To gorsze niż śmierć. Trudna historia ofiar ataków kwasem w Wietnamie

To gorsze niż śmierć. Trudna historia ofiar ataków kwasem w Wietnamie

Nguyen Vu Phuoc żyje i fotografuje w Wietnamie. Zajmuje się tym od 1993 roku. Po skończeniu swojego wieloletniego projektu ”Labor of love a mother's journey” postanowił opowiedzieć historię ludzi, których spotkała tragedia większa niż śmierć – bolesna, zostawiająca piętno na całe życie. Mowa o samosądach w formie oblewania żrącym kwasem.
Nguyen Vu Phuoc żyje i fotografuje w Wietnamie. Zajmuje się tym od 1993 roku. Po skończeniu swojego wieloletniego projektu ”Labor of love a mother's journey” postanowił opowiedzieć historię ludzi, których spotkała tragedia większa niż śmierć – bolesna, zostawiająca piętno na całe życie. Mowa o samosądach w formie oblewania żrącym kwasem.
Źródło zdjęć: © © Nguyen Vu Phuoc / [nguyenvuphuoc.com](http://nguyenvuphuoc.com/)
Marcin Watemborski
22.07.2017 06:47, aktualizacja: 22.07.2017 19:31

W niektórych państwa, w tym w Wietnamie, praktykuje się samosądy w formie oblewania ludzi kwasem. Ciągnące się zakażenia są dopiero wstępem do gehenny, przez jaką przechodzą osoby potraktowane w ten brutalny sposób. Fotograf Nguyen Vu Phuoc opowiada nam tę straszną historię.

Ten temat jest dla mnie trudny, ponieważ ciężko jest rozmawiać z ofiarami ataków – tymi, które żyją w ciągłym bólu, agonii i okrucieństwie wykluczenia ze społeczeństwa. Ci ludzie żyją na skraju nędzy – opowiada fotograf.
Ten temat jest dla mnie trudny, ponieważ ciężko jest rozmawiać z ofiarami ataków – tymi, które żyją w ciągłym bólu, agonii i okrucieństwie wykluczenia ze społeczeństwa. Ci ludzie żyją na skraju nędzy – opowiada fotograf.© © Nguyen Vu Phuoc / [nguyenvuphuoc.com](http://nguyenvuphuoc.com/)
Celem Nguyena jest udokumentowanie tego, czego doświadczył na własne oczy. To wołanie do społeczeństwa oraz władz o powstrzymanie tych zbrodni oraz pomoc w szukaniu funduszy, by uśmierzyć ból i psychiczne męki ofiar. Fotograf traktuje zdjęcia jako medium służące do dialogu.
Celem Nguyena jest udokumentowanie tego, czego doświadczył na własne oczy. To wołanie do społeczeństwa oraz władz o powstrzymanie tych zbrodni oraz pomoc w szukaniu funduszy, by uśmierzyć ból i psychiczne męki ofiar. Fotograf traktuje zdjęcia jako medium służące do dialogu.© © Nguyen Vu Phuoc / [nguyenvuphuoc.com](http://nguyenvuphuoc.com/)
Gdy spotykam się z ofiarami ataków, czuję ich ból w mojej duszy. Nie potrafię sobie wyobrazić, ile musiały przejść i jak cierpiały przez te wszystkie lata – wyznaje Nguyen. - Patrząc przez obiektyw, widziałem niesamowicie straszny obraz, ale musiałem na chwilę odłożyć strach i ból na bok, by wzbudzić empatię w społeczeństwie – dodaje.
Gdy spotykam się z ofiarami ataków, czuję ich ból w mojej duszy. Nie potrafię sobie wyobrazić, ile musiały przejść i jak cierpiały przez te wszystkie lata – wyznaje Nguyen. - Patrząc przez obiektyw, widziałem niesamowicie straszny obraz, ale musiałem na chwilę odłożyć strach i ból na bok, by wzbudzić empatię w społeczeństwie – dodaje.© © Nguyen Vu Phuoc / [nguyenvuphuoc.com](http://nguyenvuphuoc.com/)
Kiedy artysta opowiada o samym fotografowaniu, wspomina, że podczas przykładania aparatu do oka podejmuje się wielkiej odpowiedzialności. Musi wtedy zrobić zdjęcie i ponieść tego konsekwencje. W jednej chwili otaczają go trudne do opisania emocje. Nguyenowi najbardziej zależy na tym, by nieść przez swoją twórczość pomoc innym.
Kiedy artysta opowiada o samym fotografowaniu, wspomina, że podczas przykładania aparatu do oka podejmuje się wielkiej odpowiedzialności. Musi wtedy zrobić zdjęcie i ponieść tego konsekwencje. W jednej chwili otaczają go trudne do opisania emocje. Nguyenowi najbardziej zależy na tym, by nieść przez swoją twórczość pomoc innym.© © Nguyen Vu Phuoc / [nguyenvuphuoc.com](http://nguyenvuphuoc.com/)
Filozofia fotografa brzmi: ”Każde zdjęcie musi przemawiać swoim głosem oraz chwytać za serce odbiorcę”.
Filozofia fotografa brzmi: ”Każde zdjęcie musi przemawiać swoim głosem oraz chwytać za serce odbiorcę”.© © Nguyen Vu Phuoc / [nguyenvuphuoc.com](http://nguyenvuphuoc.com/)
Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora.
Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora.© © Nguyen Vu Phuoc / [nguyenvuphuoc.com](http://nguyenvuphuoc.com/)
Obraz
© © Nguyen Vu Phuoc / [nguyenvuphuoc.com](http://nguyenvuphuoc.com/)
Obraz
© © Nguyen Vu Phuoc / [nguyenvuphuoc.com](http://nguyenvuphuoc.com/)
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)