Pierwsze zdjęcie całkowitego zaćmienia Słońca. Czy wiesz, kiedy powstało?

Już niedługo, bo 21 sierpnia, wystąpi całkowite zaćmienie Słońca. Pech chce, że niestety nie będzie ono widoczne w Polsce, a w Europie zobaczą je jedynie Francuzi i bliscy sąsiedzi. Mimo tego – nie ma co się zniechęcać. Ludzi od zawsze fascynowało to niesamowite zjawisko.

© Julius Friedrich Berkowski

Zaćmienie Słońca to zjawisko astronomiczne, które powstaje wskutek ustawienia się w jednej linii Ziemi, Księżyca i Słońca. Z poziomu Ziemi widzimy Księżyc, który jest bardzo silnie podświetlony przez Słońce. Wygląda to naprawdę niesamowicie. Zdjęcie, które widzicie, zostało wykonane w okolicy naszego kraju.

Autorem jest pruski fotograf Julius Friedrich Berkowski, który jako pierwszy wykonał poprawną ekspozycję dagerotypu podczas takiego zjawiska astronomicznego. Fotografia powstała 28 lipca 1851 roku w Królewcu, ówcześnie nazywanym Königsbergiem. Do dzisiaj zdjęcie uchodzi za jedno z najlepszych, jakie wykonano podczas całkowitego zaćmienia Słońca.

W publikacji Acta Historica Astronomiae istnieje wzmianka na temat tego zdjęcia. Według źródła zostało ono wykonane przy pomocy teleskopu, przymocowanego do napędu 15,8-centymetrowego heliometru. Ekspozycja trwała 84 sekundy i została zarejestrowana tuż po zakryciu Słońca przez Księżyc. Podobno A. Busch, kierownik Obserwatorium Królewskiego, opisał całe zdarzenie, nie wspominając przy tym imienia dagerotypisty.

Co więcej – Busch zamówił u lokalnego artysty stalowe powiększenie dagerotypu Berkowskiego. Powstało również kilka mniejszych odbitek, a jedna z nich jest przetrzymywana w Obserwatorium Uniwersyteckim w Jenie.

Zobacz również: Co jest kluczem do dobrego portretu? Opowiada Szymon Szcześniak

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Oto co się dzieje, kiedy świetny fotograf krajobrazu zabiera się za zdjęcia ślubne Mikołaj Nowacki: "W fotografii chodzi mi o to, żeby nie tylko pokazać, co widziałem i jak było, ale przede wszystkim, co czułem" Fantastyczne modele aparatów wykonane z papieru zadziwiają swoja dokładnością Powstanie, jego ludzie i Warszawa - o tym opowiada projekt "Teraz '44" Najlepsze zdjęcia kosmosu i nieba w konkursie Astronomy Photographer of the Year 2017 10 najpiękniejszych szlaków w Karkonoszach Rozpoznasz wielkie miasta na historycznych zdjęciach? Dzięki kwiatom artysta tworzy przepiękne, bajkowe zdjęcia Marcin Nagraba pokazuje na swoich portretach bogactwo kultury słowiańskiej Jego zdjęcia to wrota do nowych wymiarów. Poznajcie twórczość Jvdasa Berry Nadir Bucan spędził 6 lat, dokumentując życie wiosek na wschodzie Turcji. Pokazał wspaniałą kulturę Sesja niemowlaków ucharakteryzowanych na księżniczki Disneya "Pościg" to film poklatkowy o pogoni za burzami, która ciągnęła się przez o 45 tys. km Zielony biznes, czyli jak Kristen Angelo stała się ”konopną fotografką” Jak powstało niesamowite zdjęcie, na którym samica grizzly uczy swoje młode polować? 10-letni aparat, latarka z iPhone'a i trochę kreatywności wystarczyło, by trafić na okładkę "National Geographic" Majestatyczne zdjęcia zwierząt hodowlanych to coś, czego jeszcze nigdy nie widzieliśmy. Są świetne! Lisy wcale nie są takie szczwane, jak mogłoby się wydawać. Ich wrażliwość pokazuje Roeselien Raimond Fotograf pokazał mieszkańców Kirgistanu na poruszających portretach Diane Özdamar tworzy najbardziej urocze zdjęcia szczurów, jakie widzieliśmy ”Uwięzieni” to materiał o trudach życia mieszkańców niewielkich klitek w Hongkongu Izabela Urbaniak dokumentuje beztroskie chwile spędzone z dziećmi - bez smartfonów i komputera Fotografia mody i ochrona środowiska, czyli afrykańskie portrety modelek ubranych w śmieci To gorsze niż śmierć. Trudna historia ofiar ataków kwasem w Wietnamie

Popularne w tym tygodniu:

Oto co się dzieje, kiedy świetny fotograf krajobrazu zabiera się za zdjęcia ślubne Fotografowałem znanego amerykańskiego rapera 50-letnim aparatem z NRD Jak zmienia się nasze spojrzenie, gdy zaczniemy rozumieć fotografię? Polacy wyróżnieni w konkursie B&W Child 2017. Pokazali wspaniałe zdjęcia Przysłona f/240 i 6-godzinna ekspozycja, czyli jak Weston fotografował paprykę Piękne zdjęcia, piękne kobiety, piękne suknie i piękne miejsca – na tym opiera się twórczość Kristiny Makeevej Tomek Laskowski – ojciec, który dokumentuje dorastanie swoich pociech w wyjątkowy sposób Stolica Korei Północnej wygląda jak opuszczony plan kosmicznego filmu science fiction Fotoreporterzy z całej Polski opowiedzieli nam, jak fotografowali The World Games 2017 Tajemniczy artysta tworzy niesamowite zdjęcia, ale woli pozostać anonimowy. W jakim celu? Vincent Munier wytropił i sfotografował niezwykle rzadkiego irbisa śnieżnego. Zobaczcie, jak powstały jego zdjęcia Czterech świetnych fotografów z Nowego Jorku robiło zdjęcia jednej modelce. Jesteście ciekawi jak im poszło?