Najnowsze okładki TIME zostały wykonane iPhonem. Czy to naprawdę ma dziś znaczenie?

Fotografia mobilna znacznie się rozwija. Jesteśmy na takim etapie technologicznym, że zlecenia komercyjne coraz częściej realizowane są smartfonami. Pokazuje to jak daleko odeszliśmy od profesjonalizacji czystej fotografii. Przykładem tego są najnowsze okładki magazynu TIME.

© Luisa Dorr / Instagram

Gdyby kilka lat temu ktoś powiedział mi, bym zrobił komercyjne zdjęcia moim telefonem – zdecydowanie bym się tego nie podjął i pomyślabym, że zleceniodawca jest zwyczajnie w świecie niepoważny. Dzisiaj – wyposażony w najnowszy model jakiegoś smartfona, tym bardziej z dodatkowymi obiektywami lub całym modułem – powiedziałbym, że nie ma problemu.


Brazylijsa fotografka Luisa Dorr otrzymała zlecenie wykonania 46 portretów oraz 12 okładek magazynowych przy użyciu iPhone’a. Jej jedynymi narzędziami był smartfon, blenda oraz światło zastane. Właściwie jest wszystko, czego potrzebuje fotograf – narzędzie rejestrujące (i umożliwiające edycję), modyfikator i źródło światła. Zdjęcia są częścią projektu ”Firsts” (”Pierwsze”), ukazującego kobiety, które wpłynęły na dzisiejszy świat.

Za zlecenie tych zdjęć Luisie Dorr odpowiada Kira Pollack, która jest dyrektorką działu fotograficznego w TIME. Trafiła na zdjęcia Luisy przez przypadek, przeglądając Instagram. Jej prace wywarły niemałe wrażenie, zwłaszcza, że fotografka zaznaczała, że robi je wyłącznie iPhonem, co dodatkowo zaciekawiło Kirę.

Na zdjęciach zobaczymy takie wpływowe kobiety jak: Hillary Clinton, Arethę Franklin, Serenę Williams, Oprah Winfrey oraz Ellen DeGeneres. Przed obiektywem, a właściwie smartfonem Luisy stanęło ich znacznie więcej. Ten przykład pokazuje, że urządzenia mobilne przekraczają kolejne bariery. Kiedyś postrzegaliśmy aparaty w telefonach tylko jako nieznaczący dodatek do szybkich zdjęć, a obecnie jak widać – mogą być w pełnie profesjonalnym narzędziem pracy.

Jeśli jesteście ciekawi, czym fotografowała Luisa – były to iPhone 5, później 6 i 6S Plus, aż w końcu pojawił się iPhone 7. Fotografka korzystała z podstawowej aplikacji do robienia zdjęć (wraz z trybem HDR) oraz kwadratowego formatu obrazu.

Więcej zdjęć znajdziecie na Instagramie Luisy Dorr.


Zobacz również: Sposób na naturalny wygląd portretu w PhotoshopiePodziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Fotografka odtworzyła obrazy Gustawa Klimta na wspaniałych zdjęciach Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Pol Kurucz pyta odbiorcy: ”Czym jest normalność?” w swoim kontrowersyjnym projekcie Zdjęcia finalistów Wildlife Photographer of the Year 2017 to mistrzostwo fotografii przyrody Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Fake photos atakują, czyli jak media podchwyciły temat podniebnych selfie Minimalizm i fantastyczne pastelowe kolory w pracach Julii Ramirio Martin Spotkanie z płonącymi wieżami w tle. Historia kontrowersyjnej fotografii Thomasa Hoepkera, która stała się symbolem Mistrzostwa Świata Bród i Wąsów 2017 – portrety posiadaczy najlepszego zarostu na świecie Stare reklamy i prawdziwe życie Nowego Jorku. Kalen Hollomon łączy fikcję z rzeczywistością Celebryci mają naprawdę dziwne zwyczaje żywieniowe. Oto ich diety przedstawione jako klasyczna martwa natura Kiedyś zamiast robić selfie, ludzie korzystali z budek fotograficznych. Zobacz historyczne zdjęcia znanych osób MonoVisions Photography Awards 2017. Polacy nagrodzeni wśród mistrzów fotografii czarno-białej Pierwszy na świecie film poklatkowy 8K nagrany Nikonem D850 3 fotografów, 1 modelka i 1 lampa błyskowa – poznaj kreatywne podejście różnych artystów Zrób coś dobrego – sfotografuj psiaka w schronisku! O wpływie fotografii na adopcję zwierząt Zrobił zdjęcia ludziom z różnymi odcieniami skóry, by pokazać różnorodność na świecie Zdjęcia autorstwa 17-letniego Stanley Kubricka ujawniają jego geniusz Na tym festiwalu nie można normalnie fotografować. Oto najlepsze zdjęcia z Burning Man Oto najlepsze zdjęcia ptaków w konkursie Bird Photographer of the Year 2017 Fotografowie puścili ogłoszenie na serwisie Craigslist. Zrobili zdjęcia wybranym z nich Życie japońskich biznesmenów jest pełne stresu. Nic dziwnego, że zasypiają, gdzie popadnie Te piękne obrazy wcale nie są zdjęciami. To się nazywa fotorealizm! Smartfonowe zombie - sfotografował ludzi żyjących w kilku światach na raz – na ulicach i w smartfonach

Popularne w tym tygodniu:

Miesięczna podróż statkiem towarowym z przymocowanym aparatem. Zobacz 80 000 zdjęć w 10 minut Spotkanie z płonącymi wieżami w tle. Historia kontrowersyjnej fotografii Thomasa Hoepkera, która stała się symbolem MonoVisions Photography Awards 2017. Polacy nagrodzeni wśród mistrzów fotografii czarno-białej Fake photos atakują, czyli jak media podchwyciły temat podniebnych selfie Zdjęcia finalistów Wildlife Photographer of the Year 2017 to mistrzostwo fotografii przyrody Szymon Barylski przez miesiąc fotografował obóz dla uchodźców między Grecją, a Macedonią Pierwszy na świecie film poklatkowy 8K nagrany Nikonem D850 Najnowsze okładki TIME zostały wykonane iPhonem. Czy to naprawdę ma dziś znaczenie? Mistrzostwa Świata Bród i Wąsów 2017 – portrety posiadaczy najlepszego zarostu na świecie 3 fotografów, 1 modelka i 1 lampa błyskowa – poznaj kreatywne podejście różnych artystów Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Zobacz najlepsze zdjęcia nocnego nieba w konkursie Insight Astronomy Photographer of the Year 2017