Codzienne życie w Kioto zachwyca różnorodnością. To Japonia, którą chcecie poznać

Kioto, czyli ”słoneczne miasto”, to dawna stolica Japonii, w której stacjonował cesarz. Obecnie jest częścią ogromnej metropolii – Keihanshin, którą zamieszkuje ponad 18 milionów ludzi. W tym mieście spotkacie wiele symboli Japonii i nie mówię tu o kwiatach wiśni.

Zdjęcia, które widzicie, zrealizowała Mindy Tan. Współpracuje ona z marką Fujifilm, jako ”X-Photographer”, tzn. promuje aparaty z linii Fujifilm X. Jej konikiem jest fotografia dokumentalna i uliczna. Mindy spędziła w Kioto 2 tygodnie, które poświęciła na spokojne zwiedzanie i poznawanie miasta. Jej zdjęcia uliczne pokazują przekrój przez strukturę społeczną oraz różne przejawy tradycyjnej i współczesnej japońskiej kultury.


Kioto to wyjątkowe miasto. W głównej mierze jego ekonomia polega na różnych formach turystyki. Ze względu na to, że jest ono dawną siedzibą cesarza, w mieście jest pełno zabytków, które non stop są odwiedzane przez rzesze turystów. Istnieje tam również wiele małych przedsiębiorstw, lecz potęga przemysłowa tkwi w elektronice, są tam siedziby takich firm, jak: Nintendo, OMRON oraz Kyocera (Kyoto Ceramic).

Ciekawe jest to, że pod koniec II wojny światowej rząd USA planował zrzucenie na Kioto bomby atomowej, lecz koniec końców zostało ono skreślone z listy potencjalnych celów. Z czasem Kioto zostało objęte rządowym rozporządzeniem Japonii, co stawia je niemalże na równi z prefekturami. W 1964 roku połączono je również szybką koleją z Tokio i Osaką.

Jeśli chodzi o różnorodność Kioto, wynika ona z niesamowitego rozwoju kulturalnego. Miasto jest stolicą kulturową Japonii. Do dzisiaj żyje ono wszelkiego rodzaju przejawami artystycznymi. Obecnie odbywa się tam wiele festiwali poświęconych sztuce, w tym: Aoi Matsuri, Gion Matsuri, Gozan Okuribi oraz Jidai Matsuri. Co roku odbywa się przedstawienie teatralno-taneczne w dzielnicy gejsz (Kamishichiken) o nazwie Kitano Odori. Prowadzą je gejsze (geiko) oraz ich uczennice (maiko).

To, co wprawia w podziw, jest niesamowite zaplecze edukacyjne w Kioto. Istnieje tam aż 37 instytucji szkolnictwa wyższego. Największymi i najbardziej poważanymi uniwersytetami są: Kioto, Doshisha i Ritsumeikan. Na Kioto studiowało kilku laureatów Nagrody Nobla i jest uważany za jeden z najlepszych w całym kraju.

Więcej zdjęć Mindy Tan znajdziecie na jej Instagramie.


Zobacz również: 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Powstanie, jego ludzie i Warszawa - o tym opowiada projekt "Teraz '44" Fotografia mody i ochrona środowiska, czyli afrykańskie portrety modelek ubranych w śmieci Królewski retusz z Krakowa Tak wyglądają nowoczesne zdjęcia rodzinne! Ojciec wkleja zdjęcie swojego syna w bajkowe scenerie Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Daniel Kordan i jego bajeczna gwiezdna tęcza, którą sfotografował na odludnych terenach Boliwii Zdjęcia sypialni baletnic pokazują wrażliwość, która towarzyszy artystkom poza sceną ”Słabe żarty i mocne zdjęcia” to specjalność Elżbiety Adamskiej vel "Nieśmigielskiej" Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Czym żyje film dokumentalny? Jak do niego podejść? - opowiada Tomasz Wolski Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Artysta łączy obiekty codziennego użytku w zabawnych kolażach Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Hipnotyzujące kinografiki fal oceanu emanują spokojnem Erik Johansson zaskakuje ponownie. Tak powstała praca ”Full Moon Service” Historyczne zdjęcia pokazują, jak wyglądały slumsy Nowego Jorku w XIX wieku Canon przedstawia ”Poszukiwaczy światła” – profesjonalnych fotografów, reprezentujących markę Ponad 2 miliony zdjęć z początków fotografii zostało udostępnione do pobrania całkiem za darmo Zdjęcia uliczne Franka Herforta opowiadają ”Rosyjskie Bajki” dzisiejszego świata Czekanie na pociąg może być piękne. Luke Agbaimoni spojrzał na temat w nowy sposób Twórczość Marcina Błocha to definicja makrofotografii. Poznajcie jego spojrzenie na piękno owadów 100 urodziny i fantastyczne kolorowe zdjęcia - te staruszki na pewno nie zapomną tego dnia Porzuciła sport, by fotografować urocze niemowlaki. Jej zdjęcia są wspaniałe! Tajemniczy świat kreacji “Anonimowych kobiet” autorstwa Patty Caroll

Popularne w tym tygodniu:

Jak zmienia się nasze spojrzenie, gdy zaczniemy rozumieć fotografię? Polacy wyróżnieni w konkursie B&W Child 2017. Pokazali wspaniałe zdjęcia Piękne zdjęcia, piękne kobiety, piękne suknie i piękne miejsca – na tym opiera się twórczość Kristiny Makeevej Mikołaj Nowacki: "W fotografii chodzi mi o to, żeby nie tylko pokazać, co widziałem i jak było, ale przede wszystkim, co czułem" Tomek Laskowski – ojciec, który dokumentuje dorastanie swoich pociech w wyjątkowy sposób Fotoreporterzy z całej Polski opowiedzieli nam, jak fotografowali The World Games 2017 Fotografia, geometria i ludzie, to sedno zdjęć Eriki Zolli Ognie, wybuchy i całująca się para. To zdjęcie to naprawdę jedno ujęcie! Tajemniczy artysta tworzy niesamowite zdjęcia, ale woli pozostać anonimowy. W jakim celu? Vincent Munier wytropił i sfotografował niezwykle rzadkiego irbisa śnieżnego. Zobaczcie, jak powstały jego zdjęcia Najnowsza kampania Gucci to uczta wizualna dla miłośników science fiction z lat 50. i 60. Islandia to prawdziwy raj dla minimalistów. Również tych krajobrazowych