”Pokolenia” to fantastyczny materiał Arka Sołtysika na temat dorastania i przemijania

Arek Sołtysik zajmuje się fotografią reportażową i dokumentalną. Jego ostatni cykl zabiera widza w interesującą podróż po życiu człowieka, pokazując charakterystyczne elementy każdego wieku. Wszystko zostało zamknięte w analogowych kwadratowych klatkach.

© Arek Sołtysik / areksoltysik.com

Arek Sołtysik pochodzi z Myszkowa i jest pasjonatem fotografii tradycyjnej. Od początku swojej przygody koncentrował się na fotografowaniu ludzi. Z czasem fotografia dokumentalna stała się tym, co upodobał sobie najbardziej.

W 2014 roku zaczął realizowanie swoich długoterminowych materiałów dokumentalnych: ”Pokolenia”, ”Długa rolka papieru” oraz ”Pozostałości nadziei”. Sołtysik był nominowany w plebiscycie Radiowego Domu Kultury Trzeciego Programu Polskiego Radia za dokument o Myszkowskich Zakładach Papierniczych do tytułu Kulturysty Roku 2015.

Jego cykl ”Pokolenia” jest opowieścią o dorastaniu i przemijaniu. Jest to zarazem zbiór wspomnień. Te kadry z przeszłości, na których pojawiają się liczne twarze i przedmioty związane z konkretnymi osobami oraz ich wiekiem, skłaniają odbiorcę do refleksji nad cyklem życia. Arek starał się na zdjęciach pokazać to, jak pamięta swoje dzieciństwo, dorastanie oraz czas po wkroczeniu w dorosłość.

W opisie projektu Sołtysik wspomina o swoich rodzicach i tym, jak się zmienili. Zapalnikiem realizacji tego projektu jest świadomość fotografa, że ”pełnoletność już dawno temu skończyła osiemnaście lat i teraz nazywa się dorosłością”. Autor eksploruje temat przemijania w charakterystyczny i przyjemny estetycznie sposób, uwieczniony na średnioformatowym aparacie tradycyjnym Hasselblad.

Zobacz również: Jak poradzić sobie ze zbyt czerwonym odcieniem skóry na zdjęciach?

Zdjęcia z cyklu ”Pokolenia” możecie oglądać w krakowskiej ZPAF Gallery przy ul. św. Tomasza 24 do 16 lipca 2017 roku.

Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Oto co się dzieje, kiedy świetny fotograf krajobrazu zabiera się za zdjęcia ślubne Powstanie, jego ludzie i Warszawa - o tym opowiada projekt "Teraz '44" ”Uwięzieni” to materiał o trudach życia mieszkańców niewielkich klitek w Hongkongu Fotografia mody i ochrona środowiska, czyli afrykańskie portrety modelek ubranych w śmieci Kiliii Yuyan i jego nieznany świat rdzennych ludów Królewski retusz z Krakowa Od jednego opuszczonego domu w górach do drugiego. Z aparatem wielkoformatowym Tak wyglądają nowoczesne zdjęcia rodzinne! Ojciec wkleja zdjęcie swojego syna w bajkowe scenerie Liczy się spotkanie i to co z niego wynika, a nie tylko zdjęcia. Tomek Liboska pokazuje historie ludzi z Górnego Śląska Dzięki fotografii ta para artystów nadaje architekturze kompletnie nowe znaczenie 2-bitowa astrografia, czyli jak Game Boyem zrobić zdjęcia Księżyca i Jowisza Zatrważające zdjęcia z Mosulu - fotograf postanowił udostępnić je za darmo w sieci W XIX wieku fotografia ślubna była zdecydowanie mniej dynamiczna Tak się lata w Air Korio - najgorszej linii lotniczej świata. Interesujące zdjęcia wprost z Korei Północnej Julia Taits kontynuuje swój piękny projekt o albinosach. Jej bajkowe zdjęcia są wspaniałe Dzięki odrobinie cierpliwości Adam Makarenko tworzy na swoich zdjęciach nowy wszechświat Czy aparatem natychmiastowym można pomóc albinosom w Afryce? Rozmawiałem z Filipem Skrońcem Zobacz najlepsze zdjęcia wykonane iPhone'ami w 2017 roku Kim była ”Migrująca matka”? Historia najbardziej znanego zdjęcia Dorothei Lange Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Daniel Kordan i jego bajeczna gwiezdna tęcza, którą sfotografował na odludnych terenach Boliwii Przemierzył 84 kraje oraz odbył samotną wyprawę na Syberię, aby sfotografować jej rdzennych mieszkańców

Popularne w tym tygodniu:

Miesięczna podróż statkiem towarowym z przymocowanym aparatem. Zobacz 80 000 zdjęć w 10 minut Spotkanie z płonącymi wieżami w tle. Historia kontrowersyjnej fotografii Thomasa Hoepkera, która stała się symbolem Fake photos atakują, czyli jak media podchwyciły temat podniebnych selfie Zdjęcia finalistów Wildlife Photographer of the Year 2017 to mistrzostwo fotografii przyrody Szymon Barylski przez miesiąc fotografował obóz dla uchodźców między Grecją, a Macedonią Najnowsze okładki TIME zostały wykonane iPhonem. Czy to naprawdę ma dziś znaczenie? Mistrzostwa Świata Bród i Wąsów 2017 – portrety posiadaczy najlepszego zarostu na świecie Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Zobacz najlepsze zdjęcia nocnego nieba w konkursie Insight Astronomy Photographer of the Year 2017 Jak wyglądała powojenna Warszawa w zachodniej prasie? Unikalne, nieznane zdjęcia stolicy Fotografka odtworzyła obrazy Gustawa Klimta na wspaniałych zdjęciach Retusz, zbawienna brzydota i przeklęte piękno