Zdjęcia, które ujawniają, co skrywa wrak włoskiego statku wycieczkowego Costa Concordia

Jest rok 2012, statek Costa Concordia odbywa jeden z rejsów wycieczkowych. 13 stycznia uderza w wysepkę i tonie w pobliżu Isola del Gigli. Dotychczas niewiele osób widziało to, co znajduje się we wraku.

© Jonathan Kielkowski / Instagram

Statek Costa Concordia, dowodzony przez kapitana Francesco Schettino, wypłynął w dwutygodniowy rejs wycieczkowy po Morzu Śródziemnym. Na pokładzie było wówczas łącznie 4229 osób, w tym 12 Polaków. Wieczorem, o godzinie 21:45, statek uderzył w najmniejszą wysepkę Le Scole na głębokości 8 metrów, niecałe 100 metrów od brzegu.


Kapitan zeznał, że skała nie była oznaczona na mapach morskich, których używał. Na dalszych etapach śledztwa wyszło na jaw, że kapitan chciał celowo przepłynąć wąski przesmyk pomiędzy dwoma skałami. Po kolizji do pomieszczeń statku wpłynęła woda i awarii uległa siłownia. Costa Concordia bezwładnie popłynęła około kilometr, po czym zawróciła i osiadła na skałach przed wejściem do portu na Isola del Giglio.

Przez wyrwy powstałe w statku wdzierająca się woda przemieściła środek ciężkości jednostki. Costa Concordia zaczęła się silnie przechylać na prawo i koniec końców osiadła na skalistej mieliźnie z przechyłem około 80 stopni i połową jednostki pod wodą. W lewej burcie odkryto 50-metrową dziurę.

Co spowodowało katastrofę? Wstępne hipotezy mówią o błędzie kapitana, który chciał pokazać pasażerom oświetloną nocą wyspę. Informacje o brakach w oznaczeniach na mapach nie zostały potwierdzone.

W sierpniu 2014 roku fotograf Jonathan Danko Kielkowski postanowił wkraść się na teren wraku i udokumentować to, co zostało w środku. Teraz postanowił ujawnić nagranie, na którym widać wiele interesujących rzeczy. Zanim rozpoczęto proces rozmontowywania wraku, leżał on praktycznie 2,5 roku bezczynnie.

50 zdjęć Kielkowskiego pojawiło się w książce ”Concordia” wydawnictwa White Press. Więcej zdjęć tego autora znajdziecie na jego Facebooku, Instagramie oraz stronie internetowej.

Zobacz również: Szybki sposób na obróbkę zdjęć wakacyjnych

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Książę Dubaju stworzył niesamowite zdjęcia swojego miasta Nieznane zdjęcia znanych ludzi pokazują ich w zupełnie innym świetle Niesamowite zdjęcie "białej tęczy” Melvina Nicholsona hitem Internetu Ile megapikseli ma ludzkie oko? Brooklyn Beckham, syn znanego piłkarza, właśnie wydaje swój pierwszy album fotograficzny Spójrz szerzej! Obiektyw Fisheye-Nikkor 6 mm f/2.8 wystawiony na sprzedaż Halima Aden – pierwsza kobieta w hidżabie na okładce magazynu "Allure" Zobaczcie jak przerabia się okładki płyt i reklamy na potrzeby rynku Środkowego Wschodu Aparat ze sklepu charytatywnego skrywał w sobie tajemnicę. Zobaczcie, co było na rolce Nowa strona, która zdradzi, w jaki sposób zdjęcie było naprawdę obrabiane Uwierzycie, że te szczeniaki to rekruci służb specjalnych? Urocze zdjęcia Fotograf tłumaczy, dlaczego nie należy ufać zdjęciom w social mediach Właśnie minęło 20 lat od przesłania pierwszego zdjęcia przez telefon Tak wygląda teleobiektyw 1000 mm do Sony A6500 za 300 zł Jak wykonano świetną reklamę Gatorade, gdzie kropelki wody układają się w kształt ruszającego się człowieka? Skarb w śmieciach: fotograf znalazł Tamrona 90 mm f/2.8 Nie liczy się sprzęt tylko umiejętności Znane marki odzieżowe pozwane przez fotografa za bezprawne wykorzystanie zdjęcia Tupaca Shakura Niesamowity rig do obiektywu Nikkor 800 mm powstał z wózka na meble Latające lampy błyskowe to genialny sposób wykorzystania dronów To wcale nie Kodak opracował pierwszy automatyczny aparat! Einstein był pierwszy Nowy patent Microsoftu zadziwił rynek sposobem wyginania matryc W tej szwajcarskiej wiosce turyści nie mogą fotografować, ponieważ… inni mogliby być zazdrośni Po pierwsze - rzemiosło, czyli o pokorze w fotografowaniu

Popularne w tym tygodniu:

Książę Dubaju stworzył niesamowite zdjęcia swojego miasta Niesamowite zdjęcie "białej tęczy” Melvina Nicholsona hitem Internetu Fotograf splajtował przez... małpę? Teraz myśli o wyprowadzaniu psów, by zarobić na życie Ile megapikseli ma ludzkie oko? Badania wykazują, że ludzie nie potrafią odróżnić fałszywego zdjęcia od prawdziwego CEA-Leti stworzyło w pełni działającą zakrzywioną matrycę pełnoklatkową Nieznane zdjęcia znanych ludzi pokazują ich w zupełnie innym świetle Zdjęcia chińskich strojów dla stewardess zaskoczyły wszystkich podczas Paryskiego Tygodnia Mody 200 000 dolarów – tyle kosztowało to bezmyślne selfie Wasz aparat może podzielić los kamerki GoPro, którą orzeł pomylił z rybą Ciekawy obiektyw za 115 zł, który zamieni wasz pokój w aparat otworkowy Widzieliście już tego lewitującego ptaka? To wszystko przez synchronizację klatek