Sztuczna inteligencja robi profesjonalne zdjęcia dzięki nowemu algorytmowi Google'a

Medialny gigant, firma Google, nie przestaje zadziwiać swoimi coraz nowszymi odkryciami i rozwiązaniami. Tym razem możemy zobaczyć nowy algorytm, który analizuje zdjęcia Street View i sprawia, by wyglądały jak zrobione przez profesjonalistę.

© Google

Google Street View to świetne narzędzie, które pozwala nam eksplorować coraz więcej miejsc, siedząc wygodnie przed komputerem lub korzystając z urządzeń mobilnych. Samochody, ludzie z wielkimi plecakami, a nawet wielbłądy z doczepionymi aparatami znajdują się w coraz odleglejszych zakątkach świata. Pojawili się również artyści, którzy na podstawie tego narzędzia tworzą własną sztukę.

Panorama A jest przycinana do kadru B. Obraz C pokazuje dopasowania, natomiast D zastosowanie maski z efektem. Każdy z etapów przebiega w pełni automatycznie.

Firma Google stworzyła nowy algorytm, który odpowiada za wyszkolenie sztucznej inteligencji w kwestii tego, jak robić zdjęcia

Brzmi absurdalnie? Jasne, sam chciałbym, żeby to nie było prawdą – jednak jest. Rzecz polega na tym, by ze zdjęć w Google Street View zrobić obrazy, które wyglądają, jakby zrobili je ludzie – i to na dodatek sprawni w swoim fachu. Obliczenia są oparte na przedstawieniu algorytmowi stylów profesjonalnych fotografów, zasad kompozycji oraz… obróbki obrazu.

Creatism, bo tak nazywa się algorytm, został nauczony również, jak stosować dopasowania na określonym obszarze

Algorytm działa w taki sposób, aby na przykład przyciemnić niebo albo wydobyć głębię chmur. Zastanawiam się, czy to, co się dzieje dzięki temu programowi, można nazwać fotografią? Na pewno jest to utrwalenie obrazu i stworzenie nowego dzieła, lecz kompletnie pomijany jest czynnik ludzkiej kreatywności. Wychodzi na to, że wszystko, nawet twórczy umysł i rozumienie fotografii, jest w 100 proc. mierzalne.

Wspomniana mierzalność była zagwozdką dla twórców algorytmu – Huia Fanga oraz Menga Zhanga. Problem stanowiło zmierzenie estetyki zdjęcia, ponieważ jest to bardzo subiektywna kwestia – każdy z nas ma zbliżoną percepcję w kwestii kompozycji obrazu i jego czytania, ale emocjonalnie znacznie się różnimy. Naukowcy przeprowadzili badania, których wynik może zaskoczyć. Podczas testowania Creatismu, programiści poprosili zawodowych fotografów o zgadnięcie, które zdjęcie zrobił człowiek, a które jest dziełem wirtualnej maszyny. Jak się okazało – nawet znawcy tematu mieli problem z odróżnieniem, które zdjęcie jest czyje. Pełna galeria zdjęć została udostępniona na specjalnej stronie internetowej – zobaczcie to sami.

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Oglądając te obrazy, w ogóle nie pomyślałbym, że są one dziełem jakiegoś algorytmu

Nie przeszło mi przez głowę, że komputer będzie zajmował się prawie świadomym komponowaniem zdjęć, na dodatek rozumiejąc szczegóły obrazu i potrafiąc je odpowiednio obrobić. Do dziś normalnym dla mnie było, że to człowiek tworzy dzieła. Teraz mam ogrom wątpliwości.

Więcej informacji znajdziecie na blogu Google'a.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Oto co się dzieje, kiedy świetny fotograf krajobrazu zabiera się za zdjęcia ślubne Powstanie, jego ludzie i Warszawa - o tym opowiada projekt "Teraz '44" ”Uwięzieni” to materiał o trudach życia mieszkańców niewielkich klitek w Hongkongu Fotografia mody i ochrona środowiska, czyli afrykańskie portrety modelek ubranych w śmieci Kiliii Yuyan i jego nieznany świat rdzennych ludów Śpiące kaszaloty spermacetowe uchwycone w otchłani morza. Fantastyczne zdjęcia pełne głębi Królewski retusz z Krakowa NASA pokazuje niezwykłe zdjęcie Jowisza. Wielka Czerwona Plama zachwyca! Zamienili rewolwery na kolorowe drinki, a lejce koni na kolorowe taśmy. Oto ”Południowi jeźdźcy”, czyli współcześni kowboje Od jednego opuszczonego domu w górach do drugiego. Z aparatem wielkoformatowym Tak wyglądają nowoczesne zdjęcia rodzinne! Ojciec wkleja zdjęcie swojego syna w bajkowe scenerie Fran Mart pokazał piękno szkockiej natury z bardzo bliska Gangi motocyklowe istnieją nie tylko na filmach. Tak widzi je Spencer Murphy Psychodeliczna sesja bohaterów "Gry o Tron" autorstwa Milesa Aldridge’a Felix Hernandez sfotografował resoraki w genialnych scenach akcji Dronestagram 2017, czyli zdjęcia z bardzo wysokiego poziomu Dzikie zwierzęta wcale nie są takie straszne. Oto najzabawniejsze zdjęcia z konkursu Comedy Wildlife Photography Award Liczy się spotkanie i to co z niego wynika, a nie tylko zdjęcia. Tomek Liboska pokazuje historie ludzi z Górnego Śląska Dzięki fotografii ta para artystów nadaje architekturze kompletnie nowe znaczenie Audubon Photography Contest 2017 - piękno dzikich ptaków w najlepszym wydaniu ”Pokolenia” to fantastyczny materiał Arka Sołtysika na temat dorastania i przemijania Zdjęcie, które rozwiewa tajemniczą historię legendarnej pilotki Amelii Earhart

Popularne w tym tygodniu:

Miesięczna podróż statkiem towarowym z przymocowanym aparatem. Zobacz 80 000 zdjęć w 10 minut Spotkanie z płonącymi wieżami w tle. Historia kontrowersyjnej fotografii Thomasa Hoepkera, która stała się symbolem MonoVisions Photography Awards 2017. Polacy nagrodzeni wśród mistrzów fotografii czarno-białej Fake photos atakują, czyli jak media podchwyciły temat podniebnych selfie Zdjęcia finalistów Wildlife Photographer of the Year 2017 to mistrzostwo fotografii przyrody Szymon Barylski przez miesiąc fotografował obóz dla uchodźców między Grecją, a Macedonią Pierwszy na świecie film poklatkowy 8K nagrany Nikonem D850 Najnowsze okładki TIME zostały wykonane iPhonem. Czy to naprawdę ma dziś znaczenie? Mistrzostwa Świata Bród i Wąsów 2017 – portrety posiadaczy najlepszego zarostu na świecie 3 fotografów, 1 modelka i 1 lampa błyskowa – poznaj kreatywne podejście różnych artystów Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Zobacz najlepsze zdjęcia nocnego nieba w konkursie Insight Astronomy Photographer of the Year 2017