Życie japońskich biznesmenów jest pełne stresu. Nic dziwnego, że zasypiają, gdzie popadnie

Uliczny dokument Davida Tesinskiego ”The Man-Machine” (”Człowiek-maszyna”) dotyka trudnej tematyki japońskich biznesmenów, którzy po długim dniu pracy upijają się i śpią, gdzie tylko im się uda. Stres jest dla nich tematem tabu, więc robią to, co inni.

© David Tesinsky / tesinskyphoto.com

Niektórzy z bohaterów Tesinskiego ucinają sobie drzemki na ulicy, a inni w komunikacji miejskiej. Jeden z nich zasnął nawet trzymając się reklamy na przystanku, a dwaj kolejni w McDonald's. Standardy korporacyjne w Japonii skłaniają pracowników do wykonywania swoich obowiązków zawodowych nawet przez 14 godzin dziennie, co jest po prostu nieludzkie.

Po ciężkim dniu pracy biznesmeni udają się do barów ze swoimi kolegami z pracy – to już rutyna. Często takie posiadówki z piciem w tle kończą się około 2 w nocy, a zmęczeni i pijani pracownicy szukają wygodnego miejsca, by chwilę odpocząć – bez względu na to, czy są w domu, czy nie. Po tym czeka znowu ich biurowy koszmar.

David Tesinsky nazwał cykl po swojej ulubionej piosence zespołu Kraftwerk - ”The Man-Machine”. Powodem dla tego było zachowanie Japończyków, którzy są niczym roboty. Autor projektu przyrównuje ich ruchy do duchów, które snują się ulicami. Japońscy biznesmeni są skoncentrowani na swojej karierze jak na niczym innym. Tesinsky jako przykład absurdu, by pomóc zrozumieć sytuację udaje ich rozumowanie: ”Jeszcze tylko 5 lat i awansuję w tej niekończącej się piramidzie”.

I tak oto dzień po dniu, noc po nocy, organiczne maszyny-duchy, krążą ulicami japońskich miast w pogoni za kolejnym stopniem w hierarchii firmy. To przerażająca kwestia, która może wydawać się nam, Europejczykom, nie do pojęcia. Przepracowanie prowadzi do samotności, samotność do depresji, depresja do samobójstwa. To tematy, których nie porusza się w japońskiej kulurze.

Zobacz również: Wiosenne portrety. Jak zrobić dobre zdjęcia w plenerze?

Więcej zdjęć autora znajdziecie na jego stronie internetowej.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Stare reklamy i prawdziwe życie Nowego Jorku. Kalen Hollomon łączy fikcję z rzeczywistością Te piękne obrazy wcale nie są zdjęciami. To się nazywa fotorealizm! "Tank Man” - człowiek, który zatrzymał kolumnę czołgów dzień po masakrze na placu Tian’anmen Jak przy pomocy latarki, pudełka po burgerze i smartofna zrobić świetny portret? Zdjęcia Marilyn Monroe w ciąży były ukrywane przed mediami. Teraz wyszły na jaw Josh Rossi przywrócił uśmiech dzieciom, zmieniając ich na zdjęciach w superbohaterów Humans of New York jako seria filmów na Facebooku już niedługo Kalifornia w podczerwieni oddaje klimat plakatów z lat 70. Jest martwa na zdjęciach. To sprzeciw przeciwko bezmyślnym selfie Karol Pałka opowiada, co kryje Hotel Polana, dawny kurort Komunistycznej Partii Czechosłowacji Na tych zdjęciach widać duchy! Poznajcie ich historię i zobaczcie, jak odtworzył je Mathieu Stern Zdjęcia sprzed 40 lat tłumaczą na czym polegało włoskie "słodkie życie" Znamy nazwiska autorów zdjęć do najnowszej edycji projektu Eastreet Historie wykraczające poza zdjęcia, czyli wielka siła fotografii ulicznej Znamy wyniki konkursu 7. Leica Street Photo. Oto najlepsze polskie zdjęcia uliczne Czarne psiaki też potrzebują miłości. Fotografka stworzyła ten projekt, by pomóc w adopcjach Najlepsze zdjęcia ”Wielkiego amerykańskiego zaćmienia Słońca” Steve Irvine i jego ceramiczne aparaty. To prawdziwe cuda! Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i ”photobombing” zaćmienia Słońca ”Dziewczyny z kotami” łamią stereotyp starej panny ze zwierzakiem Oto co się dzieje, kiedy świetny fotograf krajobrazu zabiera się za zdjęcia ślubne Przeurocze zdjęcia idealnie pasujących do siebie bliźniaków

Popularne w tym tygodniu:

Miesięczna podróż statkiem towarowym z przymocowanym aparatem. Zobacz 80 000 zdjęć w 10 minut Spotkanie z płonącymi wieżami w tle. Historia kontrowersyjnej fotografii Thomasa Hoepkera, która stała się symbolem Jak wyglądała powojenna Warszawa w zachodniej prasie? Unikalne, nieznane zdjęcia stolicy Fake photos atakują, czyli jak media podchwyciły temat podniebnych selfie Zdjęcia finalistów Wildlife Photographer of the Year 2017 to mistrzostwo fotografii przyrody Szymon Barylski przez miesiąc fotografował obóz dla uchodźców między Grecją, a Macedonią Najnowsze okładki TIME zostały wykonane iPhonem. Czy to naprawdę ma dziś znaczenie? Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Zobacz najlepsze zdjęcia nocnego nieba w konkursie Insight Astronomy Photographer of the Year 2017 Fotografka odtworzyła obrazy Gustawa Klimta na wspaniałych zdjęciach Retusz, zbawienna brzydota i przeklęte piękno Sergey Melnitchenko: "W powietrzu krąży więcej feromonów niż tlenu. Nie ma tam żadnej sztuczności"