Jacqueline Roberts sfotografowała dzieci techniką sprzed 160 lat. Efekt? Mroczne, przenikliwe portrety

Mokry kolodion lub technika mokrej płyty to jeden z najstarszych sposobów obrazowania uważany obecnie za technikę szlachetną. Estetyka tych zdjęć jest niesamowita – mroczna i romantyczna jednocześnie. Zobaczcie, jak sprawdza się 160-letnia technika we współczesnym świecie.

© Jacquelina Roberts / Instagram

Prace Jacqueline Roberts przeważnie traktują o przechodzeniu z okresu dziecięcego w dorosłość, opowiadają historię bohaterów portretów oraz ich emocji. Przeszywające obrazy w połączeniu z techniką mokrego kolodionu sprawiają, że dzieci na zdjęciach wyglądają jak postaci, które wyrwały się z koszmaru. Każde ich spojrzenie przenika widza na wskroś.

Piotr Pietryga przywraca do życia XIX-wieczną technikę fotograficzną

Piotr Pietryga sięga w swojej twórczości do początków fotografii. Portretuje on modeli techniką kolodionową, lub inaczej - „techniką mokrej…

— Mokra płyta jest dla mnie fascynująca pod wieloma względami – od przygotowania chemii, cięcia szkła, zalewania płyty, wywoływania i utrwalania, do trzymania w rękach gotowej pięknej szklanej fotografii. Uwielbiam ten rytualizm oraz samo rzemiosło – mówi Roberts w wywiadzie udzielonym autorom bloga fotograficznego "Film’s Not Dead".


Technika mokrego kolodionu, zwana inaczej techniką mokrej płyty, została opracowana w połowie XIX wieku za sprawą dwóch chemików i fotografów: Fredericka Scotta Archera oraz Gustave’a Le Graya. Zdjęcia tworzone za sprawą tej techniki wymagają bardzo szybkiego działania, ponieważ z każdą minutą od uczulenia płyty, materiał traci na światłoczułości. Zdjęcia muszą również zostać niemalże natychmiast wywołane po naświetleniu.

Mokra płyta łączy w sobie zalety kolotypii, która umożliwia tworzenie nieskończonej ilości odbitek z negatywu oraz dagerotypii, dzięki której zdjęcie było niesamowicie ostre i przejrzyste, czego nie dało się osiągnąć na negatywach papierowych. Mokry kolodion jest techniką, w której obraz jest rejestrowany na szklanej płycie – przezroczystej lub czarnej. Płyta przezroczysta pozwala na uzyskanie obrazu negatywowego, natomiast na czerni pojawi się pozytyw. Równie dobrze, by zobaczyć obraz pozytywowy, wystarczy pod przezroczystą szklaną płytę podłożyć czarny materiał.

Powodem, dla którego Jacqueline fotografuje przeważnie dzieci, jest to, że ma dość przedstawiania ich jako uroczych i niewinnych istot. Artystka uważa, że taki sposób portretowania dzieci jest protekcjonalny. Zwraca ona natomiast uwagę na surowość, nieświadomość oraz prawdziwe ”ja” fotografowanych bohaterów. Fotografka wydała książkę ”Nebula”, w której znajdziecie esencję jej filozofii.

Więcej zdjęć artystki jest na jej Facebooku oraz Instagramie.

Zobacz również: Obróbka portretu studyjnego w praktyce


Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Czarno-białe zdjęcia Jema Cresswella ukazują humbaki jako niesamowicie majestatyczne istoty Zdjęcia sypialni baletnic pokazują wrażliwość, która towarzyszy artystkom poza sceną ”Słabe żarty i mocne zdjęcia” to specjalność Elżbiety Adamskiej vel "Nieśmigielskiej" Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Czym żyje film dokumentalny? Jak do niego podejść? - opowiada Tomasz Wolski Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Artysta łączy obiekty codziennego użytku w zabawnych kolażach Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Świat Marcina Sachy to fotomontaże z najczarniejszych koszmarów. Odważycie się je zobaczyć? Pan”Tone” to projekt, który pokazuje sport w kolorach świata. I to nie byle jakich! Zobaczcie, jak powstały te zdjęcia. Niektóre rozwiązania są naprawdę niespodziewane Codzienne życie w Kioto zachwyca różnorodnością. To Japonia, którą chcecie poznać Hipnotyzujące kinografiki fal oceanu emanują spokojnem Erik Johansson zaskakuje ponownie. Tak powstała praca ”Full Moon Service” Historyczne zdjęcia pokazują, jak wyglądały slumsy Nowego Jorku w XIX wieku Canon przedstawia ”Poszukiwaczy światła” – profesjonalnych fotografów, reprezentujących markę Ponad 2 miliony zdjęć z początków fotografii zostało udostępnione do pobrania całkiem za darmo Zdjęcia uliczne Franka Herforta opowiadają ”Rosyjskie Bajki” dzisiejszego świata Czekanie na pociąg może być piękne. Luke Agbaimoni spojrzał na temat w nowy sposób Twórczość Marcina Błocha to definicja makrofotografii. Poznajcie jego spojrzenie na piękno owadów 100 urodziny i fantastyczne kolorowe zdjęcia - te staruszki na pewno nie zapomną tego dnia Porzuciła sport, by fotografować urocze niemowlaki. Jej zdjęcia są wspaniałe! Tajemniczy świat kreacji “Anonimowych kobiet” autorstwa Patty Caroll Takiego Chicago jeszcze nie widzieliście. Razvan Sera to prawdziwy mistrz fotografii lotniczej

Popularne w tym tygodniu:

Sonda Cassini jest w kosmosie już od 20 lat. Oto najlepsze zdjęcia Saturna, które zarejestrowała ”Słabe żarty i mocne zdjęcia” to specjalność Elżbiety Adamskiej vel "Nieśmigielskiej" Portretowanie z mocą natury. Fotografka wykonała zdjęcia obiektywem z... wody "Hello, Is This Planet Earth" - zachwycające zdjęcia z orbity Ziemi Kolorowa fotografia ma już 110 lat. Zobaczcie, jak wyglądały pierwsze autochromy Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Łukasz Bożycki jedynym Polakiem nagrodzonym na prestiżowym konkursie fotografii przyrodniczej ASFERICO 2017 Oto najbardziej urocze zdjęcia psów w konkursie The Kennel Club Dog Photographer of the Year Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Jan Kempenaers sfotografował opuszczone obiekty w dawnej Jugosławii. Wyglądają jak statki obcej cywilizacji Czy rozwój technologii fotograficznej osiągnął już swój szczyt? Czy wymyślimy coś nowego? Najpiękniejsze sceny myśliwskie i zdjęcia przyrody w konkursie im. Włodzimierza Puchalskiego