Badania wykazują, że ludzie nie potrafią odróżnić fałszywego zdjęcia od prawdziwego

Badania wykazują, że ludzie nie potrafią odróżnić fałszywego zdjęcia od prawdziwego

Badania wykazują, że ludzie nie potrafią odróżnić fałszywego zdjęcia od prawdziwego
Marcin Watemborski
21.07.2017 13:22, aktualizacja: 26.07.2022 18:25

Internet jest zbiorem setek, tysięcy, milionów różnych obrazków. W zalewie tego wszystkiego i powszechnej umiejętności manipulacji obrazem, nic dziwnego, że możemy mieć problemy z odróżnieniem tego, co jest prawdziwe od tego, co nie. Nowo opublikowane badania dowodzą, że faktycznie mamy z tym problem.

Internet jest długi i szeroki, nieskończony. Co dnia zalewają nas przeróżne obrazy. W związku z tym wypracowaliśmy sobie pewnego rodzaju ignorancję i selekcjonizm. Doszło do tego, że w wielu przypadkach, bez dłuższego zastanowienia, nie jesteśmy w stanie określić, co jest prawdziwe, a co nie. Zaszło to tak daleko, że nieprawdziwe zdjęcia nawet wygrywają konkursy fotograficzne. Pamiętacie samolot z konkursu Nikona?

Grupa badaczy z Uniwersytetu Warwick w Wielkiej Brytanii opublikowała wyniki badań, które informują o tym, że ludzie są zdolni do rozpoznania prawdziwego zdjęcia tylko w 60 proc. przypadków. Niestety, jeśli chodzi o szczegółowe wskazanie tego, co zostało sfałszowane na danym zdjęciu – udawało się to tylko w 45 proc. przypadków. Czy to świadczy o naszym braku spostrzegawczości?

Widzicie łódkę w tle? Została ona dodana w postprodukcji.
Widzicie łódkę w tle? Została ona dodana w postprodukcji.

W badaniu wzięła udział grupa 700 mężczyzn i kobiet. Pokazano im 10 zdjęć, z czego połowa była prawdziwa, a druga nie, po czym poproszono o wskazanie tego, które zostało sfałszowane i co jest nie tak. Przypomina mi to trochę zabawy dla dzieci na spostrzegawczość, gdzie były ze sobą zestawione 2 obrazki, różniące się nieznacznymi szczegółami.

Po lewej stronie jest zdjęcie zmanipulowane - zobaczcie na to, jak pada cień.
Po lewej stronie jest zdjęcie zmanipulowane - zobaczcie na to, jak pada cień.

Jeśli chcecie przekonać się na własnej skórze, czy jesteście w stanie rozpoznać prawdziwy obraz od zmanipulowanego – wejdźcie na stronę badania. Pochwalcie się, jak wam poszło! Mnie udało się rozpracować 9/10 przypadków za pierwszym razem, ale przyznaję, że nie było to łatwe.

Obraz
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)