Bowens w likwidacji. Koniec legendarnej marki? Znamy stanowisko polskiego dystrybutora

Firmę Bowens zna każdy fotograf, który zajmuje się zdjęciami studyjnymi. Choćby z nazwy i standardu mocowania modyfikatorów. Pojawiły się przesłanki o likwidacji firmy. Czy upadnie kolejna legenda świata współczesnego sprzętu fotograficznego?

© Bowens

Firma Bowens Camera Service Company powstała w 1928 roku w Londynie jako serwis naprawczy. W 1947 zaczęła produkować żarówki błyskowe, natomiast od 1950 roku swoje własne systemy oświetlenia studyjnego. Nazwa Bowens International Ltd. została oficjalnie zarejestrowana w 1963 roku. Jak więc widzicie – jest to firma z prawie 90-letnią tradycją.


Ponad rok temu firma Aurelius wykupiła marki Bowens oraz Calumet. W oświadczeniu prasowym było dużo informacji na temat Calumetu, natomiast Bowens został tylko wspomniany. Nawiązując do źródła DIY Photography, firma Bowens ma zostać zlikwidowana. Informacja została potwierdzona przez dwa niezależne źródła. Serwis Petapixel donosi również o informacji od samej firmy.

Tak, wszyscy pracownicy firmy w Wielkiej Brytanii (oraz w Chinach) zostali poinformowani, że firma zostanie zlikwidowana. Byliśmy świadomi problemów firmy i pracowaliśmy długimi dniami, by wyciągnąć firmę z problemów, ale nigdy nie myśleliśmy, że to się skończy.

Stanowisko firmy Bowens

Źródła wskazują, że poważnym znakiem problemów firmy mogło być wycofanie się z ”The Photography Show”, najbardziej popularnych targów fotograficznych w Wielkiej Brytanii. Jeśli jeden z największych sponsorów wycofuje się z takiej akcji, może to budzić podejrzenia. Wtedy firma tłumaczyła to opóźnieniami w produkcji i prezentacji swoich lamp z serii Generation X.

Napisałem do polskiego dystrybutora marki z zapytaniem. Oto odpowiedź, którą otrzymałem:

Widzieliśmy artykuł w jednym z zagranicznych portali. Nie mamy na tę chwilę żadnego potwierdzenia tych informacji. Jeżeli chodzi o polską dystrybucję, produkty są normalnie dostępne. Serwis dla polskich klientów znajduje się w Gliwicach i działa niezależnie od producenta. Poinformuję, jeżeli otrzymamy jakiekolwiek konkretne informacje.

Artur Skowron, FOTO 7 s.c. — polski dystrybutor marki Bowens

Zobacz również: Usuwanie zagnieceń z tła na zdjęciach studyjnych

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Podczas festiwalu Landskrona Foto 2017 zobaczymy prace Polaka – Kacpra Kowalskiego Nikon potwierdza oficjalnie: będzie zaawansowany bezlusterkowiec Problemów z migawkami Nikona D750 ciąg dalszy. Firma wzywa do następnych napraw Lightroom w końcu będzie szybszy! Adobe wysłuchało próśb użytkowników Zostań redaktorem WP Fotoblogia - poszukujemy współpracownika Bieszczadzka przygoda - warsztaty fotograficzne z testami obiektywów Irix Uwaga na przegrzewające się baterie Nikona Krakowskie Muzeum Historii Fotografii zmieni się i to na lepsze! Zdjęcia mistrza Kieleckiej Szkoły Krajobrazu – Pawła Pierścińskiego – już niedługo na wystawie Zaawansowany bezlusterkowiec Nikona jednak powstanie? Fujifilm wprowadzi system stabilizacji matrycy do swoich aparatów? Naucz się obrabiać zdjęcia po królewsku od mistrzów ze studia House of Retouching Nikon D820 jeszcze w tym miesiącu? Matryca 45 Mpix i świetny system AF z D5 Adobe zarobiło rekordowo dużo. Wszystko przez abonament Creative Cloud Canon EOS 6D Mark II i EOS 200D - znamy polskie ceny i dostępność To koniec marki Lexar i ich cenionych kart pamięci. Jakie są powody tej decyzji i co z gwarancją? Michał Janiszewski chce pokazać piękno polskich gór, ale potrzebuje naszego wsparcia Z okładki National Geographic trafiła do aresztu. Oto historia „Afgańskiej dziewczyny” Znamy ceny i dostępność obiektywów Sigma Art 24-70 mm f/2.8 oraz Sigma Art 14 mm f/1.8 Ruszył konkurs na najlepsze zdjęcie natychmiastowe wykonane aparatem instax Pokaż swoje zdjęcia w ramach 7. Opolskiego Festiwalu Fotografii Legendy w Berlinie – przed nami wystawa zdjęć Helmuta Newtona, Mario Testino oraz Jeana Pigozzi Koniec Digart.pl. Onet zamyka legendarny polski serwis dla artystów Eastreet 4 – rozpoczął się nabór do czwartej edycji projektu o fotografii dokumentalnej i ulicznej

Popularne w tym tygodniu:

Nikon Asia oskarżony o seksizm za wybór samych mężczyzn do promocji D850 Legendarny Kodak Ektachrome powraca! Sprzedaż zacznie się w przyszłym roku Fotoreporter ”Wyborczej” stanie przed sądem. Grozi mu grzywna i zakaz stadionowy Zmartwychwstanie Polaroida. Przed wami aparat Polaroid OneStep 2 oraz nowe filmy Sprawa małpiego selfie w końcu doczekała się rozwiązania. Po dwóch latach zapadł wyrok "Spojrzenie” na człowieka w różnych relacjach kulturowych. Rusza 7. Opolski Festiwal Fotografii Siedemnastu policjantów na jednego. Fotoreporter opowiada o swoim zatrzymaniu Netflix wykupił prawa do filmu o końcu filmu "Kodachrome" "Ciało otwiera się wolno aż do serca“ wystawa fotografii Ilony Szwarc w Galerii Instytutu Fotografii Fort Yashica pokazała obiektywy do smartfonów, ale zapowiada coś jeszcze: "aparat bez precedensu" Marka Tenba coraz popularniejsza w Polsce. Właśnie ruszyła ich nowa strona