Nie liczy się sprzęt tylko umiejętności

Para fotografów z Mango Street stara się udowodnić, że nie sprzęt tylko fotograf robi zdjęcie. Wykonali ciekawe porównanie, które pokazuje, jak ważny jest warsztat, w porównaniu ze sprzętem.

Wydaje się to oczywiste, ale wielu fotografów uważa, że to aparat robi zdjęcie i lepszym aparatem wykonamy lepsze zdjęcie. Zgodzę się, że może łatwiej wykonamy udane zdjęcie w trudniejszych warunkach, jednak trzeba umieć go obsłużyć. Podczas normalnej sesji zdjęciowej, gdy do dyspozycji mamy dużo światła, dobre zdjęcia można wykonać amatorskim sprzętem czy nawet smartfonem.

Udowadnia to para fotografów, którzy prowadzą na YouTubie profil z ciekawymi filmikami fotograficznymi Mango Street Lab. Sami wyposażyli się w amatorskie korpusy Canon EOS 600D i EOS 1200D z obiektywami EF 40 mm f/2.8 i kitowym zoomem EF 18–55 mm f/3.5–5.6, które są warte około 2 500 zł. Natomiast swojego profesjonalnego Canona EOS 5D Mark IV z obiektywem 35 mm f/1.4 II, który jest warty około 20 000 zł, przekazali swojemu znajomemu, który jest początkującym fotografem. Następnie wykonali zdjęcia, korzystając z identycznej lokalizacji. Po zdjęciach rzeczywiście widać bardziej wprawne oko fotografów zawodowych.

Zdania, których fotografowie nie znoszą

Praca fotografa bywa przyjemna, jednak jest też często ciężkim zajęciem, wymagającym żmudnego budowania efektu albo gonitwy za ciekawym ujęciem,…

Nie znaczy to oczywiście, że profesjonalne aparaty nie robią lepszych zdjęć albo, że nie robi się nimi zdjęć łatwiej. W innych warunkach, jak np. reportaż, sprzęt może mieć większe znaczenie, jednak filmik udowadnia, że na co dzień naprawdę nie potrzebujemy profesjonalnego aparatu, a wystarczy ten, który mamy przy sobie. Wystarczy popracować nad kadrem i dać się ponieść kreatywności, żeby osiągnąć ciekawsze zdjęcia. Autorzy zachęcają nas po prostu do fotografowania tym, co mamy i pracy nad warsztatem.

Zobacz również: Jak robić zdjęcia pod światło?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Skarb w śmieciach: fotograf znalazł Tamrona 90 mm f/2.8 Znane marki odzieżowe pozwane przez fotografa za bezprawne wykorzystanie zdjęcia Tupaca Shakura Niesamowity rig do obiektywu Nikkor 800 mm powstał z wózka na meble Latające lampy błyskowe to genialny sposób wykorzystania dronów To wcale nie Kodak opracował pierwszy automatyczny aparat! Einstein był pierwszy Nowy patent Microsoftu zadziwił rynek sposobem wyginania matryc W tej szwajcarskiej wiosce turyści nie mogą fotografować, ponieważ… inni mogliby być zazdrośni Po pierwsze - rzemiosło, czyli o pokorze w fotografowaniu Mimo tego, że dzielą ich tysiące kilometrów, udało im się zrobić wspólne zdjęcie Nowe zdjęcia Jowisza ujawniają, że na jego powierzchni występują burze Autofokus w Sony A9 jest naprawdę niesamowity! Oto przykładowy film ”Jednooki musztardowy potwór”, czyli jak wydrukować aparat średnioformatowy na drukarce 3D Prototyp szkła Leica Noctilux-M 50 mm Edition 0.95 może być wasz za 25 tysięcy dolarów Zdjęcia "druhen" tej panny młodej pokazują siłę prawdziwej przyjaźni Ulepszony algorytm koloryzujący coraz lepiej radzi sobie z czarno-białymi zdjęciami Budżetowy aparat wielkoformatowy 8 x 10 już niedługo trafi do sprzedaży Canon EF 200 mm f/1.8 - ta armata jest znana również jako "Oko Saurona" Kamerka GoPro odbiła pocisk snajperski i uratowała życie dziennikarzowi Nowy inteligentny algorytm Google usunie obiekty, które przeszkadzają na zdjęciu Czy iPhone może mierzyć się z profesjonalną kamerą Arri Alexa za ponad 300 000 złotych? Sony IMX382 to malutka matryca, która może nagrywać i śledzić z prędkością 1000 kl./s Legendarny aparat Leica M2 za 5 dolarów Nie masz skanera do negatywów? Z pomocą przychodzi aplikacja FilmLab Jak sprawdził się dron DJI Mavic Pro na norweskim fiordzie?

Popularne w tym tygodniu:

Fotograf tłumaczy, dlaczego nie należy ufać zdjęciom w social mediach Nie liczy się sprzęt tylko umiejętności Jak wykonano świetną reklamę Gatorade, gdzie kropelki wody układają się w kształt ruszającego się człowieka? Nowa strona, która zdradzi, w jaki sposób zdjęcie było naprawdę obrabiane Skarb w śmieciach: fotograf znalazł Tamrona 90 mm f/2.8 Aparat ze sklepu charytatywnego skrywał w sobie tajemnicę. Zobaczcie, co było na rolce Tak wygląda teleobiektyw 1000 mm do Sony A6500 za 300 zł Właśnie minęło 20 lat od przesłania pierwszego zdjęcia przez telefon Uwierzycie, że te szczeniaki to rekruci służb specjalnych? Urocze zdjęcia Zobaczcie jak przerabia się okładki płyt i reklamy na potrzeby rynku Środkowego Wschodu