Czarno-białe zdjęcia Jema Cresswella ukazują humbaki jako niesamowicie majestatyczne istoty

Jem Cresswell podjął się naprawdę trudnego zadania i jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego, co zrobił. Fotograf obrał sobie jako temat swoich obrazów humbaki, czyli długopłetwowce oceaniczne. W projekcie ”Giants” przedstawia te stworzenia niezwykle majestatycznie.

© Jem Cresswell / Instagram

Cresswell fotografował humbaki przez 3 lata podczas wypraw nurkowych na południu Oceanu Spokojnego, podczas ich dorocznej migracji na inne wody. Łącznie materiał zawiera ponad 10 tysięcy zdjęć, jednak Jem wybrał te najlepsze. To intymne spojrzenie na długopłetwowce jest niesamowite.


Podczas fotografowania zwierząt Cresswell musiał zachować zupełny spokój. Musiał zadbać nawet o prędkość bicia serca i kontrolować wszystkie ruchy, by móc obserwować ich zachowania. Ekipa, która mu towarzyszyła, obserwowała walenie, a prace rozpoczynały się dopiero, gdy było widać po nich spokój.

Zastanawiam się, co musiał czuć fotograf, mogąc obcować z tak wspaniałymi zwierzętami. Dorosłe humbaki osiągają długość 14–17 metrów oraz ważą do 45 ton. To naprawdę ogromne stworzenia, które podczas pływania poruszają swoimi płetwami niczym skrzydłami, lecz jakby w zwolnionym tempie.

Długopłetwowce oceaniczne są znane ze swoich pieśni, które są słyszalne na przestrzeni setek kilometrów. Ciekawe jest to, że do dziś naukowcy nie są pewni tego, dlaczego humbaki ”śpiewają”. Podejrzenia idą w kierunku elementów godów lub porozumiewania się zwierząt na otwartym oceanie. Dźwięki, które z siebie wydają, to niskie, złożone melodie. Marzę, by to kiedyś usłyszeć.


Więcej zdjęć znajdziecie na Instagramie Cresswella.


Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Powstanie, jego ludzie i Warszawa - o tym opowiada projekt "Teraz '44" Fotografia mody i ochrona środowiska, czyli afrykańskie portrety modelek ubranych w śmieci Królewski retusz z Krakowa Tak wyglądają nowoczesne zdjęcia rodzinne! Ojciec wkleja zdjęcie swojego syna w bajkowe scenerie Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Daniel Kordan i jego bajeczna gwiezdna tęcza, którą sfotografował na odludnych terenach Boliwii Zdjęcia sypialni baletnic pokazują wrażliwość, która towarzyszy artystkom poza sceną ”Słabe żarty i mocne zdjęcia” to specjalność Elżbiety Adamskiej vel "Nieśmigielskiej" Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Czym żyje film dokumentalny? Jak do niego podejść? - opowiada Tomasz Wolski Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Artysta łączy obiekty codziennego użytku w zabawnych kolażach Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Świat Marcina Sachy to fotomontaże z najczarniejszych koszmarów. Odważycie się je zobaczyć? Codzienne życie w Kioto zachwyca różnorodnością. To Japonia, którą chcecie poznać Hipnotyzujące kinografiki fal oceanu emanują spokojnem Erik Johansson zaskakuje ponownie. Tak powstała praca ”Full Moon Service” Historyczne zdjęcia pokazują, jak wyglądały slumsy Nowego Jorku w XIX wieku Canon przedstawia ”Poszukiwaczy światła” – profesjonalnych fotografów, reprezentujących markę Ponad 2 miliony zdjęć z początków fotografii zostało udostępnione do pobrania całkiem za darmo Zdjęcia uliczne Franka Herforta opowiadają ”Rosyjskie Bajki” dzisiejszego świata Czekanie na pociąg może być piękne. Luke Agbaimoni spojrzał na temat w nowy sposób Twórczość Marcina Błocha to definicja makrofotografii. Poznajcie jego spojrzenie na piękno owadów 100 urodziny i fantastyczne kolorowe zdjęcia - te staruszki na pewno nie zapomną tego dnia

Popularne w tym tygodniu:

Jak zmienia się nasze spojrzenie, gdy zaczniemy rozumieć fotografię? Polacy wyróżnieni w konkursie B&W Child 2017. Pokazali wspaniałe zdjęcia Piękne zdjęcia, piękne kobiety, piękne suknie i piękne miejsca – na tym opiera się twórczość Kristiny Makeevej Mikołaj Nowacki: "W fotografii chodzi mi o to, żeby nie tylko pokazać, co widziałem i jak było, ale przede wszystkim, co czułem" Tomek Laskowski – ojciec, który dokumentuje dorastanie swoich pociech w wyjątkowy sposób Fotoreporterzy z całej Polski opowiedzieli nam, jak fotografowali The World Games 2017 Fotografia, geometria i ludzie, to sedno zdjęć Eriki Zolli Ognie, wybuchy i całująca się para. To zdjęcie to naprawdę jedno ujęcie! Tajemniczy artysta tworzy niesamowite zdjęcia, ale woli pozostać anonimowy. W jakim celu? Vincent Munier wytropił i sfotografował niezwykle rzadkiego irbisa śnieżnego. Zobaczcie, jak powstały jego zdjęcia Najnowsza kampania Gucci to uczta wizualna dla miłośników science fiction z lat 50. i 60. Islandia to prawdziwy raj dla minimalistów. Również tych krajobrazowych