Nowy patent Microsoftu zadziwił rynek sposobem wyginania matryc

Nowy patent Microsoftu zadziwił rynek sposobem wyginania matryc

Nowy patent Microsoftu zadziwił rynek sposobem wyginania matryc
Marcin Falana
02.06.2017 10:46, aktualizacja: 26.07.2022 18:29

Zakrzywione matryce już od lat wzbudzają zainteresowanie środowiska fotograficznego. Tym razem Microsoft pokazał swój pomysł na wyginanie matryc, dzięki czemu lepsza jakość zdjęć z prostszych obiektywów wydaje się być na wyciągnięcie ręki.

Zalety zakrzywionych matryc wydają się oczywiste. Powinny dawać lepszą jakość zdjęć z prostszymi obiektywami, ponieważ nie będziemy musieli korygować obrazu, który jest rzucany na płaską matrycę przez soczewki, które mają zazwyczaj zakrzywiony kształt. Dzięki takiej matrycy powinno do niej docierać także więcej światła, szczególnie w rogach.

Obraz

W artykule opublikowanym na stronie Optics Express opisana jest metoda wyginania standardowych matryc krzemowych, w sposób zapewniający równomierne zaokrąglenie krzywizny. Proces został dopracowany na tyle, że wyginanie matrycy zajmuje zaledwie kilka minut. Omówiono w nim także wykonanie zakrzywionej matrycy 1 przez 2,3 cala oraz jej osiągi.

Obraz

Naukowcy porównali osiągi zakrzywionej matrycy z jej płaskim odpowiednikiem i Canonem EOS-1Ds Mark III. We wszystkich porównaniach zakrzywiona matryca dała lepszą jakość zdjęć. Poza tym pozwala na stosowanie znacznie szerszych obiektywów, które będą ostre w całym zakresie kadru.

Obraz

Jednak zanim zakrzywione matryce trafią do produktów konsumenckich, może minąć trochę czasu, na razie jesteśmy daleko od masowej produkcji takich sensorów. Najpierw powinny się pojawić w produktach, które nie wymagają obsługi różnych ogniskowych, ponieważ krzywizna musi być do niej dostosowana. Chyba że naukowcy opracują metodę wyginania matrycy w korpusie, po prostu po zmianie obiektywu matryca będzie się do nie dostosowywać swoją krzywizną, ale to już chyba science fiction.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)