Nowe zdjęcia Jowisza ujawniają, że na jego powierzchni występują burze

Misja sondy Juno trwa od 2011 roku. Weszła ona w orbitę Jowisza w lipcu zeszłego roku i jeszcze chwilę na niej pozostanie. Dzięki temu co chwilę dostajemy nowe zdjęcia planety i dowiadujemy się coraz więcej na jej temat. Tym razem sonda zaobserwowała powstające na powierzchni planety burze.

© NASA / www.nasa.gov

Sonda Juno zbliża się do biegunów Jowisza dokładnie co 53 dni. Podczas każdego z przelotów zbiera wiele danych za pomocą różnych narzędzi, w tym przy użyciu Junocamu, czyli specjalnego aparatu. Przesłanie 6 megabajtów danych zajmuje sondzie aż 1,5 dnia.

Zdjęcie, które widzicie powyżej, zostało zarejestrowane z wysokości ponad 50 tysięcy kilometrów od planety. Pokazuje to, jak ogromny jest Jowisz oraz jak rozległe są zjawiska na nim występujące. Na tym obrazie możecie zobaczyć burze szalejące na powierzchni planety, w okolicach jej południowego bieguna. Według NASA każda z nich ma aż 965 kilometrów średnicy.

Na podstawie zdjęć, które przesłała sonda, powstał również 2-minutowy filmik. Za koloryzację zdjęć odpowiedzialny jest Gerald Eichstaedt, natomiast za animację Sean Doran. Dzięki muzyce Avi Solomona wszystko nabiera dodatkowego piękna. To wspaniałe, że współczesna technologia pozwala nam odkrywać coraz dalsze zakątki wszechświata, a wrażliwość twórcza nadaje wszystkiemu większego wyrazu.

Więcej o misji sondy Juno przeczytacie na stronie NASA.

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Po pierwsze - rzemiosło, czyli o pokorze w fotografowaniu Autofokus w Sony A9 jest naprawdę niesamowity! Oto przykładowy film ”Jednooki musztardowy potwór”, czyli jak wydrukować aparat średnioformatowy na drukarce 3D Prototyp szkła Leica Noctilux-M 50 mm Edition 0.95 może być wasz za 25 tysięcy dolarów Zdjęcia "druhen" tej panny młodej pokazują siłę prawdziwej przyjaźni Ulepszony algorytm koloryzujący coraz lepiej radzi sobie z czarno-białymi zdjęciami Budżetowy aparat wielkoformatowy 8 x 10 już niedługo trafi do sprzedaży Canon EF 200 mm f/1.8 - ta armata jest znana również jako "Oko Saurona" Kamerka GoPro odbiła pocisk snajperski i uratowała życie dziennikarzowi Nowy inteligentny algorytm Google usunie obiekty, które przeszkadzają na zdjęciu Czy iPhone może mierzyć się z profesjonalną kamerą Arri Alexa za ponad 300 000 złotych? Sony IMX382 to malutka matryca, która może nagrywać i śledzić z prędkością 1000 kl./s Legendarny aparat Leica M2 za 5 dolarów Nie masz skanera do negatywów? Z pomocą przychodzi aplikacja FilmLab Jak sprawdził się dron DJI Mavic Pro na norweskim fiordzie? Mylić się jest rzeczą ludzką. Fotograf pomylił klientów i zrobił zdjęcia zaręczyn innej pary Starsza pani szła ulicą. Jedno zdjęcie zmieniło ją w ikonę mody Tak wygląda Saturn. Sonda Cassini znalazła się bliżej niż kiedykolwiek CROZ to minimalistyczny aparat, który sam poskładasz Ten rig z w połączeniu z 6 Panasonikami GX80 pozwolił na nagranie wideo 360 w 12K Fotografka wojenna ujęła na zdjęciach ostatnie chwile swojego życia Dzięki naukowcom z Lund fotografia przekroczyła prędkość światła Czy Souvid Datta dopuścił się plagiatu zdjęcia Mary Ellen Mark? ”Epiphany” to zjawiskowa reklama, która powstała bez użycia efektów specjalnych

Popularne w tym tygodniu:

Fotograf tłumaczy, dlaczego nie należy ufać zdjęciom w social mediach Jak wykonano świetną reklamę Gatorade, gdzie kropelki wody układają się w kształt ruszającego się człowieka? Nowa strona, która zdradzi, w jaki sposób zdjęcie było naprawdę obrabiane Aparat ze sklepu charytatywnego skrywał w sobie tajemnicę. Zobaczcie, co było na rolce Tak wygląda teleobiektyw 1000 mm do Sony A6500 za 300 zł Właśnie minęło 20 lat od przesłania pierwszego zdjęcia przez telefon Uwierzycie, że te szczeniaki to rekruci służb specjalnych? Urocze zdjęcia Zobaczcie jak przerabia się okładki płyt i reklamy na potrzeby rynku Środkowego Wschodu