Lightroom w końcu będzie szybszy! Adobe wysłuchało próśb użytkowników

Adobe Lightroom jest jednym z podstawowych narzędzi pracy dla fotografów na całym świecie. Mimo jego zaawansowanych funkcji, niestety nie wszystko jest takie różowe. Program ”muli” jak diabli, a producent nic z tym nie robił… do dziś!

Miałem napisać pieśń pochwalną dla Adobe, ale jednak się wstrzymam. Nikt nie robi tu nikomu łaski - niemało płacimy za usługę i chcemy, by działała dobrze. W końcu, na miłość boską, ktoś w firmie lidera oprogramowania dla fotografów i grafików poszedł po rozum do głowy. Ile razy irytował was czas oczekiwania na importowanie plików, budowanie podglądów, zastosowanie filtrów, masek i eksport? Podejrzewam, że niejednokrotnie.

Rozumiemy już wiele aktualnych problemów jakie występują z kartą graficzną, importowaniem zdjęć, niektórych funkcji z edycji i trybu pracy i chcemy je znacznie poprawić.

Tom Hogarty, Adobe

Powiem tak – z niejednego aparatu RAW-y wołałem i często było tragicznie. Nie pracuję na słabym sprzęcie, ale bez względu na to – Lightroom i tak potrafił nieźle przysnąć, albo w ogóle się zawiesić. O ile niedawno miałem przyjemność (tak, to dobre słowo) pracować na plikach z Sony a9, to działanie na RAW-ach z mojego Fujifilm X-T2 to porażka. Użytkownicy na wielu forach narzekają na optymalizację LR względem niektórych producentów aparatów.

W przeciągu ostatniego roku dodaliśmy wiele ulepszeń, by rozwiązać problemy związane z wydajnością, ale rozumiemy, że czeka nas jeszcze wiele pracy, by sprostać waszym oczekiwaniom.

Tom Hogarty, Adobe

Mój workflow w Lightroomie opiera się nie tylko na podstawowych wyrówniach, jak kontrast czy jasność, ale często pracuję przy wykorzystaniu narzędzi do miejscowych korekcji – czy to zmieniam barwę, czy wygładzam nierówności. Staram się używać Photoshopa tylko wtedy, kiedy naprawdę nie ma już dla mnie ratunku. Ale niestety – praca z Lightroomem bywa udręką. Program po zastosowaniu wielu poprawek zaczyna się niesamowicie zawieszać i to w większości bez względu na konfigurację komputera, na którym pracujemy. Sam przez to przechodziłem – zmieniłem dyski na SSD, dorzuciłem pamięci ram, wydałem kilka dobrych stówek na nową kartę graficzną (procesora nie ruszałem, mam 4-rdzeniowy i7). Te katusze przeżywa wielu fotografów zarówno na makach, jak i pecetach i wszystkich dręczy jedno pytanie: ”Czy to ustrojstwo może działać szybciej?!”

Zrób porządek w zdjęciach, czyli efektywne katalogowanie w Lightroomie [wideoporadnik]

Zaczęły się wakacje. To okres, w którym będziemy robić mnóstwo zdjęć. Jak radzić sobie z ich segregowaniem i katalogowaniem?

Na szczęście ludzie z Adobe się ocknęli i w końcu zauważyli problem. We wpisie na swoim blogu, Tom Hogarty zamieścił prośbę do użytkowników programu o wypełnienie ankiety. Możecie w niej wpisać informacje o waszych problemach z wydajnością programu. Dobrze, że Adobe ograniczyło to tylko do trzech, ponieważ można by tam wystosować całą litanię.

Zobacz również: Zadnia, których fotografowie nie znoszą

Cóż, drodzy użytkownicy Lightrooma, cytując klasyka: "Wiecie, co z nim zrobić”. Wypełnijcie ankietę i miejmy nadzieję, że niedługo program będzie niczym klocek do carlingu pędzący po lodzie.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Zostań redaktorem WP Fotoblogia - poszukujemy współpracownika Bieszczadzka przygoda - warsztaty fotograficzne z testami obiektywów Irix Uwaga na przegrzewające się baterie Nikona Krakowskie Muzeum Historii Fotografii zmieni się i to na lepsze! Zdjęcia mistrza Kieleckiej Szkoły Krajobrazu – Pawła Pierścińskiego – już niedługo na wystawie Zaawansowany bezlusterkowiec Nikona jednak powstanie? Fujifilm wprowadzi system stabilizacji matrycy do swoich aparatów? Naucz się obrabiać zdjęcia po królewsku od mistrzów ze studia House of Retouching Nikon D820 jeszcze w tym miesiącu? Matryca 45 Mpix i świetny system AF z D5 Adobe zarobiło rekordowo dużo. Wszystko przez abonament Creative Cloud Canon EOS 6D Mark II i EOS 200D - znamy polskie ceny i dostępność To koniec marki Lexar i ich cenionych kart pamięci. Jakie są powody tej decyzji i co z gwarancją? Michał Janiszewski chce pokazać piękno polskich gór, ale potrzebuje naszego wsparcia Z okładki National Geographic trafiła do aresztu. Oto historia „Afgańskiej dziewczyny” Znamy ceny i dostępność obiektywów Sigma Art 24-70 mm f/2.8 oraz Sigma Art 14 mm f/1.8 Ruszył konkurs na najlepsze zdjęcie natychmiastowe wykonane aparatem instax Pokaż swoje zdjęcia w ramach 7. Opolskiego Festiwalu Fotografii Legendy w Berlinie – przed nami wystawa zdjęć Helmuta Newtona, Mario Testino oraz Jeana Pigozzi Koniec Digart.pl. Onet zamyka legendarny polski serwis dla artystów Eastreet 4 – rozpoczął się nabór do czwartej edycji projektu o fotografii dokumentalnej i ulicznej VSCO Mobile Presets 01 (MP1) - 58 mobilnych filtrów symulujących analogowy efekt Nowe oprogramowanie, które ma zapobiegać przegrzewaniu się bezlusterkowców Sony przy nagrywaniu w 4K Kup odbitkę zdjęć z agencji Magnum za 100 dolarów Możecie pomóc dokończyć niezwykły projekt dokumentalny Filipa Skrónca

Popularne w tym tygodniu:

Lightroom w końcu będzie szybszy! Adobe wysłuchało próśb użytkowników Nikon potwierdza oficjalnie: będzie zaawansowany bezlusterkowiec Zaawansowany bezlusterkowiec Nikona jednak powstanie? Krakowskie Muzeum Historii Fotografii zmieni się i to na lepsze! Zdjęcia mistrza Kieleckiej Szkoły Krajobrazu – Pawła Pierścińskiego – już niedługo na wystawie Uwaga na przegrzewające się baterie Nikona Problemów z migawkami Nikona D750 ciąg dalszy. Firma wzywa do następnych napraw Marka Bowens przestaje istnieć – to już potwierdzona informacja Zostań redaktorem WP Fotoblogia - poszukujemy współpracownika Bowens w likwidacji. Koniec legendarnej marki? Znamy stanowisko polskiego dystrybutora Bieszczadzka przygoda - warsztaty fotograficzne z testami obiektywów Irix "Warsaw On Air" - album fotografii lotniczych Warszawy Macieja Margasa cenną pamiątką dla księcia Williama i księżnej Kate