Dzięki odrobinie cierpliwości Adam Makarenko tworzy na swoich zdjęciach nowy wszechświat

Wiele ostatnio dzieje się w świecie astrofotografii oraz pojawiają się coraz nowsze i lepsze zdjęcia kosmosu. Adam Makarenko postanowił jednak obejść problemy techniczne z tym związane i… stworzył własny wszechświat.

© Adam Makarenko / Instagram

Adam Makarenko na potrzeby swoich zdjęć tworzy miniaturki planet z pianki i gipsu. Fotograf odpowiednio przygotowuje każdą z małych sfer, nadając jej odpowiednią fakturę oraz kolor.

90 proc. pracy to metoda prób i błędów. Właściwie nie ma książek mówiących jak robić miniatury, chyba, że zajmujesz się tematyką pociągów.

Adam Makarenko


Niektóre planety mają pierścienie. Modelarz robi je przy wykorzystaniu techniki długich ekspozycji. Makarenko fotografuje kolorowy papier obracający się na ręcznie wykonanym stoliku. Wszystko, oprócz pierścieni na zdjęciu, musi być czarne, by odpowiednio spasować elementy obrazu. Stolik również musi się obracać ze stałą prędkością, by zapobiec powstawaniu artefaktów.

Do wykonania makiet krajobrazów artysta wykorzystuje wiele materiałów, w tym beton i glinę. Podstawą każdego zestawu jest styropianowa płyta o rozmiarach 2,5 x 2,5 metra. Fotograf przeważnie musi dzielić pracę na dwa lub trzy etapy, ponieważ nie jest w stanie fizycznie ułożyć wszystkich elementów w jednym miejscu, tak by odpowiednio ze sobą zagrały. Adam często bawi się perspektywą, by elementy wydawały się mniejsze lub większe.

Zabawny jest sposób, w jaki Makarenko tworzy gwieździste tło do swoich zdjęć. Z arkuszu czarnego papieru robi po prostu mnóstwo malutkich dziurek i podświetla go od tyłu. Za pomocą kredek tworzy iluzję gwiezdnych gazów unoszących się w kosmosie.

Z technicznego punktu widzenia – fotograf wykorzystuje obiektywy, które pozwalają mu na ostrzenie z mniej niż 30 centymetrów oraz oferują otwór przysłony rzędy f/22 lub nawet o wyższych wartościach. Sceny są oświetlane przeważnie jednym światłem, by udawać sposób świecenia Słońca. Autor zdjęć wspomina, że każda praca to walka z prawami fizyki, by oddać realizm sceny. Gdy wszystkie zdjęcia są gotowe, Adam łączy je w Photoshopie w całość.

Zobacz również: Wiosenne portrety. Jak zrobić dobre zdjęcia w plenerze?


Więcej prac tego autora możecie znaleźć na jego stronie interenetowej oraz Instagramie.Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Fotografia mody i ochrona środowiska, czyli afrykańskie portrety modelek ubranych w śmieci Królewski retusz z Krakowa Tak wyglądają nowoczesne zdjęcia rodzinne! Ojciec wkleja zdjęcie swojego syna w bajkowe scenerie Kim była ”Migrująca matka”? Historia najbardziej znanego zdjęcia Dorothei Lange Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Daniel Kordan i jego bajeczna gwiezdna tęcza, którą sfotografował na odludnych terenach Boliwii Przemierzył 84 kraje oraz odbył samotną wyprawę na Syberię, aby sfotografować jej rdzennych mieszkańców Drew Geraci pokazuje, jak zrobić film poklatkowy na wysokości 4 tysięcy metrów Salzburg - miasto Mozarta w 3 aktach podczerwieni Czarno-białe zdjęcia Jema Cresswella ukazują humbaki jako niesamowicie majestatyczne istoty Malarskie prace Pawła Klareckiego przeniosą was w nowy wymiar fotografii krajobrazowej Przełom lat 80. i 90. budzi we mnie kilka skojarzeń. Także tych fotograficznych Oto najbardziej urocze zdjęcia psów w konkursie The Kennel Club Dog Photographer of the Year Historyczne zdjęcia uliczne Białegostoku. Zobaczcie nieznane oblicze polskiego miasta Kolorowa fotografia ma już 110 lat. Zobaczcie, jak wyglądały pierwsze autochromy Łukasz Bożycki jedynym Polakiem nagrodzonym na prestiżowym konkursie fotografii przyrodniczej ASFERICO 2017 Zdjęcia sypialni baletnic pokazują wrażliwość, która towarzyszy artystkom poza sceną ”Słabe żarty i mocne zdjęcia” to specjalność Elżbiety Adamskiej vel "Nieśmigielskiej" Portretowanie z mocą natury. Fotografka wykonała zdjęcia obiektywem z... wody Sonda Cassini jest w kosmosie już od 20 lat. Oto najlepsze zdjęcia Saturna, które zarejestrowała Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Czym żyje film dokumentalny? Jak do niego podejść? - opowiada Tomasz Wolski Czy rozwój technologii fotograficznej osiągnął już swój szczyt? Czy wymyślimy coś nowego? Wystawa Alexa Webba w Leica 6x7 Gallery Warszawa. To trzeba zobaczyć!

Popularne w tym tygodniu:

Majestatyczne zdjęcia zwierząt hodowlanych to coś, czego jeszcze nigdy nie widzieliśmy. Są świetne! Królewski retusz z Krakowa Izabela Urbaniak dokumentuje beztroskie chwile spędzone z dziećmi - bez smartfonów i komputera Śpiące kaszaloty spermacetowe uchwycone w otchłani morza. Fantastyczne zdjęcia pełne głębi Diane Özdamar tworzy najbardziej urocze zdjęcia szczurów, jakie widzieliśmy Tak wyglądają nowoczesne zdjęcia rodzinne! Ojciec wkleja zdjęcie swojego syna w bajkowe scenerie To gorsze niż śmierć. Trudna historia ofiar ataków kwasem w Wietnamie Lisy wcale nie są takie szczwane, jak mogłoby się wydawać. Ich wrażliwość pokazuje Roeselien Raimond 10-letni aparat, latarka z iPhone'a i trochę kreatywności wystarczyło, by trafić na okładkę "National Geographic" Fotografia mody i ochrona środowiska, czyli afrykańskie portrety modelek ubranych w śmieci Od jednego opuszczonego domu w górach do drugiego. Z aparatem wielkoformatowym Fran Mart pokazał piękno szkockiej natury z bardzo bliska