Historyczne zdjęcia uliczne Białegostoku. Zobaczcie nieznane oblicze polskiego miasta

W ramach projektu Augustis 2.0 ukończono skanowanie ponad 2 tysięcy zdjęć z życia Białegostoku w I połowie XX wieku. Wszystkie prace pochodzą z kolekcji Bolesława Augustisa, który stał się jednym z najważniejszych odkryć współczesnego świata polskiej fotografii.

© Bolesław Augustis / albom.pl

Historia kolekcji fotografii Bolesława Augustisa sięga roku 2004, kiedy to grupka grających w piłkę chłopców odnalazła zbiór zdjęć. Według wielu osób – ekspertów i amatorów – jest on niesamowicie wartościowym odkryciem, gdyż pokazuje, jak wyglądało życie mieszkańców Białegostoku w latach 30. XX wieku. Sporo mieszkańców rozpoznało na zdjęciach swoich krewnych.

Bolesław Augustis fotografował przechodniów głównie w centrum miasta. Odbitki sprzedawał w zakładzie Polonia Film przy ul. Kilińskiego. Tematem jego zdjęć byli mieszkańcy Białegostoku oraz ich codzienność. Twórczość Augustisa jest doskonałym przykładem historycznej fotografii ulicznej. Zdjęcia, które widzicie, powstały w przedziale lat 1935- 1938.

Sednem zdjęć Augustisa jest oddanie nastrojów panujących w ówczesnym Białymstoku. Z perspektywy czasu zbiór jest doskonałym dokumentem, dzięki któremu możemy poznać bliżej realne życie w tamtym okresie – modę, zachowania. W połączeniu z licznymi tekstami historycznymi stanowi to wspaniałe źródło wiedzy.

Od początku swojego przyjazdu do Białegostoku w 1932 roku Augustis praktykował w zakładach fotograficznych. Na początku był to zakład fotograficzny Neuheuttlera przy rynku Kościuszki, później własne studio. Kilka lat później Augustis został aresztowany przez NKWD i wywieziony na Syberię, skąd wrócił z Armią Andersa. Po wojnie mieszkał w Anglii i Nowej Zelandii. Zmarł w 1995 roku. Do śmierci nie zajmował się ponownie fotografią.

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Pełną kolekcję zdjęć Bolesława Augustisa możecie przejrzeć na stronie internetowej Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej WIDOK.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Oto co się dzieje, kiedy świetny fotograf krajobrazu zabiera się za zdjęcia ślubne Powstanie, jego ludzie i Warszawa - o tym opowiada projekt "Teraz '44" Fotografia mody i ochrona środowiska, czyli afrykańskie portrety modelek ubranych w śmieci Królewski retusz z Krakowa Tak wyglądają nowoczesne zdjęcia rodzinne! Ojciec wkleja zdjęcie swojego syna w bajkowe scenerie Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Daniel Kordan i jego bajeczna gwiezdna tęcza, którą sfotografował na odludnych terenach Boliwii Czarno-białe zdjęcia Jema Cresswella ukazują humbaki jako niesamowicie majestatyczne istoty Malarskie prace Pawła Klareckiego przeniosą was w nowy wymiar fotografii krajobrazowej Przełom lat 80. i 90. budzi we mnie kilka skojarzeń. Także tych fotograficznych Kolorowa fotografia ma już 110 lat. Zobaczcie, jak wyglądały pierwsze autochromy Łukasz Bożycki jedynym Polakiem nagrodzonym na prestiżowym konkursie fotografii przyrodniczej ASFERICO 2017 Zdjęcia sypialni baletnic pokazują wrażliwość, która towarzyszy artystkom poza sceną ”Słabe żarty i mocne zdjęcia” to specjalność Elżbiety Adamskiej vel "Nieśmigielskiej" Portretowanie z mocą natury. Fotografka wykonała zdjęcia obiektywem z... wody Sonda Cassini jest w kosmosie już od 20 lat. Oto najlepsze zdjęcia Saturna, które zarejestrowała Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Czym żyje film dokumentalny? Jak do niego podejść? - opowiada Tomasz Wolski Czy rozwój technologii fotograficznej osiągnął już swój szczyt? Czy wymyślimy coś nowego? Wystawa Alexa Webba w Leica 6x7 Gallery Warszawa. To trzeba zobaczyć! Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Poznajcie najpiękniejsze biblioteki Europy dzięki zdjęciom Thibauda Poiriera

Popularne w tym tygodniu:

Miesięczna podróż statkiem towarowym z przymocowanym aparatem. Zobacz 80 000 zdjęć w 10 minut Spotkanie z płonącymi wieżami w tle. Historia kontrowersyjnej fotografii Thomasa Hoepkera, która stała się symbolem MonoVisions Photography Awards 2017. Polacy nagrodzeni wśród mistrzów fotografii czarno-białej Fake photos atakują, czyli jak media podchwyciły temat podniebnych selfie Zdjęcia finalistów Wildlife Photographer of the Year 2017 to mistrzostwo fotografii przyrody Szymon Barylski przez miesiąc fotografował obóz dla uchodźców między Grecją, a Macedonią Pierwszy na świecie film poklatkowy 8K nagrany Nikonem D850 Najnowsze okładki TIME zostały wykonane iPhonem. Czy to naprawdę ma dziś znaczenie? Mistrzostwa Świata Bród i Wąsów 2017 – portrety posiadaczy najlepszego zarostu na świecie 3 fotografów, 1 modelka i 1 lampa błyskowa – poznaj kreatywne podejście różnych artystów Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Zobacz najlepsze zdjęcia nocnego nieba w konkursie Insight Astronomy Photographer of the Year 2017