Tanja Holland ma znajomych z Facebooka na całym świecie. Wybrała się w podróż, by ich sfotografować

We współczesnych czasach żyjemy w ”globalnej wiosce” - możemy bez problemu utrzymywać kontakt z osobami z przeciwnych krańców Ziemi. Tanja Hollander postanowiła odwiedzić wszystkich swoich znajomych z Facebooka i sfotografować ich w ich własnych domach – bez względu na to, gdzie by one nie były.

Shannon Lam i Maury Browning, Malezja © Tanja Hollander / www.tanjaalexiahollander.com

Tanja Hollander mieszka w Maine w USA i miała w trakcie rozpoczynania projektu 626 znajomych na Facebooku. Obecnie ma ich 1647. Od 2011 roku podróżuje po całym świecie, by ich poznać na żywo. Postanowiła zrobić z tego projekt fotograficzny. Odwiedza swoich przyjaciół, rozmawia z nimi oraz fotografuje. Uważa ona, że dopiero znajomości w prawdziwym świecie są wartościowe.

Współcześnie większość z nas ma znajomych, którzy mieszkają poza granicami kraju. Miło jest czasem ich odwiedzić. Takie myślenie sprawiło, że Tanja opuściła kilkukrotnie USA i pojechała do swoich przyjaciół w Wielkiej Brytanii, Francji, Grecji, Malezji i wielu innych miejscach.

W swoim projekcie fotografka przenosi świat wirtualny do rzeczywistego. Odwiedza domy swoich internetowych przyjaciół, by zdefiniować to, czym jest przyjaźń. Tanja zwraca tym samym uwagę na bardzo istotną kwestię – nasze relacje się zwirtualizowały. Częściej piszemy lub rozmawiamy z kimś za pomocą komunikatorów internetowych, niż rozmawiamy na żywo.

Przedsięwzięcie ma swój początek w osobistym dokumencie na temat przyjaźni. Z czasem jednak wyewoluowało ono w coś większego. Można śmiało powiedzieć, że jest to eksperyment społeczny, który pozwala na pokazanie, jak potężną rolę odgrywa Internet we współczesnym nawiązywaniu relacji międzyludzkich. ”Are you really my friend?” to opowieść o poszukiwaniu prawdy, szczerości i prawdziwej przyjaźni. W trakcie realizowania projektu Tanja poznała wiele nowych osób, a dawne relacje stały się jeszcze silniejsze.

Więcej zdjęć znajdziecie na stronie internetowej Tanji Hollander.

Zobacz również: Wiosenne portrety. Jak zrobić dobre zdjęcia w plenerze?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Oto co się dzieje, kiedy świetny fotograf krajobrazu zabiera się za zdjęcia ślubne Tajemniczy artysta tworzy niesamowite zdjęcia, ale woli pozostać anonimowy. W jakim celu? Fotoreporterzy z całej Polski opowiedzieli nam, jak fotografowali The World Games 2017 Tim Walker odpowiedzialny za kalendarz Pirelli 2018. Wiemy, co dzieje się za kulisami Jak zmienia się nasze spojrzenie, gdy zaczniemy rozumieć fotografię? Polacy wyróżnieni w konkursie B&W Child 2017. Pokazali wspaniałe zdjęcia Tomek Laskowski – ojciec, który dokumentuje dorastanie swoich pociech w wyjątkowy sposób Najnowsza kampania Gucci to uczta wizualna dla miłośników science fiction z lat 50. i 60. Fotografia, geometria i ludzie, to sedno zdjęć Eriki Zolli Chanel Cartell i Stevo Dirnberger - para podróżników, którzy robią "Photo Mashups" David Bowie - kim był i jak wyglądał, zanim stał się znany na cały świat? Ognie, wybuchy i całująca się para. To zdjęcie to naprawdę jedno ujęcie! Mikołaj Nowacki: "W fotografii chodzi mi o to, żeby nie tylko pokazać, co widziałem i jak było, ale przede wszystkim, co czułem" Kirgistan to kraina gór i wrażliwych, smutnych ludzi. Pokazał to Elliott Verdier National Geographic Travel Photographer of the Year 2017 – najlepsze zdjęcia podróżnicze tego roku Pierwsze zdjęcie całkowitego zaćmienia Słońca. Czy wiesz, kiedy powstało? Fantastyczne modele aparatów wykonane z papieru zadziwiają swoja dokładnością Powstanie, jego ludzie i Warszawa - o tym opowiada projekt "Teraz '44" Najlepsze zdjęcia kosmosu i nieba w konkursie Astronomy Photographer of the Year 2017 10 najpiękniejszych szlaków w Karkonoszach Rozpoznasz wielkie miasta na historycznych zdjęciach? Dzięki kwiatom artysta tworzy przepiękne, bajkowe zdjęcia Marcin Nagraba pokazuje na swoich portretach bogactwo kultury słowiańskiej Jego zdjęcia to wrota do nowych wymiarów. Poznajcie twórczość Jvdasa Berry

Popularne w tym tygodniu:

Oto co się dzieje, kiedy świetny fotograf krajobrazu zabiera się za zdjęcia ślubne Fotografowałem znanego amerykańskiego rapera 50-letnim aparatem z NRD Jak zmienia się nasze spojrzenie, gdy zaczniemy rozumieć fotografię? Polacy wyróżnieni w konkursie B&W Child 2017. Pokazali wspaniałe zdjęcia Przysłona f/240 i 6-godzinna ekspozycja, czyli jak Weston fotografował paprykę Piękne zdjęcia, piękne kobiety, piękne suknie i piękne miejsca – na tym opiera się twórczość Kristiny Makeevej Tomek Laskowski – ojciec, który dokumentuje dorastanie swoich pociech w wyjątkowy sposób Stolica Korei Północnej wygląda jak opuszczony plan kosmicznego filmu science fiction Fotoreporterzy z całej Polski opowiedzieli nam, jak fotografowali The World Games 2017 Tajemniczy artysta tworzy niesamowite zdjęcia, ale woli pozostać anonimowy. W jakim celu? Vincent Munier wytropił i sfotografował niezwykle rzadkiego irbisa śnieżnego. Zobaczcie, jak powstały jego zdjęcia Czterech świetnych fotografów z Nowego Jorku robiło zdjęcia jednej modelce. Jesteście ciekawi jak im poszło?