Czarno-białe zdjęcia Jema Cresswella ukazują humbaki jako niesamowicie majestatyczne istoty

Jem Cresswell podjął się naprawdę trudnego zadania i jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego, co zrobił. Fotograf obrał sobie jako temat swoich obrazów humbaki, czyli długopłetwowce oceaniczne. W projekcie ”Giants” przedstawia te stworzenia niezwykle majestatycznie.

© Jem Cresswell / Instagram

Cresswell fotografował humbaki przez 3 lata podczas wypraw nurkowych na południu Oceanu Spokojnego, podczas ich dorocznej migracji na inne wody. Łącznie materiał zawiera ponad 10 tysięcy zdjęć, jednak Jem wybrał te najlepsze. To intymne spojrzenie na długopłetwowce jest niesamowite.


Podczas fotografowania zwierząt Cresswell musiał zachować zupełny spokój. Musiał zadbać nawet o prędkość bicia serca i kontrolować wszystkie ruchy, by móc obserwować ich zachowania. Ekipa, która mu towarzyszyła, obserwowała walenie, a prace rozpoczynały się dopiero, gdy było widać po nich spokój.

Zastanawiam się, co musiał czuć fotograf, mogąc obcować z tak wspaniałymi zwierzętami. Dorosłe humbaki osiągają długość 14–17 metrów oraz ważą do 45 ton. To naprawdę ogromne stworzenia, które podczas pływania poruszają swoimi płetwami niczym skrzydłami, lecz jakby w zwolnionym tempie.

Długopłetwowce oceaniczne są znane ze swoich pieśni, które są słyszalne na przestrzeni setek kilometrów. Ciekawe jest to, że do dziś naukowcy nie są pewni tego, dlaczego humbaki ”śpiewają”. Podejrzenia idą w kierunku elementów godów lub porozumiewania się zwierząt na otwartym oceanie. Dźwięki, które z siebie wydają, to niskie, złożone melodie. Marzę, by to kiedyś usłyszeć.


Więcej zdjęć znajdziecie na Instagramie Cresswella.


Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce


Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Zdjęcia sypialni baletnic pokazują wrażliwość, która towarzyszy artystkom poza sceną ”Słabe żarty i mocne zdjęcia” to specjalność Elżbiety Adamskiej vel "Nieśmigielskiej" Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Czym żyje film dokumentalny? Jak do niego podejść? - opowiada Tomasz Wolski Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Artysta łączy obiekty codziennego użytku w zabawnych kolażach Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Świat Marcina Sachy to fotomontaże z najczarniejszych koszmarów. Odważycie się je zobaczyć? Codzienne życie w Kioto zachwyca różnorodnością. To Japonia, którą chcecie poznać Hipnotyzujące kinografiki fal oceanu emanują spokojnem Erik Johansson zaskakuje ponownie. Tak powstała praca ”Full Moon Service” Historyczne zdjęcia pokazują, jak wyglądały slumsy Nowego Jorku w XIX wieku Canon przedstawia ”Poszukiwaczy światła” – profesjonalnych fotografów, reprezentujących markę Ponad 2 miliony zdjęć z początków fotografii zostało udostępnione do pobrania całkiem za darmo Zdjęcia uliczne Franka Herforta opowiadają ”Rosyjskie Bajki” dzisiejszego świata Czekanie na pociąg może być piękne. Luke Agbaimoni spojrzał na temat w nowy sposób Twórczość Marcina Błocha to definicja makrofotografii. Poznajcie jego spojrzenie na piękno owadów 100 urodziny i fantastyczne kolorowe zdjęcia - te staruszki na pewno nie zapomną tego dnia Porzuciła sport, by fotografować urocze niemowlaki. Jej zdjęcia są wspaniałe! Tajemniczy świat kreacji “Anonimowych kobiet” autorstwa Patty Caroll Takiego Chicago jeszcze nie widzieliście. Razvan Sera to prawdziwy mistrz fotografii lotniczej Pete Souza, fotograf Obamy, oficjalnie odpowiada za zdjęcia prezydenta Underwooda z „House of Cards” Moje, nie dotykaj! Czyli o zmianach w utworze i prawie do jego integralności Spojrzenie kreatywnej fotografki na dziką przyrodę zapiera dech w piersi

Popularne w tym tygodniu:

Sonda Cassini jest w kosmosie już od 20 lat. Oto najlepsze zdjęcia Saturna, które zarejestrowała ”Słabe żarty i mocne zdjęcia” to specjalność Elżbiety Adamskiej vel "Nieśmigielskiej" Portretowanie z mocą natury. Fotografka wykonała zdjęcia obiektywem z... wody "Hello, Is This Planet Earth" - zachwycające zdjęcia z orbity Ziemi Kolorowa fotografia ma już 110 lat. Zobaczcie, jak wyglądały pierwsze autochromy Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Łukasz Bożycki jedynym Polakiem nagrodzonym na prestiżowym konkursie fotografii przyrodniczej ASFERICO 2017 Oto najbardziej urocze zdjęcia psów w konkursie The Kennel Club Dog Photographer of the Year Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Jan Kempenaers sfotografował opuszczone obiekty w dawnej Jugosławii. Wyglądają jak statki obcej cywilizacji Czy rozwój technologii fotograficznej osiągnął już swój szczyt? Czy wymyślimy coś nowego? Najpiękniejsze sceny myśliwskie i zdjęcia przyrody w konkursie im. Włodzimierza Puchalskiego