem fotografował przy pomocy aparatów Fujifilm X-Pro2 oraz Fujifilm X-T1. Więcej jego zdjęć znajdziecie na stronie internetowej oraz

.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Artysta łączy obiekty codziennego użytku w zabawnych kolażach Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Czy wizja Wrześni według Adama Lacha dekonstruuje utopijną wizję niewielkich miast? Niepokojące wizje paraliżu sennego na zdjęciach Nicolasa Bruno Fotograf Chris Crisman pokazuje, jak kobiety radzą sobie w "męskich zawodach" Surrealistyczne autoportrety Flory Borsi, czyli zwierzęcy zew i kobieca delikatność w jednym Ślub na szczycie Mount Everest? Dlaczego nie! Zdjęcia są zachwycające Piękno rozkwitających kwiatów w filmie poklatkowym. Zobaczcie, jak powstał Znamy zwycięzców konkursu PDN Photo Annual. Troje Polaków wyróżnionych Androgyniczna modelka robi karierę w świecie mody zarówno jako mężczyzna oraz kobieta Oto, co się dzieje, kiedy spec od efektów specjalnych chce sprzedać samochód Milimetry od śmierci, czyli przerażająca historia Clinta Malarchuka Dziewczyna Mikaela wciąż ucieka przed aparatem, ale mimo to wygląda świetnie Niemiecka precyzja świata fotografii w wykonaniu Juliana Schulze Rosyjska fotografka tworzy bajkowe portrety z pomocą... niedźwiedzia Prostota i silne linie prowadzące to charakterystyczne elementy zdjęć architektury Kevina Krautgartnera Koloryzowane zdjęcia rosyjskich snajperek podbijają Internet. Oto historia jednej z nich Rafał Hypś zdradza nam, jak fotografował mgliste oblicze Dubaju Wcześniej niepublikowane zdjęcia z misji Apollo 15 odnalezione w szufladzie Magdalena Wasiczek i jej bajeczny, bokehowy świat mikroprzestrzeni Cudowny film poklatkowy, pokazujący Drogę Mleczną został nagrany... z pokładu Boeinga 777 Jurorzy wybrali zwycięzców LensCulture Portrait Awards 2017. Zobacz najlepsze portrety

Popularne w tym tygodniu:

Sonda Cassini jest w kosmosie już od 20 lat. Oto najlepsze zdjęcia Saturna, które zarejestrowała ”Słabe żarty i mocne zdjęcia” to specjalność Elżbiety Adamskiej vel "Nieśmigielskiej" Portretowanie z mocą natury. Fotografka wykonała zdjęcia obiektywem z... wody "Hello, Is This Planet Earth" - zachwycające zdjęcia z orbity Ziemi Kolorowa fotografia ma już 110 lat. Zobaczcie, jak wyglądały pierwsze autochromy Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Oto najbardziej urocze zdjęcia psów w konkursie The Kennel Club Dog Photographer of the Year Malarskie prace Pawła Klareckiego przeniosą was w nowy wymiar fotografii krajobrazowej Łukasz Bożycki jedynym Polakiem nagrodzonym na prestiżowym konkursie fotografii przyrodniczej ASFERICO 2017 Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Jan Kempenaers sfotografował opuszczone obiekty w dawnej Jugosławii. Wyglądają jak statki obcej cywilizacji Czy rozwój technologii fotograficznej osiągnął już swój szczyt? Czy wymyślimy coś nowego?