Jak zmienia się nasze spojrzenie, gdy zaczniemy rozumieć fotografię?

Fotografia wymusza na nas kompletnie inne patrzenie na świat. Dzięki temu możemy delektować się tym, co natura serwuje dla nas każdego dnia. Na pewno kiedyś złapaliście się na tym, że patrzyliście na coś i myśleliście: ”Fajnie by to wyglądało na zdjęciu”.

© Phillip Haumesser / philliphaumesserphotography.com

Fotograf Phillip Haumesser wziął aparat do ręki dopiero dwa lata temu. Od tego czasu jego spojrzenie na świat bardzo się zmieniło. Nic nie jest takie jak wcześniej, a sam fotograf żartuje, że: ”tego, co zobaczyłeś, już nie odzobaczysz”.

Phillip zaczął zwracać uwagę na to, jak światło wpływa na różne rzeczy dookoła oraz jak zmieniają się ich kształty w zależności od obranej perspektywy. Artysta uważa, że świat ma nam do opowiedzenia wiele wspaniałych historii i to tylko od nas zależy, czy je dostrzeżemy i będziemy chcieli poznać. Świat dookoła jest jak film – trzeba tylko znaleźć odpowiednie kadry.

Po tym, gdy Haumesser zdecydował się zostać fotografem, zwolnił. Właściwie całe jego życie zwolniło. Zaczął pozwalać sobie na coraz częstsze obserwowanie świata, patrzenie, jak się zmienia. Wcześniej nie dostrzegał arcydzieła, jakim jest natura. Fotografia zmieniła nie tylko jego spojrzenie, ale całe jego życie. Wszystko dookoła stało się inne, nowe, zaczął poznawać świat od początku.

Nasz bohater stwierdził, że warto spróbować zwizualizować zmianę, o której mówi, więc na potrzeby tego wykonał serię zdjęć. Jedno z nich pokazuje to, jak postrzegał wszystko wcześniej, a drugie, jak widzi świat teraz. Aparat stał się dla Phillipa nie tylko nowym środkiem wyrazu, ale również narzędziem do obserwowania otoczenia w zupełnie inny sposób. Macie podobne doświadczenia?

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Więcej zdjęć znajdziecie na stronie autora.

Źródło: Bored Panda

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Oto co się dzieje, kiedy świetny fotograf krajobrazu zabiera się za zdjęcia ślubne Fotoreporterzy z całej Polski opowiedzieli nam, jak fotografowali The World Games 2017 Polacy wyróżnieni w konkursie B&W Child 2017. Pokazali wspaniałe zdjęcia Tomek Laskowski – ojciec, który dokumentuje dorastanie swoich pociech w wyjątkowy sposób Najnowsza kampania Gucci to uczta wizualna dla miłośników science fiction z lat 50. i 60. Fotografia, geometria i ludzie, to sedno zdjęć Eriki Zolli Chanel Cartell i Stevo Dirnberger - para podróżników, którzy robią "Photo Mashups" David Bowie - kim był i jak wyglądał, zanim stał się znany na cały świat? Ognie, wybuchy i całująca się para. To zdjęcie to naprawdę jedno ujęcie! Mikołaj Nowacki: "W fotografii chodzi mi o to, żeby nie tylko pokazać, co widziałem i jak było, ale przede wszystkim, co czułem" Kirgistan to kraina gór i wrażliwych, smutnych ludzi. Pokazał to Elliott Verdier National Geographic Travel Photographer of the Year 2017 – najlepsze zdjęcia podróżnicze tego roku Pierwsze zdjęcie całkowitego zaćmienia Słońca. Czy wiesz, kiedy powstało? Fantastyczne modele aparatów wykonane z papieru zadziwiają swoja dokładnością Powstanie, jego ludzie i Warszawa - o tym opowiada projekt "Teraz '44" Najlepsze zdjęcia kosmosu i nieba w konkursie Astronomy Photographer of the Year 2017 10 najpiękniejszych szlaków w Karkonoszach Rozpoznasz wielkie miasta na historycznych zdjęciach? Dzięki kwiatom artysta tworzy przepiękne, bajkowe zdjęcia Marcin Nagraba pokazuje na swoich portretach bogactwo kultury słowiańskiej Jego zdjęcia to wrota do nowych wymiarów. Poznajcie twórczość Jvdasa Berry Nadir Bucan spędził 6 lat, dokumentując życie wiosek na wschodzie Turcji. Pokazał wspaniałą kulturę Sesja niemowlaków ucharakteryzowanych na księżniczki Disneya "Pościg" to film poklatkowy o pogoni za burzami, która ciągnęła się przez o 45 tys. km

Popularne w tym tygodniu:

Oto co się dzieje, kiedy świetny fotograf krajobrazu zabiera się za zdjęcia ślubne Fotografowałem znanego amerykańskiego rapera 50-letnim aparatem z NRD Jak zmienia się nasze spojrzenie, gdy zaczniemy rozumieć fotografię? Polacy wyróżnieni w konkursie B&W Child 2017. Pokazali wspaniałe zdjęcia Przysłona f/240 i 6-godzinna ekspozycja, czyli jak Weston fotografował paprykę Piękne zdjęcia, piękne kobiety, piękne suknie i piękne miejsca – na tym opiera się twórczość Kristiny Makeevej Tomek Laskowski – ojciec, który dokumentuje dorastanie swoich pociech w wyjątkowy sposób Stolica Korei Północnej wygląda jak opuszczony plan kosmicznego filmu science fiction Fotoreporterzy z całej Polski opowiedzieli nam, jak fotografowali The World Games 2017 Tajemniczy artysta tworzy niesamowite zdjęcia, ale woli pozostać anonimowy. W jakim celu? Vincent Munier wytropił i sfotografował niezwykle rzadkiego irbisa śnieżnego. Zobaczcie, jak powstały jego zdjęcia Czterech świetnych fotografów z Nowego Jorku robiło zdjęcia jednej modelce. Jesteście ciekawi jak im poszło?