Codzienne życie w Kioto zachwyca różnorodnością. To Japonia, którą chcecie poznać

Kioto, czyli ”słoneczne miasto”, to dawna stolica Japonii, w której stacjonował cesarz. Obecnie jest częścią ogromnej metropolii – Keihanshin, którą zamieszkuje ponad 18 milionów ludzi. W tym mieście spotkacie wiele symboli Japonii i nie mówię tu o kwiatach wiśni.

Zdjęcia, które widzicie, zrealizowała Mindy Tan. Współpracuje ona z marką Fujifilm, jako ”X-Photographer”, tzn. promuje aparaty z linii Fujifilm X. Jej konikiem jest fotografia dokumentalna i uliczna. Mindy spędziła w Kioto 2 tygodnie, które poświęciła na spokojne zwiedzanie i poznawanie miasta. Jej zdjęcia uliczne pokazują przekrój przez strukturę społeczną oraz różne przejawy tradycyjnej i współczesnej japońskiej kultury.


Kioto to wyjątkowe miasto. W głównej mierze jego ekonomia polega na różnych formach turystyki. Ze względu na to, że jest ono dawną siedzibą cesarza, w mieście jest pełno zabytków, które non stop są odwiedzane przez rzesze turystów. Istnieje tam również wiele małych przedsiębiorstw, lecz potęga przemysłowa tkwi w elektronice, są tam siedziby takich firm, jak: Nintendo, OMRON oraz Kyocera (Kyoto Ceramic).

Ciekawe jest to, że pod koniec II wojny światowej rząd USA planował zrzucenie na Kioto bomby atomowej, lecz koniec końców zostało ono skreślone z listy potencjalnych celów. Z czasem Kioto zostało objęte rządowym rozporządzeniem Japonii, co stawia je niemalże na równi z prefekturami. W 1964 roku połączono je również szybką koleją z Tokio i Osaką.

Jeśli chodzi o różnorodność Kioto, wynika ona z niesamowitego rozwoju kulturalnego. Miasto jest stolicą kulturową Japonii. Do dzisiaj żyje ono wszelkiego rodzaju przejawami artystycznymi. Obecnie odbywa się tam wiele festiwali poświęconych sztuce, w tym: Aoi Matsuri, Gion Matsuri, Gozan Okuribi oraz Jidai Matsuri. Co roku odbywa się przedstawienie teatralno-taneczne w dzielnicy gejsz (Kamishichiken) o nazwie Kitano Odori. Prowadzą je gejsze (geiko) oraz ich uczennice (maiko).

To, co wprawia w podziw, jest niesamowite zaplecze edukacyjne w Kioto. Istnieje tam aż 37 instytucji szkolnictwa wyższego. Największymi i najbardziej poważanymi uniwersytetami są: Kioto, Doshisha i Ritsumeikan. Na Kioto studiowało kilku laureatów Nagrody Nobla i jest uważany za jeden z najlepszych w całym kraju.

Więcej zdjęć Mindy Tan znajdziecie na jej Instagramie.


Zobacz również: Dlaczego zdjęcia i filmy z miejsc konfliktu nie robią już na nas wrażenia? Mówi Wojciech Grzędziński

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Zdjęcia sypialni baletnic pokazują wrażliwość, która towarzyszy artystkom poza sceną ”Słabe żarty i mocne zdjęcia” to specjalność Elżbiety Adamskiej vel "Nieśmigielskiej" Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Czym żyje film dokumentalny? Jak do niego podejść? - opowiada Tomasz Wolski Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Artysta łączy obiekty codziennego użytku w zabawnych kolażach Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Hipnotyzujące kinografiki fal oceanu emanują spokojnem Erik Johansson zaskakuje ponownie. Tak powstała praca ”Full Moon Service” Historyczne zdjęcia pokazują, jak wyglądały slumsy Nowego Jorku w XIX wieku Canon przedstawia ”Poszukiwaczy światła” – profesjonalnych fotografów, reprezentujących markę Ponad 2 miliony zdjęć z początków fotografii zostało udostępnione do pobrania całkiem za darmo Zdjęcia uliczne Franka Herforta opowiadają ”Rosyjskie Bajki” dzisiejszego świata Czekanie na pociąg może być piękne. Luke Agbaimoni spojrzał na temat w nowy sposób Twórczość Marcina Błocha to definicja makrofotografii. Poznajcie jego spojrzenie na piękno owadów 100 urodziny i fantastyczne kolorowe zdjęcia - te staruszki na pewno nie zapomną tego dnia Porzuciła sport, by fotografować urocze niemowlaki. Jej zdjęcia są wspaniałe! Tajemniczy świat kreacji “Anonimowych kobiet” autorstwa Patty Caroll Takiego Chicago jeszcze nie widzieliście. Razvan Sera to prawdziwy mistrz fotografii lotniczej Pete Souza, fotograf Obamy, oficjalnie odpowiada za zdjęcia prezydenta Underwooda z „House of Cards” Moje, nie dotykaj! Czyli o zmianach w utworze i prawie do jego integralności Spojrzenie kreatywnej fotografki na dziką przyrodę zapiera dech w piersi Magazyn "Junebug" zaprezentował 50 najlepszych zdjęć zaręczynowych 2017 roku Brian Tomlinson tworzy kolorowe eksplozje przy pomocy tajemniczych mikstur

Popularne w tym tygodniu:

Sonda Cassini jest w kosmosie już od 20 lat. Oto najlepsze zdjęcia Saturna, które zarejestrowała ”Słabe żarty i mocne zdjęcia” to specjalność Elżbiety Adamskiej vel "Nieśmigielskiej" Portretowanie z mocą natury. Fotografka wykonała zdjęcia obiektywem z... wody "Hello, Is This Planet Earth" - zachwycające zdjęcia z orbity Ziemi Kolorowa fotografia ma już 110 lat. Zobaczcie, jak wyglądały pierwsze autochromy Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Łukasz Bożycki jedynym Polakiem nagrodzonym na prestiżowym konkursie fotografii przyrodniczej ASFERICO 2017 Oto najbardziej urocze zdjęcia psów w konkursie The Kennel Club Dog Photographer of the Year Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Jan Kempenaers sfotografował opuszczone obiekty w dawnej Jugosławii. Wyglądają jak statki obcej cywilizacji Czy rozwój technologii fotograficznej osiągnął już swój szczyt? Czy wymyślimy coś nowego? Najpiękniejsze sceny myśliwskie i zdjęcia przyrody w konkursie im. Włodzimierza Puchalskiego