Zdjęcie, które rozwiewa tajemniczą historię legendarnej pilotki Amelii Earhart

Amelia Earhart była dziennikarką, poetką i pilotką. Była pierwszą kobietą, która przeleciała samotnie nad Atlantykiem i drugą osobą na świecie, która to zrobiła. Wszystko wskazywało na to, że zginęła w katastrofie samolotu, jednak nowe zdjęcie świadczy o czymś zupełnie innym.

© National Archives

Do dzisiaj krąży wiele najdziwniejszych teorii na temat zniknięcia Amelii Earhart

Jedni przypuszczali, że samolot się rozbił, a załoga wraz z wrakiem skończyła na dnie oceanu. Inni uważają, że Amelia Earhart spędziła resztę życia na bezludnej wyspie. Byli i tacy, którzy podejrzewali, że została schwytana przez Japończyków na wyspach Marshalla, gdzie została skazana na śmierć jako szpieg. Pojawiła się również hipoteza, że kobieta wróciła do USA i żyła pod przybranym nazwiskiem.

Amelia Earhart pozuje w kabinie swojego samolotu.

Po 80 latach pojawiają się nowe fakty

W zbiorze Archiwów Narodowych USA były agent Departamentu Skarbu, Les Kenny, odnalazł zdjęcie, które pokazuje prawdopodobnie Amelię Earhard oraz Freda Noonana na wyspach Marshalla. Czarno-biała fotografia ”Atol Jaluit” ma wymiary 8 x 10 cala. Eksperci poddali obraz analizie, która wykazała, że jest prawdziwe.

Na zdjęciu możemy zobaczyć postać, która posturą oraz fryzurą odpowiada Amelii Earhart oraz mężczyznę, którego rysy twarzy i linia fryzury przypominają Freda Noonana


Po prawej stronie zdjęcia widać samolot, co sugeruje, że para nie rozbiła się, a bezpiecznie wylądowała. Póki co nie wiadomo, kto jest autorem tajemniczego zdjęcia, lecz eksperci podejrzewają, że jest to dzieło szpiega.

— Wierzymy, że została zabrana na Saipan (największa wyspa Marianów Północnych położona w zachodniej części Oceanu Spokojnego — przyp.red) i że zmarła w niewoli japońskiej. Czego nie wiemy, to jak, oraz kiedy zmarła.

Gary Tarpinian — producent dokumentu "Amelia Earhart, zaginione dowody" dla "NBC News"
Mężczyzna na zdjęciu odpowiada kształtem nosa oraz linią włosów Fredowi Noonanowi.

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Amelia Earhart jako pierwsza kobieta przeleciała nad Atlantykiem

W 1931 roku odbyła lot jeszcze jako pasażer. Rok później podjęła się próby samodzielnej podróży transatlantyckiej – tym razem jako pilot. Dziennikarka wsiadła do jednosilnikowego samolotu Lockhead Vega 5B w Nowej Fundlandii i po prawie 15 godzinach wylądowała w okolicach Londonderry w Irlandii Północnej. Za to osiągnięcie otrzymała wysokie odznaczenia od Kongresu, rządu Francji oraz prezydenta USA Herberta Hoovera.

W 1937 roku Amelia podjęła próbę lotu dookoła świata wzdłuż równika. Jeśli lot zakończyłby się powodzeniem, Earhart zostałaby pierwszą kobietą na świecie, której się to udało. W samolocie Lockhead L-10 Electra towarzyszył jej nawigator Fred Noonan. Po 40 dniach podróży para straciła niestety kontakt radiowy nad Pacyfikiem. Mimo tego że rząd USA natychmiast podjął poszukiwania – samolotu, pilotki ani nawigatora nie odnaleziono.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

To jeden z najstarszych podwodnych autoportretów świata. Powstał w 1899 r. i wymagał masę pracy Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Oto co się dzieje, kiedy świetny fotograf krajobrazu zabiera się za zdjęcia ślubne Powstanie, jego ludzie i Warszawa - o tym opowiada projekt "Teraz '44" ”Uwięzieni” to materiał o trudach życia mieszkańców niewielkich klitek w Hongkongu Fotografia mody i ochrona środowiska, czyli afrykańskie portrety modelek ubranych w śmieci Kiliii Yuyan i jego nieznany świat rdzennych ludów Królewski retusz z Krakowa Od jednego opuszczonego domu w górach do drugiego. Z aparatem wielkoformatowym Tak wyglądają nowoczesne zdjęcia rodzinne! Ojciec wkleja zdjęcie swojego syna w bajkowe scenerie Liczy się spotkanie i to co z niego wynika, a nie tylko zdjęcia. Tomek Liboska pokazuje historie ludzi z Górnego Śląska Dzięki fotografii ta para artystów nadaje architekturze kompletnie nowe znaczenie ”Pokolenia” to fantastyczny materiał Arka Sołtysika na temat dorastania i przemijania 2-bitowa astrografia, czyli jak Game Boyem zrobić zdjęcia Księżyca i Jowisza Zatrważające zdjęcia z Mosulu - fotograf postanowił udostępnić je za darmo w sieci W XIX wieku fotografia ślubna była zdecydowanie mniej dynamiczna Tak się lata w Air Korio - najgorszej linii lotniczej świata. Interesujące zdjęcia wprost z Korei Północnej Julia Taits kontynuuje swój piękny projekt o albinosach. Jej bajkowe zdjęcia są wspaniałe Dzięki odrobinie cierpliwości Adam Makarenko tworzy na swoich zdjęciach nowy wszechświat Czy aparatem natychmiastowym można pomóc albinosom w Afryce? Rozmawiałem z Filipem Skrońcem Zobacz najlepsze zdjęcia wykonane iPhone'ami w 2017 roku Kim była ”Migrująca matka”? Historia najbardziej znanego zdjęcia Dorothei Lange Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane

Popularne w tym tygodniu:

Miesięczna podróż statkiem towarowym z przymocowanym aparatem. Zobacz 80 000 zdjęć w 10 minut Jak wyglądała powojenna Warszawa w zachodniej prasie? Unikalne, nieznane zdjęcia stolicy Zdjęcia finalistów Wildlife Photographer of the Year 2017 to mistrzostwo fotografii przyrody Szymon Barylski przez miesiąc fotografował obóz dla uchodźców między Grecją, a Macedonią Najnowsze okładki TIME zostały wykonane iPhonem. Czy to naprawdę ma dziś znaczenie? Wojtek Radwański pokazuje Polskę z drona. Na jego zdjęciach jest nie do poznania To jeden z najstarszych podwodnych autoportretów świata. Powstał w 1899 r. i wymagał masę pracy Zobacz najlepsze zdjęcia nocnego nieba w konkursie Insight Astronomy Photographer of the Year 2017 Fotografka odtworzyła obrazy Gustawa Klimta na wspaniałych zdjęciach Retusz, zbawienna brzydota i przeklęte piękno Sergey Melnitchenko: "W powietrzu krąży więcej feromonów niż tlenu. Nie ma tam żadnej sztuczności" LensCulture Street Photography Awards 2017 - wspaniała różnorodność fotografii ulicznej