To wcale nie Kodak opracował pierwszy automatyczny aparat! Einstein był pierwszy

Okazuje się, że to wcale nie Kodak wynalazł pierwszy aparat z automatycznym pomiarem ekspozycji. Autorem pierwszego patentu na aparat, z automatyką, był Einstein i Bucky.

Serwis Petapixel wynalazł bardzo ciekawy fakt z historii fotografii. Pięć lat przed pierwszym automatycznym aparatem Kodak Super Six-20, Albert Einstein otrzymał patent na aparat, który automatycznie określa ekspozycję.

Kodak Super Six 20

Einstein razem z niemieckim radiologiem Gustavem Bucky opracowali niezależnie od Kodaka swój aparat, który mierzył światło i ustawiał automatycznie ekspozycję. Pomimo pewnych podobieństw między aparatami, rysunki dołączone do patentu pokazują, że aparat Einsteina pracował na innej zasadzie.

W swoim projekcie naukowiec wykorzystał sensor fotoelektryczny, który także wynalazł. Światło z fotografowanej sceny wpada do soczewki pomocniczej i spada na sensor fotoelektryczny. W głównym obiektywie zamontowano płytkę o różnej przejrzystości, coś w rodzaju gradientu, która przesuwa się zgodnie z ilością światła, co pozwala na sterowanie ekspozycją.

Do kogo Albert Einstein wystawił język na słynnym zdjęciu?

Albert Einstein był jednym z najsłynniejszych naukowców XX wieku, który zapamiętany został jako bardzo inteligentna, lecz nieco szalona postać. Z…

Albert Einstein był nie tylko wybitnym fizykiem, ale także wynalazcą, koniec końców jego ojciec prowadził firmę zajmującą się technologiami elektrycznymi, poza tym Einstein spędził trochę czasu, pracując dla szwajcarskiego urzędu patentowego. Aparat Einsteina nie doczekał się jednak realizacji i pozostał w świecie ciekawych projektów i patentów. Pełny opis patentu możecie przeczytać na stronie Google Patents.

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Źródło: petapixel.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Nowy patent Microsoftu zadziwił rynek sposobem wyginania matryc W tej szwajcarskiej wiosce turyści nie mogą fotografować, ponieważ… inni mogliby być zazdrośni Po pierwsze - rzemiosło, czyli o pokorze w fotografowaniu Mimo tego, że dzielą ich tysiące kilometrów, udało im się zrobić wspólne zdjęcie Nowe zdjęcia Jowisza ujawniają, że na jego powierzchni występują burze Autofokus w Sony A9 jest naprawdę niesamowity! Oto przykładowy film ”Jednooki musztardowy potwór”, czyli jak wydrukować aparat średnioformatowy na drukarce 3D Prototyp szkła Leica Noctilux-M 50 mm Edition 0.95 może być wasz za 25 tysięcy dolarów Zdjęcia "druhen" tej panny młodej pokazują siłę prawdziwej przyjaźni Ulepszony algorytm koloryzujący coraz lepiej radzi sobie z czarno-białymi zdjęciami Budżetowy aparat wielkoformatowy 8 x 10 już niedługo trafi do sprzedaży Canon EF 200 mm f/1.8 - ta armata jest znana również jako "Oko Saurona" Kamerka GoPro odbiła pocisk snajperski i uratowała życie dziennikarzowi Nowy inteligentny algorytm Google usunie obiekty, które przeszkadzają na zdjęciu Czy iPhone może mierzyć się z profesjonalną kamerą Arri Alexa za ponad 300 000 złotych? Sony IMX382 to malutka matryca, która może nagrywać i śledzić z prędkością 1000 kl./s Legendarny aparat Leica M2 za 5 dolarów Nie masz skanera do negatywów? Z pomocą przychodzi aplikacja FilmLab Jak sprawdził się dron DJI Mavic Pro na norweskim fiordzie? Mylić się jest rzeczą ludzką. Fotograf pomylił klientów i zrobił zdjęcia zaręczyn innej pary Starsza pani szła ulicą. Jedno zdjęcie zmieniło ją w ikonę mody Tak wygląda Saturn. Sonda Cassini znalazła się bliżej niż kiedykolwiek CROZ to minimalistyczny aparat, który sam poskładasz Ten rig z w połączeniu z 6 Panasonikami GX80 pozwolił na nagranie wideo 360 w 12K

Popularne w tym tygodniu:

Fotograf tłumaczy, dlaczego nie należy ufać zdjęciom w social mediach Jak wykonano świetną reklamę Gatorade, gdzie kropelki wody układają się w kształt ruszającego się człowieka? Nowa strona, która zdradzi, w jaki sposób zdjęcie było naprawdę obrabiane Aparat ze sklepu charytatywnego skrywał w sobie tajemnicę. Zobaczcie, co było na rolce Tak wygląda teleobiektyw 1000 mm do Sony A6500 za 300 zł Właśnie minęło 20 lat od przesłania pierwszego zdjęcia przez telefon Uwierzycie, że te szczeniaki to rekruci służb specjalnych? Urocze zdjęcia Zobaczcie jak przerabia się okładki płyt i reklamy na potrzeby rynku Środkowego Wschodu