Portretowanie z mocą natury. Fotografka wykonała zdjęcia obiektywem z... wody

Stare obiektywy podpięte do współczesnych korpusów to przy tym nic! Holenderska fotografka Robin de Puy niedawno zrealizowała zaskakujący projekt. Zamiast budować obiektyw w klasyczny sposób, dbając o konstrukcję optyczną, wykorzystała do tego moc natury. Soczewka stworzona z kropli wody pozwoliła jej zrobić te wspaniałe portrety.

Portal Portrait Academy wspomina o powstaniu bardzo zaawansowanego systemu obrazowania, który jako obiektyw wykorzystuje wodę. W realizacji przedsięwzięcia pomogła firma Spa oraz Hans Feil i Pieter van der Valk z firmy Etulipa. Spędzili oni kilkanaście tygodni, pracując nad samym aparatem. Realizacja projektu zajęła ponad pół roku.

Robin de Puy

Aparat, jako obiektyw, wykorzystuje kroplę świeżej wody, którą dostarczyła specjalna firma. Jest ona umieszczana na szklanej płytce pokrytej warstwą teflonu (numer 1 na zdjęciu) Pozwala to na utrzymanie wypukłego kształtu kropli i zapobiegnięcie rozlaniu się wody. Elektryzowanie płytki umożliwia zmienianie kształtu kropli, dzięki czemu można ustawić ostrość.

Do zarejestrowania obrazu została wykorzystana matryca przemysłowa o wymiarach 4 x 6 mm o rozdzielczości 18 megapikseli (#2). Oryginalne zdjęcia były kolorowe, jednak autor postanowił przekonwertować je na czarno-białe. Wynalazcy zastosowali system lustrzany (#3) do przesłania wiązki światła przez kroplę wody, by później móc ją rzutować na matrycę. Światło boczne, które mogło przy tym wpadać do systemu, zostało ograniczone dzięki wykorzystaniu plastikowego cylindra (#4). Oczywiście woda z teflonowej płytki bardzo szybko parowała i należało ją czyścić co 15 minut.

Ten eksperyment jednak byłby niczym, gdyby nie powstały dzięki temu wspaniałe zdjęcia. Robin zaprosiła do udziału w projekcie znane osoby z Holandii, które z chęcią zgodziły się pozować.

Sesje zostały zrealizowane w studiu portretowym w Amsterdamie. Fotografka ustawiła modeli na szarym tle i po prostu zaczęła działać. Aparat niestety nie wspomaga wyzwalania lamp błyskowych, lecz ekipa, która go opracowała, powiedziała, że wymagałoby to jedynie kilku dni dodatkowej pracy. Do uzyskania odpowiedniej ostrości Robin musiała zastosować małe otwory względne przysłony. Manipulowanie kroplą i regulacja ostrości zmusiły ją do fotografowania z prędkością 1/3 s.

Zobacz również: Dwa spojrzenia na fotografowanie ludzi, czyli studyjne portrety i zdjęcia na ulicy [wideoporadnik]

To nowatorskie podejście do fotografii potwierdza prawdę, że najważniejszy jest pomysł na zdjęcia, a nie narzędzie, jakim fotografujemy. Trzeba też przyznać, że ten alternatywny pomysł Robin de Puy nie jest banalny, jak robienie zdjęć pudełkiem po zapałkach. Dobrze widzieć, że fotografia cyfrowa wchodzi na etap niekonwencjonalnych eksperymentów. Ciekawy jestem – co będzie następne?

Źródło: Portrait Academy

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Oto co się dzieje, kiedy świetny fotograf krajobrazu zabiera się za zdjęcia ślubne Powstanie, jego ludzie i Warszawa - o tym opowiada projekt "Teraz '44" Fotografia mody i ochrona środowiska, czyli afrykańskie portrety modelek ubranych w śmieci Królewski retusz z Krakowa Tak wyglądają nowoczesne zdjęcia rodzinne! Ojciec wkleja zdjęcie swojego syna w bajkowe scenerie Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Daniel Kordan i jego bajeczna gwiezdna tęcza, którą sfotografował na odludnych terenach Boliwii Czarno-białe zdjęcia Jema Cresswella ukazują humbaki jako niesamowicie majestatyczne istoty Malarskie prace Pawła Klareckiego przeniosą was w nowy wymiar fotografii krajobrazowej Przełom lat 80. i 90. budzi we mnie kilka skojarzeń. Także tych fotograficznych Zdjęcia sypialni baletnic pokazują wrażliwość, która towarzyszy artystkom poza sceną ”Słabe żarty i mocne zdjęcia” to specjalność Elżbiety Adamskiej vel "Nieśmigielskiej" Sonda Cassini jest w kosmosie już od 20 lat. Oto najlepsze zdjęcia Saturna, które zarejestrowała Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Czym żyje film dokumentalny? Jak do niego podejść? - opowiada Tomasz Wolski Czy rozwój technologii fotograficznej osiągnął już swój szczyt? Czy wymyślimy coś nowego? Wystawa Alexa Webba w Leica 6x7 Gallery Warszawa. To trzeba zobaczyć! Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Poznajcie najpiękniejsze biblioteki Europy dzięki zdjęciom Thibauda Poiriera Najpiękniejsze sceny myśliwskie i zdjęcia przyrody w konkursie im. Włodzimierza Puchalskiego Zdjęcia są cool Jan Kempenaers sfotografował opuszczone obiekty w dawnej Jugosławii. Wyglądają jak statki obcej cywilizacji

Popularne w tym tygodniu:

Miesięczna podróż statkiem towarowym z przymocowanym aparatem. Zobacz 80 000 zdjęć w 10 minut Spotkanie z płonącymi wieżami w tle. Historia kontrowersyjnej fotografii Thomasa Hoepkera, która stała się symbolem Jak wyglądała powojenna Warszawa w zachodniej prasie? Unikalne, nieznane zdjęcia stolicy Fake photos atakują, czyli jak media podchwyciły temat podniebnych selfie Zdjęcia finalistów Wildlife Photographer of the Year 2017 to mistrzostwo fotografii przyrody Szymon Barylski przez miesiąc fotografował obóz dla uchodźców między Grecją, a Macedonią Najnowsze okładki TIME zostały wykonane iPhonem. Czy to naprawdę ma dziś znaczenie? Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Zobacz najlepsze zdjęcia nocnego nieba w konkursie Insight Astronomy Photographer of the Year 2017 Fotografka odtworzyła obrazy Gustawa Klimta na wspaniałych zdjęciach Retusz, zbawienna brzydota i przeklęte piękno Sergey Melnitchenko: "W powietrzu krąży więcej feromonów niż tlenu. Nie ma tam żadnej sztuczności"