Iiu Susiraja “Good Behaviour” - selfies bardzo inaczej

Fińska artystka i fotograf Iiu Susiraja stworzyła niecodzienny cykl zdjęć selfie. Nie są to zdjęcia dla każdego, cykl “Good Behaviour” pokazuje bardziej absurdalny obraz samoróbek.

© iiu Susiraja / www.iiususiraja.com

Każdy czasem strzeli sobie zdjęcie, lepsze czy gorsze. Iiu Susiraja poszła o krok dalej tworząc cykl niecodziennych selfie pt. “Good Behaviour”, czyli Dobre zachowanie. Iiu nie zachowuje się na zdjęciach dobrze — raczej niecodziennie, nawet absurdalnie. Dodając do tego jej budowę ciała i dziwne konteksty trudno nie być rozbawionym albo zmieszanym. Tyle, że taki jest właśnie cel artystki.

Swoim projektem Iiu Susiraja chce pokazać, że nienormalne może być normalne. Prowokuje do tego, by czuć się wolnym w tworzeniu własnych portretów. “W domu możemy być sobą, dzikim i wolnym” - mówi. Na pytanie, co by zrobiła, gdyby inne kobiety poszły w jej ślady i robiły takie selfies Iiu odpowiada, że by to jej pochebiło i byłaby dumna z tych kobiet.

Pierwszy aparat cyfrowy dostałam w 2007 roku. Pierwsze zdjęcia, jakie wykonałam to portrety samej siebie. Na tych fotografiach trochę się chowałam i nie było w nich zbyt dużo humoru. Używam siebie, jako modelki, ponieważ jestem zawsze dostępna do zdjęć i to moralnie właściwe oraz łatwe. I dlatego, bo to ja jestem tematem zdjęć.

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Magdalena Berny - portrety dziecięcej zadumy, refleksji, smutku Czterech fotografów i jeden region w projekcie "Wielkopolska/Teraz" Ferrari California T w niecodziennej sesji z farbami UV w tunelu aerodynamicznym Out My Window - jak pięknie podglądać przez okno Error, czyli fotograficzne triki pokazane przez Pawła Fabjańskiego Urban Photographer of the Year 2014 - najlepsze zdjęcia z miast na całym świecie Pierwszy na świecie film poklatkowy layer-lapse pokazuje w kadrach różne czasy na raz Słynne plakaty filmowe w nowym kontekście Zagubione w Fukushimie - postapokaliptyczny cykl zdjęć z Fukushimy Fotograf zmierzył fale mózgu modeli, aby stworzyć portret idealny Sesja Roberta Wolańskiego dla marki Próchnik wykonana Sony A7R Dzień i noc w tym samym miejscu połączone na zdjęciach Wolfganga Hildebranda "Zdjęć jeszcze nieodnalezionych mam dziesiątki tysięcy". Chris Niedenthal o nowym albumie [wywiad] Droga Mleczna widziana z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na filmie poklatkowym Procesy chemiczne w trybie makro nagrane w 4K Lumixem GH4 Słynny pocałunek z Times Square powielony w różnych miejscach na świecie Turysta - interesująca droga do ciekawego cyklu Małe planety z pomysłem: start rakiety, łazik na Marsie czy pokaz lotniczy Sądząc Amerykę, czyli portrety uprzedzeń Zwierzęta z zoo, ale jak na wolności Norwegia nigdy nie była tak piękna, jak na tym filmie poklatkowym 150 podświetlonych alpinistów, kilka lustrzanek i Matternhorn na jednej sesji Melancholia i smutek zwierząt z ogrodów zoologicznych na poruszających zdjęciach 365 twarzy Paryża w 365 dni

Popularne w tym tygodniu:

Sonda Cassini jest w kosmosie już od 20 lat. Oto najlepsze zdjęcia Saturna, które zarejestrowała ”Słabe żarty i mocne zdjęcia” to specjalność Elżbiety Adamskiej vel "Nieśmigielskiej" Portretowanie z mocą natury. Fotografka wykonała zdjęcia obiektywem z... wody "Hello, Is This Planet Earth" - zachwycające zdjęcia z orbity Ziemi Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Kolorowa fotografia ma już 110 lat. Zobaczcie, jak wyglądały pierwsze autochromy Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Łukasz Bożycki jedynym Polakiem nagrodzonym na prestiżowym konkursie fotografii przyrodniczej ASFERICO 2017 Jan Kempenaers sfotografował opuszczone obiekty w dawnej Jugosławii. Wyglądają jak statki obcej cywilizacji Czy rozwój technologii fotograficznej osiągnął już swój szczyt? Czy wymyślimy coś nowego? Najpiękniejsze sceny myśliwskie i zdjęcia przyrody w konkursie im. Włodzimierza Puchalskiego Oto najbardziej urocze zdjęcia psów w konkursie The Kennel Club Dog Photographer of the Year