Kiedyś zamiast robić selfie, ludzie korzystali z budek fotograficznych. Zobacz historyczne zdjęcia znanych osób

Zanim świat opanowały smartfony z przednim aparatem i selfiesticki, bardzo popularne były budki fotograficzne, gdzie za kilka monet można było zrobić sobie zdjęcie. Prezentujemy wam kolekcję starych zdjęć, na których pojawiają się znane osoby. Niektóre z nich są naprawdę zaskakujące.

Elvis Presley

Elvis Presley

Pierwsza budka fotograficzna powstała podobno dzięki Anatolowi Josepho, imigrantowi z Syberii, który pojawił się w Ameryce. Budka była dostępna do użytku publicznego na nowojorskim Broadwayu. Każdy, kto wszedł do środka mógł zapisać swoje wspomnienia na zdjęciu za jedyne 25 centów.

Rene Magritte

Cena obejmowała jeden arkusz, na którym było 8 zdjęć. Ten wynalazek pozwalał na zrezygnowanie z usług fotografów. Można powiedzieć, że swojego czasu była to alternatywa względem chodzenia do zakładu, pozowania i dyskomfortu związanego z tym. Do dzisiaj zresztą jest tak, że niechętnie chodzimy robić oficjalne zdjęcia do dokumentów.

12-letnia Marilyn Monroe

Niedługo po wynalezieniu, budki fotograficzne zaczęły podbijać całe Stany Zjednoczone, a nawet trafiły do Europy. Urządzenie stało się fenomenem na skalę światową i zrewolucjonizowało obrazowanie – każdy chciał mieć zdjęcie z przyjacielem lub swój portret od ręki, bez potrzeby długiego czekania na efekt. Doprowadziło to również do wyspecjalizowania studiów fotograficznych w konkretnych dziedzinach.

Młody Miles Davis

Zdjęcia, które oglądacie pochodzą z czasów, gdy budki fotograficzne były ekstremalnie popularne, czyli właściwie przez pierwsze 50 lat od ich wynalezienia. Z czasem pojawiły się aparaty natychmiastowe Polaroid, które skutecznie wyparły budki.

Andy Warhol

Zobacz również: Wiosenne portrety. Jak zrobić dobre zdjęcia w plenerze?

18-letni James Dean
Mel Ferrer, Audrey Hepburn, Truman Capote
Marguerite Duras
Andre Breton
Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Stare reklamy i prawdziwe życie Nowego Jorku. Kalen Hollomon łączy fikcję z rzeczywistością MonoVisions Photography Awards 2017. Polacy nagrodzeni wśród mistrzów fotografii czarno-białej Pierwszy na świecie film poklatkowy 8K nagrany Nikonem D850 3 fotografów, 1 modelka i 1 lampa błyskowa – poznaj kreatywne podejście różnych artystów Zrób coś dobrego – sfotografuj psiaka w schronisku! O wpływie fotografii na adopcję zwierząt Zrobił zdjęcia ludziom z różnymi odcieniami skóry, by pokazać różnorodność na świecie Zdjęcia autorstwa 17-letniego Stanley Kubricka ujawniają jego geniusz Na tym festiwalu nie można normalnie fotografować. Oto najlepsze zdjęcia z Burning Man Oto najlepsze zdjęcia ptaków w konkursie Bird Photographer of the Year 2017 Fotografowie puścili ogłoszenie na serwisie Craigslist. Zrobili zdjęcia wybranym z nich Życie japońskich biznesmenów jest pełne stresu. Nic dziwnego, że zasypiają, gdzie popadnie Te piękne obrazy wcale nie są zdjęciami. To się nazywa fotorealizm! Smartfonowe zombie - sfotografował ludzi żyjących w kilku światach na raz – na ulicach i w smartfonach W latach 40. XX wieku panowała moda na dopasowanie butów i spódnic. Wszystko to znalazło się w magazynie LIFE "Tank Man” - człowiek, który zatrzymał kolumnę czołgów dzień po masakrze na placu Tian’anmen Jak przy pomocy latarki, pudełka po burgerze i smartofna zrobić świetny portret? Zdjęcia Marilyn Monroe w ciąży były ukrywane przed mediami. Teraz wyszły na jaw Josh Rossi przywrócił uśmiech dzieciom, zmieniając ich na zdjęciach w superbohaterów Humans of New York jako seria filmów na Facebooku już niedługo Kalifornia w podczerwieni oddaje klimat plakatów z lat 70. Jest martwa na zdjęciach. To sprzeciw przeciwko bezmyślnym selfie Karol Pałka opowiada, co kryje Hotel Polana, dawny kurort Komunistycznej Partii Czechosłowacji

Popularne w tym tygodniu:

Miesięczna podróż statkiem towarowym z przymocowanym aparatem. Zobacz 80 000 zdjęć w 10 minut Spotkanie z płonącymi wieżami w tle. Historia kontrowersyjnej fotografii Thomasa Hoepkera, która stała się symbolem Jak wyglądała powojenna Warszawa w zachodniej prasie? Unikalne, nieznane zdjęcia stolicy Fake photos atakują, czyli jak media podchwyciły temat podniebnych selfie Zdjęcia finalistów Wildlife Photographer of the Year 2017 to mistrzostwo fotografii przyrody Szymon Barylski przez miesiąc fotografował obóz dla uchodźców między Grecją, a Macedonią Najnowsze okładki TIME zostały wykonane iPhonem. Czy to naprawdę ma dziś znaczenie? Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Zobacz najlepsze zdjęcia nocnego nieba w konkursie Insight Astronomy Photographer of the Year 2017 Fotografka odtworzyła obrazy Gustawa Klimta na wspaniałych zdjęciach Retusz, zbawienna brzydota i przeklęte piękno Sergey Melnitchenko: "W powietrzu krąży więcej feromonów niż tlenu. Nie ma tam żadnej sztuczności"