Zrób coś dobrego – sfotografuj psiaka w schronisku! O wpływie fotografii na adopcję zwierząt

Zwierzęta potrzebują uwagi, zwłaszcza te, które szukają nowego domu. Niestety w schroniskach na całym świecie wciąż brakuje dobrej formy prezentacji zwierzaków. Profesjonalni fotografowie, którzy mają dobre serce, chętnie pomagają swoim rzemiosłem w adopcjach.

© Marcin Watemborski

Orange County Animal Service (OCAS) ostatnio świętowało piękną rocznicę. Już od 48 lat to schronisko pomaga w adopcji zwierząt. Władze informują, że fotografia odegrała w tym bardzo ważną rolę. Ludzie bardzo często wybierają zwierzę do adopcji na podstawie tego, jak wygląda – często prezentacja odbywa się za pomocą stron internetowych i mediów społecznościowych.

Mój psiak również pochodzi ze schroniska!

Prosta sprawa – zastanówcie się czy chętniej przygarnęlibyście zwierzę, które leży skulone i przestraszone w kącie boksu czy takie, którego uśmiech wręcz nie mieści się w kadrze. Oczywiście – w pierwszym przypadku poruszy to na pewno wasze serce, ale również wzbudzi obawy względem zachowania potencjalnego podopiecznego. W drugim natomiast będziecie wewnętrznie naładowani pozytywną energią i będziecie liczyli, że zwierza rozświetli wasze życie.

Dobre zdjęcia bardzo zwiększają szansę na adopcję. Ludzie mają w głowach wizje groźnych, rzucających się na klatki brudny psów pozamykanych w kojcach. Myśląc "czysty, piękny piesek" mają przed oczami psa z hodowli za kilka tysięcy. Dzięki takim sesjom do ludzi trafia jak bardzo się mylą, bo psy w schroniskach niczym nie ustępują tym z ultra drogich hodowli. I też są piękne!

Adam Polak, Nie kupuj — adoptuj

Na przykładzie OCAS widać jak bardzo zdjęcia wypływają na postrzeganie zwierząt. Często do prezentacji były tam wykorzystywane szybkie ujęcia zrobione telefonem – były nieostre, kolorystyka była marna, a same zwierzę wyglądało na przestraszone. Gdy schronisko zgłosiło się o pomoc do profesjonalnego fotografa, zdjęcia ożyły, a podopieczni zaczęli prezentować się o niebo lepiej. Przy takiej fotografii należy pamiętać, że nie fotografujemy produktu, tylko żywe stworzenie. A jeśli tak – to należy zadbać o ukazanie jego charakteru.

Jak fotografować psy, aby pokazać ich prawdziwy charakter? [poradnik]

Fotografowanie psów jest wspaniałą przygodą, która daje wiele radości. W tym poradniku uchylę rąbka tajemnicy mojej pracy i postaram się ułatwić…

Władze ośrodka zwracają uwagę na to, że zdjęcia często nie były wykonywane w odpowiedniej chwili, to znaczy tuż po złapaniu zwierzęcia. Wtedy wygląda ono na przestraszone i niespokojne, zranione. Wiadomo, że po jakimś czasie się ono uspokoi. Warto o tym pamiętać podczas fotografowania.

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Wiele schronisk na pewno bardzo ucieszy się, jeśli zechcecie im pomóc i sfotografować kilka zwierzaków. Nie czekajcie i po prostu wpadnijcie do nich. Od dobrego uczynku jeszcze nikt specjalnie nie zbiedniał!

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Stare reklamy i prawdziwe życie Nowego Jorku. Kalen Hollomon łączy fikcję z rzeczywistością 3 fotografów, 1 modelka i 1 lampa błyskowa – poznaj kreatywne podejście różnych artystów Zrobił zdjęcia ludziom z różnymi odcieniami skóry, by pokazać różnorodność na świecie Zdjęcia autorstwa 17-letniego Stanley Kubricka ujawniają jego geniusz Na tym festiwalu nie można normalnie fotografować. Oto najlepsze zdjęcia z Burning Man Oto najlepsze zdjęcia ptaków w konkursie Bird Photographer of the Year 2017 Fotografowie puścili ogłoszenie na serwisie Craigslist. Zrobili zdjęcia wybranym z nich Życie japońskich biznesmenów jest pełne stresu. Nic dziwnego, że zasypiają, gdzie popadnie Te piękne obrazy wcale nie są zdjęciami. To się nazywa fotorealizm! Smartfonowe zombie - sfotografował ludzi żyjących w kilku światach na raz – na ulicach i w smartfonach W latach 40. XX wieku panowała moda na dopasowanie butów i spódnic. Wszystko to znalazło się w magazynie LIFE "Tank Man” - człowiek, który zatrzymał kolumnę czołgów dzień po masakrze na placu Tian’anmen Jak przy pomocy latarki, pudełka po burgerze i smartofna zrobić świetny portret? Zdjęcia Marilyn Monroe w ciąży były ukrywane przed mediami. Teraz wyszły na jaw Josh Rossi przywrócił uśmiech dzieciom, zmieniając ich na zdjęciach w superbohaterów Humans of New York jako seria filmów na Facebooku już niedługo Kalifornia w podczerwieni oddaje klimat plakatów z lat 70. Jest martwa na zdjęciach. To sprzeciw przeciwko bezmyślnym selfie Karol Pałka opowiada, co kryje Hotel Polana, dawny kurort Komunistycznej Partii Czechosłowacji Na tych zdjęciach widać duchy! Poznajcie ich historię i zobaczcie, jak odtworzył je Mathieu Stern Zdjęcia sprzed 40 lat tłumaczą na czym polegało włoskie "słodkie życie" Znamy nazwiska autorów zdjęć do najnowszej edycji projektu Eastreet

Popularne w tym tygodniu:

Miesięczna podróż statkiem towarowym z przymocowanym aparatem. Zobacz 80 000 zdjęć w 10 minut Spotkanie z płonącymi wieżami w tle. Historia kontrowersyjnej fotografii Thomasa Hoepkera, która stała się symbolem Jak wyglądała powojenna Warszawa w zachodniej prasie? Unikalne, nieznane zdjęcia stolicy Fake photos atakują, czyli jak media podchwyciły temat podniebnych selfie Zdjęcia finalistów Wildlife Photographer of the Year 2017 to mistrzostwo fotografii przyrody Szymon Barylski przez miesiąc fotografował obóz dla uchodźców między Grecją, a Macedonią Najnowsze okładki TIME zostały wykonane iPhonem. Czy to naprawdę ma dziś znaczenie? Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Zobacz najlepsze zdjęcia nocnego nieba w konkursie Insight Astronomy Photographer of the Year 2017 Fotografka odtworzyła obrazy Gustawa Klimta na wspaniałych zdjęciach Retusz, zbawienna brzydota i przeklęte piękno Sergey Melnitchenko: "W powietrzu krąży więcej feromonów niż tlenu. Nie ma tam żadnej sztuczności"