Śpiące kaszaloty spermacetowe uchwycone w otchłani morza. Fantastyczne zdjęcia pełne głębi

Śpiące kaszaloty spermacetowe uchwycone w otchłani morza. Fantastyczne zdjęcia pełne głębi

Śpiące kaszaloty spermacetowe uchwycone w otchłani morza. Fantastyczne zdjęcia pełne głębi
Źródło zdjęć: © © Franco Banfi / [www.banfi.ch](http://www.banfi.ch/)
Marcin Watemborski
19.07.2017 07:45, aktualizacja: 18.03.2020 14:34

Wyobraźcie sobie ogromne stworzenia, które tkwią w posągowym bezruchu pod powierzchnią wody. Franco Banfi ujął te zwierzęta w niezwykłej chwili. Swoim wyglądem przypominają coś na kształt monumentu.

Franco Banfi towarzyszył ekipie nurków podczas śledzenia zwyczajów kaszalotów spermacetowych – największych obecnie żyjących zwierząt mięsożernych. Największe samce osiągają długość do 20,5 metra i mogą ważyć nawet 75 ton. Fotograf uchwycił niesamowity widok tych ogromnych stworzeń podczas snu. Zdjęcie ”Synchronized Sleepers” zostało wyróżnione w finale konkursu "2017 Big Picture Competition" w kategorii ”Human/ Nature”. Banfi wykonał je na Morzu Karaibskim w okolicach Dominikany.

Co to jest kaszalot?

Kaszalot to największy z wielorybów uzębionych, a tym samym największy drapieżnik wyposażony w zęby na Ziemi. Do rodziny należą również dwa inne, mniejsza gatunki kaszalotów. Osiągają do 21 metrów długości i mogą ważyć ponad 80 ton. Młode rodzą się, mając...4 metry długości i ważą ok. 1 tony.

Sperm Whales Sleeping - Discovery Ch. Magic of the Blue

Kaszaloty wcale nie są śpiochami

Interesujące jest to, że zwierzęta te synchronizują się ze sobą i śpią w grupach w pozycji pionowej. Ten fakt został zaobserwowany dopiero w 2008 roku, gdy zespół biologów z Wielkiej Brytanii oraz Japonii natrafił na grupę kaszalotów spermacetowych. Po dłuższych badaniach okazało się, że sen tych zwierząt stanowi zaledwie 7 proc. ich całego życia. Odpoczynek zajmuje im od 6 do 24 minut. W przypadku tych zdjęć – olbrzymy odpoczywały raptem przez 10 minut.

Szwajcarski fotograf wspomina o tym, że kaszaloty mają bardzo mocno rozwinięte instynkty społeczne – trzymają się w grupach i często w grupach śpią. Jedną z teorii na temat dziwnej pozycji snu kaszalotów jest ich zmysł wyczuwania zbliżającego się zagrożenia. Oprócz tego tworzą specyficzną formację, gdy pośród nich znajdują się młode lub ranne osobniki. Naukowcy zaobserwowali również przypadek adoptowania przez stado kaszalotów upośledzonego fizycznie delfina butlonosego.

Obraz
© © Franco Banfi / [www.banfi.ch](http://www.banfi.ch/)
Miałem ogromne szczęście, mogąc widzieć tę chwilę i jestem wdzięczny waleniom za zaufanie oraz możliwość uczestniczenia w ich przedstawieniu. Takie rzeczy nie dzieją się za każdym razem, gdy je widzimy.

Kaszaloty spermacetowe to wspaniałe olbrzymy. Ich obecna nazwa została ustanowiona dopiero w 2015 roku przez Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk. Doczytując nieco więcej na ich temat, można dowiedzieć się, że głowa pojedynczego osobnika stanowi nawet do 1/3 długości jego ciała, a płetwy są naprawdę małe przy jednoczesnym braku płetwy grzbietowej. Natomiast ich płetwa ogonowa może mieć rozpiętość do 6 metrów, co pozwala na szybkie pływanie i nurkowanie na dużych głębokościach (do 1500 metrów). Walenie nurkują tak głęboko w pogoni za swoim ulubionym pożywieniem - kałamarnicami olbrzymimi.

Obraz
© © Franco Banfi / [www.banfi.ch](http://www.banfi.ch/)

"Moby Dick" to powieść oparta na prawdziwych wydarzeniach

Być może kiedyś czytaliście ”Moby Dicka” Hermana Melville'a. Jest to powieść oparta na historii z 1820 roku, kiedy to 27-metrowy statek wielorybniczy Essex został zaatakowany i zatopiony przez kaszalota na wodach Oceanu Spokojnego. Ciekawostką jest to, że kaszalot spermacetowy jest zwierzęciem o największym mózgu oraz wydaje najgłośniejsze dźwięki, których funkcje nie są znane.

Obraz
© © Franco Banfi / [www.banfi.ch](http://www.banfi.ch/)

Jednorazowo kaszaloty potrafią spędzić pod wodą do 55 minut. Mniej więcej po tym czasie wynurzają się i wyrzucają strumień powietrza na wysokość około metra. Po kilkudziesięciu wdechach i wydechach ponownie nurkują. Występują one na całym świecie, lecz szczególnie lubią ciepłe morza.

Obraz
© © Franco Banfi / [www.banfi.ch](http://www.banfi.ch/)

Więcej zdjęć Franco Banfiego znajdziecie na jego stronie internetowej.

Obraz
© © Franco Banfi / [www.banfi.ch](http://www.banfi.ch/)
Obraz
© © Franco Banfi / [www.banfi.ch](http://www.banfi.ch/)
Obraz
© © Franco Banfi / [www.banfi.ch](http://www.banfi.ch/)
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)