Park narodowy Yosemite wygląda w podczerwieni jak cukierkowa kraina bajek

Wiele amerykańskich parków narodowych charakteryzuje się jedynym w swoim rodzaju krajobrazem. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych z nich jest Yosemite. To tam Ansel Adams stworzył swoje najbardziej znane miejsca. Poznajcie ten park w kompletnie nowej odsłonie.

Yosemite to park narodowy położony w Kalifornii na zachodnim zboczu Sierra Nevada. Co roku odwiedzają go miliony turystów, w tym wielu fotografów. Mało kto może oprzeć się urokowi tamtejszych krajobrazów. Od 1984 roku ten park znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Ten park był jednym z ulubionych miejsc Ansela Adamsa – mistrza krajobrazu. W jego ślady poszedł m.in. Ryan Berg, który potraktował wspaniałe widoki w nowy sposób. Sfotografował park Yosemite w podczerwieni.

Fotografia podczerwona nadaje zdjęciom bardzo specyficznego charakteru. W czarnobieli zielone drzewa stają się białe, a cała scena się rozjaśnia. W kolorze natomiast możemy doświadczyć dziwnej palety barw, której nigdy nie zobaczymy na żywo – od czerwieni przez toksyczne zielenie i żółcie aż do różu.

Seria zdjęć krajobrazowych autorstwa Ryana Berga pochodzi z jego ostatniej wędrówki do Yosemite. Fotografie mają nasycone cukierkowe kolory, co sprawia, że park wygląda jak nie z tej ziemi. Interesujące jest to, że oprócz walorów artystycznych, fotografia podczerwona może pomóc w określeniu stanu zdrowia roślin – im mocniejsza jest czerwień na zdjęciu, tym roślina jest zdrowsza.

Zobacz również: Jak korzystać z narzędzia wypaczania perspektywy?

Więcej zdjęć Berga znajdziecie na jego stronie internetowej.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Czarno-białe zdjęcia Jema Cresswella ukazują humbaki jako niesamowicie majestatyczne istoty Zdjęcia sypialni baletnic pokazują wrażliwość, która towarzyszy artystkom poza sceną ”Słabe żarty i mocne zdjęcia” to specjalność Elżbiety Adamskiej vel "Nieśmigielskiej" Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Czym żyje film dokumentalny? Jak do niego podejść? - opowiada Tomasz Wolski Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Historyczne zdjęcia pokazują, kim naprawdę była Marilyn Monroe, zanim stała się popularna Londyn w obiektywie amerykańskiego turysty z 1972 roku zachwyca swoim klimatem Najnowszy projekt Von Wonga opowiada o głodzie wśród dzieci w krajach rozwiniętych Burza, malowanie światłem i modelka z wyczuciem czasu. Imponująca sesja z piorunami w tle Artysta łączy obiekty codziennego użytku w zabawnych kolażach Fotobudka dla psów na festynie okazała się strzałem w dziesiątkę. Psiaki ją pokochały Zachwycający film poklatkowy 4K powstawał 6 lat i pokazuje potęgę komórek burzowych Jacqueline Roberts sfotografowała dzieci techniką sprzed 160 lat. Efekt? Mroczne, przenikliwe portrety Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Świat Marcina Sachy to fotomontaże z najczarniejszych koszmarów. Odważycie się je zobaczyć? Pan”Tone” to projekt, który pokazuje sport w kolorach świata. I to nie byle jakich! Zobaczcie, jak powstały te zdjęcia. Niektóre rozwiązania są naprawdę niespodziewane Codzienne życie w Kioto zachwyca różnorodnością. To Japonia, którą chcecie poznać Hipnotyzujące kinografiki fal oceanu emanują spokojnem Erik Johansson zaskakuje ponownie. Tak powstała praca ”Full Moon Service” Historyczne zdjęcia pokazują, jak wyglądały slumsy Nowego Jorku w XIX wieku Canon przedstawia ”Poszukiwaczy światła” – profesjonalnych fotografów, reprezentujących markę Ponad 2 miliony zdjęć z początków fotografii zostało udostępnione do pobrania całkiem za darmo

Popularne w tym tygodniu:

Sonda Cassini jest w kosmosie już od 20 lat. Oto najlepsze zdjęcia Saturna, które zarejestrowała ”Słabe żarty i mocne zdjęcia” to specjalność Elżbiety Adamskiej vel "Nieśmigielskiej" Portretowanie z mocą natury. Fotografka wykonała zdjęcia obiektywem z... wody "Hello, Is This Planet Earth" - zachwycające zdjęcia z orbity Ziemi Kolorowa fotografia ma już 110 lat. Zobaczcie, jak wyglądały pierwsze autochromy Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Łukasz Bożycki jedynym Polakiem nagrodzonym na prestiżowym konkursie fotografii przyrodniczej ASFERICO 2017 Oto najbardziej urocze zdjęcia psów w konkursie The Kennel Club Dog Photographer of the Year Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Jan Kempenaers sfotografował opuszczone obiekty w dawnej Jugosławii. Wyglądają jak statki obcej cywilizacji Czy rozwój technologii fotograficznej osiągnął już swój szczyt? Czy wymyślimy coś nowego? Najpiękniejsze sceny myśliwskie i zdjęcia przyrody w konkursie im. Włodzimierza Puchalskiego