Nowy patent Microsoftu zadziwił rynek sposobem wyginania matryc

Zakrzywione matryce już od lat wzbudzają zainteresowanie środowiska fotograficznego. Tym razem Microsoft pokazał swój pomysł na wyginanie matryc, dzięki czemu lepsza jakość zdjęć z prostszych obiektywów wydaje się być na wyciągnięcie ręki.

Zalety zakrzywionych matryc wydają się oczywiste. Powinny dawać lepszą jakość zdjęć z prostszymi obiektywami, ponieważ nie będziemy musieli korygować obrazu, który jest rzucany na płaską matrycę przez soczewki, które mają zazwyczaj zakrzywiony kształt. Dzięki takiej matrycy powinno do niej docierać także więcej światła, szczególnie w rogach.

W artykule opublikowanym na stronie Optics Express opisana jest metoda wyginania standardowych matryc krzemowych, w sposób zapewniający równomierne zaokrąglenie krzywizny. Proces został dopracowany na tyle, że wyginanie matrycy zajmuje zaledwie kilka minut. Omówiono w nim także wykonanie zakrzywionej matrycy 1 przez 2,3 cala oraz jej osiągi.

Naukowcy porównali osiągi zakrzywionej matrycy z jej płaskim odpowiednikiem i Canonem EOS-1Ds Mark III. We wszystkich porównaniach zakrzywiona matryca dała lepszą jakość zdjęć. Poza tym pozwala na stosowanie znacznie szerszych obiektywów, które będą ostre w całym zakresie kadru.

Jednak zanim zakrzywione matryce trafią do produktów konsumenckich, może minąć trochę czasu, na razie jesteśmy daleko od masowej produkcji takich sensorów. Najpierw powinny się pojawić w produktach, które nie wymagają obsługi różnych ogniskowych, ponieważ krzywizna musi być do niej dostosowana. Chyba że naukowcy opracują metodę wyginania matrycy w korpusie, po prostu po zmianie obiektywu matryca będzie się do nie dostosowywać swoją krzywizną, ale to już chyba science fiction.

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Źródło: www.dpreview.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

W tej szwajcarskiej wiosce turyści nie mogą fotografować, ponieważ… inni mogliby być zazdrośni Po pierwsze - rzemiosło, czyli o pokorze w fotografowaniu Mimo tego, że dzielą ich tysiące kilometrów, udało im się zrobić wspólne zdjęcie Nowe zdjęcia Jowisza ujawniają, że na jego powierzchni występują burze Autofokus w Sony A9 jest naprawdę niesamowity! Oto przykładowy film ”Jednooki musztardowy potwór”, czyli jak wydrukować aparat średnioformatowy na drukarce 3D Prototyp szkła Leica Noctilux-M 50 mm Edition 0.95 może być wasz za 25 tysięcy dolarów Zdjęcia "druhen" tej panny młodej pokazują siłę prawdziwej przyjaźni Ulepszony algorytm koloryzujący coraz lepiej radzi sobie z czarno-białymi zdjęciami Budżetowy aparat wielkoformatowy 8 x 10 już niedługo trafi do sprzedaży Canon EF 200 mm f/1.8 - ta armata jest znana również jako "Oko Saurona" Kamerka GoPro odbiła pocisk snajperski i uratowała życie dziennikarzowi Nowy inteligentny algorytm Google usunie obiekty, które przeszkadzają na zdjęciu Czy iPhone może mierzyć się z profesjonalną kamerą Arri Alexa za ponad 300 000 złotych? Sony IMX382 to malutka matryca, która może nagrywać i śledzić z prędkością 1000 kl./s Legendarny aparat Leica M2 za 5 dolarów Nie masz skanera do negatywów? Z pomocą przychodzi aplikacja FilmLab Jak sprawdził się dron DJI Mavic Pro na norweskim fiordzie? Mylić się jest rzeczą ludzką. Fotograf pomylił klientów i zrobił zdjęcia zaręczyn innej pary Starsza pani szła ulicą. Jedno zdjęcie zmieniło ją w ikonę mody Tak wygląda Saturn. Sonda Cassini znalazła się bliżej niż kiedykolwiek CROZ to minimalistyczny aparat, który sam poskładasz Ten rig z w połączeniu z 6 Panasonikami GX80 pozwolił na nagranie wideo 360 w 12K Fotografka wojenna ujęła na zdjęciach ostatnie chwile swojego życia

Popularne w tym tygodniu:

Fotograf tłumaczy, dlaczego nie należy ufać zdjęciom w social mediach Jak wykonano świetną reklamę Gatorade, gdzie kropelki wody układają się w kształt ruszającego się człowieka? Nowa strona, która zdradzi, w jaki sposób zdjęcie było naprawdę obrabiane Aparat ze sklepu charytatywnego skrywał w sobie tajemnicę. Zobaczcie, co było na rolce Tak wygląda teleobiektyw 1000 mm do Sony A6500 za 300 zł Właśnie minęło 20 lat od przesłania pierwszego zdjęcia przez telefon Uwierzycie, że te szczeniaki to rekruci służb specjalnych? Urocze zdjęcia Zobaczcie jak przerabia się okładki płyt i reklamy na potrzeby rynku Środkowego Wschodu