Zdjęcie, które rozwiewa tajemniczą historię legendarnej pilotki Amelii Earhart

Amelia Earhart była dziennikarką, poetką i pilotką. Była pierwszą kobietą, która przeleciała samotnie nad Atlantykiem i drugą osobą na świecie, która to zrobiła. Wszystko wskazywało na to, że zginęła w katastrofie samolotu, jednak nowe zdjęcie świadczy o czymś zupełnie innym.

© National Archives

Do dzisiaj krąży wiele najdziwniejszych teorii na temat zniknięcia Amelii Earhart

Jedni przypuszczali, że samolot się rozbił, a załoga wraz z wrakiem skończyła na dnie oceanu. Inni uważają, że Amelia Earhart spędziła resztę życia na bezludnej wyspie. Byli i tacy, którzy podejrzewali, że została schwytana przez Japończyków na wyspach Marshalla, gdzie została skazana na śmierć jako szpieg. Pojawiła się również hipoteza, że kobieta wróciła do USA i żyła pod przybranym nazwiskiem.

Amelia Earhart pozuje w kabinie swojego samolotu.

Po 80 latach pojawiają się nowe fakty

W zbiorze Archiwów Narodowych USA były agent Departamentu Skarbu, Les Kenny, odnalazł zdjęcie, które pokazuje prawdopodobnie Amelię Earhard oraz Freda Noonana na wyspach Marshalla. Czarno-biała fotografia ”Atol Jaluit” ma wymiary 8 x 10 cala. Eksperci poddali obraz analizie, która wykazała, że jest prawdziwe.

Na zdjęciu możemy zobaczyć postać, która posturą oraz fryzurą odpowiada Amelii Earhart oraz mężczyznę, którego rysy twarzy i linia fryzury przypominają Freda Noonana


Po prawej stronie zdjęcia widać samolot, co sugeruje, że para nie rozbiła się, a bezpiecznie wylądowała. Póki co nie wiadomo, kto jest autorem tajemniczego zdjęcia, lecz eksperci podejrzewają, że jest to dzieło szpiega.

— Wierzymy, że została zabrana na Saipan (największa wyspa Marianów Północnych położona w zachodniej części Oceanu Spokojnego — przyp.red) i że zmarła w niewoli japońskiej. Czego nie wiemy, to jak, oraz kiedy zmarła.

Gary Tarpinian — producent dokumentu "Amelia Earhart, zaginione dowody" dla "NBC News"
Mężczyzna na zdjęciu odpowiada kształtem nosa oraz linią włosów Fredowi Noonanowi.

Zobacz również: Co jest kluczem do dobrego portretu? Opowiada Szymon Szcześniak

Amelia Earhart jako pierwsza kobieta przeleciała nad Atlantykiem

W 1931 roku odbyła lot jeszcze jako pasażer. Rok później podjęła się próby samodzielnej podróży transatlantyckiej – tym razem jako pilot. Dziennikarka wsiadła do jednosilnikowego samolotu Lockhead Vega 5B w Nowej Fundlandii i po prawie 15 godzinach wylądowała w okolicach Londonderry w Irlandii Północnej. Za to osiągnięcie otrzymała wysokie odznaczenia od Kongresu, rządu Francji oraz prezydenta USA Herberta Hoovera.

W 1937 roku Amelia podjęła próbę lotu dookoła świata wzdłuż równika. Jeśli lot zakończyłby się powodzeniem, Earhart zostałaby pierwszą kobietą na świecie, której się to udało. W samolocie Lockhead L-10 Electra towarzyszył jej nawigator Fred Noonan. Po 40 dniach podróży para straciła niestety kontakt radiowy nad Pacyfikiem. Mimo tego że rząd USA natychmiast podjął poszukiwania – samolotu, pilotki ani nawigatora nie odnaleziono.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

”Uwięzieni” to materiał o trudach życia mieszkańców niewielkich klitek w Hongkongu Fotografia mody i ochrona środowiska, czyli afrykańskie portrety modelek ubranych w śmieci Kiliii Yuyan i jego nieznany świat rdzennych ludów Królewski retusz z Krakowa Od jednego opuszczonego domu w górach do drugiego. Z aparatem wielkoformatowym Tak wyglądają nowoczesne zdjęcia rodzinne! Ojciec wkleja zdjęcie swojego syna w bajkowe scenerie Liczy się spotkanie i to co z niego wynika, a nie tylko zdjęcia. Tomek Liboska pokazuje historie ludzi z Górnego Śląska Dzięki fotografii ta para artystów nadaje architekturze kompletnie nowe znaczenie ”Pokolenia” to fantastyczny materiał Arka Sołtysika na temat dorastania i przemijania 2-bitowa astrografia, czyli jak Game Boyem zrobić zdjęcia Księżyca i Jowisza Zatrważające zdjęcia z Mosulu - fotograf postanowił udostępnić je za darmo w sieci W XIX wieku fotografia ślubna była zdecydowanie mniej dynamiczna Tak się lata w Air Korio - najgorszej linii lotniczej świata. Interesujące zdjęcia wprost z Korei Północnej Julia Taits kontynuuje swój piękny projekt o albinosach. Jej bajkowe zdjęcia są wspaniałe Dzięki odrobinie cierpliwości Adam Makarenko tworzy na swoich zdjęciach nowy wszechświat Czy aparatem natychmiastowym można pomóc albinosom w Afryce? Rozmawiałem z Filipem Skrońcem Zobacz najlepsze zdjęcia wykonane iPhone'ami w 2017 roku Kim była ”Migrująca matka”? Historia najbardziej znanego zdjęcia Dorothei Lange Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Daniel Kordan i jego bajeczna gwiezdna tęcza, którą sfotografował na odludnych terenach Boliwii Przemierzył 84 kraje oraz odbył samotną wyprawę na Syberię, aby sfotografować jej rdzennych mieszkańców Drew Geraci pokazuje, jak zrobić film poklatkowy na wysokości 4 tysięcy metrów Salzburg - miasto Mozarta w 3 aktach podczerwieni Czarno-białe zdjęcia Jema Cresswella ukazują humbaki jako niesamowicie majestatyczne istoty

Popularne w tym tygodniu:

Majestatyczne zdjęcia zwierząt hodowlanych to coś, czego jeszcze nigdy nie widzieliśmy. Są świetne! Królewski retusz z Krakowa Izabela Urbaniak dokumentuje beztroskie chwile spędzone z dziećmi - bez smartfonów i komputera Śpiące kaszaloty spermacetowe uchwycone w otchłani morza. Fantastyczne zdjęcia pełne głębi Diane Özdamar tworzy najbardziej urocze zdjęcia szczurów, jakie widzieliśmy Tak wyglądają nowoczesne zdjęcia rodzinne! Ojciec wkleja zdjęcie swojego syna w bajkowe scenerie To gorsze niż śmierć. Trudna historia ofiar ataków kwasem w Wietnamie Lisy wcale nie są takie szczwane, jak mogłoby się wydawać. Ich wrażliwość pokazuje Roeselien Raimond 10-letni aparat, latarka z iPhone'a i trochę kreatywności wystarczyło, by trafić na okładkę "National Geographic" Fotografia mody i ochrona środowiska, czyli afrykańskie portrety modelek ubranych w śmieci Od jednego opuszczonego domu w górach do drugiego. Z aparatem wielkoformatowym Fran Mart pokazał piękno szkockiej natury z bardzo bliska