Canon EF 200 mm f/1.8 - ta armata jest znana również jako "Oko Saurona"

Canon ma w swojej ofercie kilka bardzo rzadkich i ciekawych obiektywów. Jednym z nich jest jasny teleobiektyw Canon EF 200 mm f/1.8. Powstało ich tylko 8 tys., a produkcję zakończono w 2004 roku.

© Jim Anderson

Jim Anderson to fotograf, który pracuje na wyścigach konnych i ma dostęp do bardzo specjalistycznych teleobiektywów jak np. Canon EF 300 mm f/1.8, o którym niedawno pisaliśmy. Jednak jego codziennym, “podręcznym” obiektywem jest Canon EF 200 mm f/1.8.

Canon 200 mm f/1.8

Obiektyw był produkowany w latach 1988 — 2004 i powstało ich tylko 8000 egzemplarzy. Oczywiście w porównaniu z bardzo rzadkim Canonem EF 1200 mm f/5.6 L, którego postało tylko 12 sztuk, jest to obiektyw, który można nawet kupić. Canon EF 200 mm f/1.8 pojawia się na aukcjach eBay w cenie około 4000 dolarów. Co, patrząc na ceny jasnych obiektywów tele, nie jest nawet bardzo wygórowaną sumą.

Canon 200 mm f/1.8

Jim posiada aż siedem takich obiektywów, za które płacił po 5000 dolarów i sprowadzał je specjalnie z Japonii. Jest to jego podręczny obiektyw, który wykorzystuje na co dzień i mocuje do EOS-a 6D.

“Pięć obiektywów używam do fotografowania finiszu, jeden jako zapasowy i jeden do zastosowań prywatnych (…) Jest to fantastyczne szkło. (…) Głównie fotografuję wyścigi konne, nawet w czasie wolnym. Poza tym nie mam Photoshopa. Nie fotografuję w RAW-ach. Wszystkie zdjęcia wykonuję z ręki. Nie mam statywu ani monopodu. Wszystkie zdjęcia nocne i we wnętrzach wykonuję przy zastanym świetle.”

Jim Anderson
Canon 200 mm f/1.8

Canon EF 200 mm f/1.8 waży nieco ponad 3 kg, a osłona przeciwsłoneczna dodaje kolejne 0,23 kg. Obiektyw ma ponad 20 cm długości i ponad 32 cm z przyczepioną osłoną. Dla porównania Canon EF 200 mm f/2.8 mierzy 13,7 cm i waży 0,765 kg. Kolejną ciekawostką dotyczącą tego obiektywu jest system ostrzenia “focus by wire”, który nawet podczas manualnego ostrzenia korzysta z silnika, przesuwając soczewki odpowiedzialne za ostrość.

Zobacz również: Jak korzystać z narzędzi korekcji obiektywu w Adobe Photoshop?

Więcej zdjęć znajdziecie na stronie Jima Andersona.

Źródło: Petapixel

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Kamerka GoPro odbiła pocisk snajperski i uratowała życie dziennikarzowi Nowy inteligentny algorytm Google usunie obiekty, które przeszkadzają na zdjęciu Czy iPhone może mierzyć się z profesjonalną kamerą Arri Alexa za ponad 300 000 złotych? Sony IMX382 to malutka matryca, która może nagrywać i śledzić z prędkością 1000 kl./s Legendarny aparat Leica M2 za 5 dolarów Nie masz skanera do negatywów? Z pomocą przychodzi aplikacja FilmLab Jak sprawdził się dron DJI Mavic Pro na norweskim fiordzie? Mylić się jest rzeczą ludzką. Fotograf pomylił klientów i zrobił zdjęcia zaręczyn innej pary Starsza pani szła ulicą. Jedno zdjęcie zmieniło ją w ikonę mody Tak wygląda Saturn. Sonda Cassini znalazła się bliżej niż kiedykolwiek CROZ to minimalistyczny aparat, który sam poskładasz Ten rig z w połączeniu z 6 Panasonikami GX80 pozwolił na nagranie wideo 360 w 12K Fotografka wojenna ujęła na zdjęciach ostatnie chwile swojego życia Dzięki naukowcom z Lund fotografia przekroczyła prędkość światła Czy Souvid Datta dopuścił się plagiatu zdjęcia Mary Ellen Mark? ”Epiphany” to zjawiskowa reklama, która powstała bez użycia efektów specjalnych Potrzebujesz sprzętu fotograficznego? Wypożycz go od innego fotografa za pośrednictwem KitSplit Canon 300 mm f/1.8 - ten potwór naprawdę istnieje Ten film poklatkowy powstał ze zdjęć NASA i pokazuje... strukturę Marsa Google pokazuje, jak będzie wyglądała przyszłość fotografii mobilnej Historyczne fotografie zdradzają, jak wyglądali światowi przywódcy, zanim zostali politykami System Canon EOS ma już 30 lat! Zobaczcie, jak przez ten czas zmieniły się aparaty tej firmy Ziemia nie z tego świata? Dzięki Nikonowi możemy zobaczyć nasza planetę od zupełnie innej strony Żonglowanie obiektywami będzie prostsze dzięki TriLens

Popularne w tym tygodniu:

Fotograf tłumaczy, dlaczego nie należy ufać zdjęciom w social mediach Jak wykonano świetną reklamę Gatorade, gdzie kropelki wody układają się w kształt ruszającego się człowieka? Nowa strona, która zdradzi, w jaki sposób zdjęcie było naprawdę obrabiane Aparat ze sklepu charytatywnego skrywał w sobie tajemnicę. Zobaczcie, co było na rolce Skarb w śmieciach: fotograf znalazł Tamrona 90 mm f/2.8 Tak wygląda teleobiektyw 1000 mm do Sony A6500 za 300 zł Właśnie minęło 20 lat od przesłania pierwszego zdjęcia przez telefon Uwierzycie, że te szczeniaki to rekruci służb specjalnych? Urocze zdjęcia Zobaczcie jak przerabia się okładki płyt i reklamy na potrzeby rynku Środkowego Wschodu