Zdjęcia stockowe znanych fotografów z pomocą w walce z rakiem

Fundacja Rak'n'Roll uruchomiła pierwszy na świecie charytatywny bank zdjęć, na których sportretowano chorych lub wyleczonych z choroby nowotworowej.

Zdjęcia, podobnie, jak "zwykłe" banki zdjęć, mają pokazywać jasną stronę życia. Mają być kolorowe, radosne, ich bohaterowie uśmiechnięci i aktywni. Do tego zdjęcia wykonali za darmo znani fotografowie: Łukasz Ziętek, Paweł Fabjański, Jacek Poremba, Karol Grygoruk.

Do skorzystania z zasobów agencji Photos for Life zaproszeni są wydawcy, agencje reklamowe, ale także prywatny nabywca. Wykorzystanie ilustracji w celach komercyjnych ma kosztować od 200 złotych, a na własny użytek 20 złotych. Całość dochodu ze sprzedaży zdjęć ma być przeznaczony na wsparcie terapii pacjentów z nowotworem, podopiecznych fundacji Rak'n'Roll Wygraj Życie!

Jednak największą wartością przedsięwzięcia jest udział samych chorych lub wyleczonych osób, co ma stać się dla nich formą terapii.

"Chcemy przekazywać pozytywną energię i po raz kolejny pokazać, że rak to nie wyrok. Na zdjęciach przedstawiamy ludzi, którzy żyją z rakiem na co dzień, mają rodziny, marzenia i swój pomysł na życie. Ludzi, którzy emanują prawdziwą radością życia"

Stąd pomysł na "pozytywne" zdjęcia, bo badania pokazują, że ponad 60 procent chorych wygrywa walkę z rakiem. Zatem zdjęcia mają również "odczarować" stereotypowe myślenie o tej chorobie, że nowotwór to wyrok.

Michał Rębisz

Michał Rębisz, wicemistrz Polski w futbolu amerykańskim z drużyną Seahawks Gdynia w latach 2006 i 2008, właśnie wygrał swoją największą walkę, walkę o życie.
Obecnie przygotowuje się do wzięcia udziału w zawodach Ironman. Jego postawa i udział w zdjęciach ma być wzorem dla tych, którzy wygraną mają jeszcze przed sobą.

"Bardzo ważne jest znalezienie wewnętrznego spokoju, co nie należy do łatwych rzeczy. Cokolwiek by się nie działo, trzeba zachować spokój i się nie poddawać! Nigdy!"

Alicja Janicka

Zobacz również: Jak uzyskać naturalny wygląd jesiennych portretów?

Alicja Janicka, inna ze sportretowanych osób, która jest w trakcie walki z chorobą opowiada o swoich marzeniach.

"Marzę o normalnym dniu! Taki banał… Wstać rano, pójść do pracy, spełniać się zawodowo, wykonać trochę obowiązków domowych, a nie stękać, bo… znowu coś boli. Wypad na miasto z przyjaciółkami na małe co nie co, spontaniczny wyjazd. Idealny dzień to żyć normalnie, jak każdy człowiek!"

Joanna Zielewska

Natomiast Joanna Zielewska opowiada o tym, jak walka z chorobą zmieniła jej życie.

"Jestem jak rzeka, łagodna, ale i porywająca, zachwycam i przerażam, zawsze znajdę sposób, żeby pokonać przeszkodę na swojej drodze."

Chociaż w wielu agencjach stock'owych można znaleźć podobne zdjęcia w niższych cenach, mam nadzieję, że inicjatywa fundacji Rak'n'Roll skłoni potencjalnych klientów do użycia zdjęć w swoich projektach. Szkoda tylko, że dla większości z nas, odbiorców tych zdjęć, będzie to kolejna ilustracja użyta do reklamy i nie poznamy historii, jakie się za nimi kryją.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji „Portrety z drogi” - galeria najlepszych zdjęć drugiego etapu Prosta i darmowa wtyczka do migracji z Aperture do Lightrooma „Portrety z drogi” - zwycięzcy pierwszego etapu konkursu Wymierna siła fotografii Jakuba Szymczuka Poland National Award - specjalny konkurs dla fotografów z Polski Czy Pixsy zwalczy kradzież zdjęć? Nowości Adobe: aplikacje mobilne oraz większa integracja pomiędzy programami Kłopoty wrocławskiej Marilyn Monroe [Odpowiedź Hali Stulecia] Marcin Falana nowym redaktorem Fotoblogia.pl Fotograficzny OFF "bez granic” – startuje 4. Opolski Festiwal Fotografii Fotoreportaż, czyli warsztaty opowiadania obrazem według Filipa Ćwika Rusza BEiKS RoadShow 2014 – cykl pokazów najnowszego sprzętu foto i wideo „Moje miasto” Tomka Sikory – bezpłatne spotkania z fotografią Panasonic Lumix LX100 - kompakt z matrycą 4/3 i jasnym obiektywem Firmware 2.0 do Olympus OM-D E-M1 i nowa srebrna obudowa Oto zwycięzcy Visa pour l'Image 2014 Relacja na żywo z targów Photokina 2014 na Fotoblogia.pl iPhone w końcu z prawdziwym aparatem - czyli co raduje serce fotografa po premierze iOS8. Fotoblogia.pl poszukuje osoby do stałej współpracy Szukając spadkobierców Vivian Maier, czyli walka o ogromne pieniądze Lensless by Sony. Wycieka QX1 Pics.io umożliwia organizowanie i edycję zdjęć w Google Drive. Zobaczcie, jak działa "63 dni życia i walki" na zdjęciach fotografów Powstania Warszawskiego

Popularne w tym tygodniu:

Koniec Digart.pl. Onet zamyka legendarny polski serwis dla artystów Zostań fotoedytorem serwisów Grupy Wirtualna Polska Z okładki National Geographic trafiła do aresztu. Oto bieżąca historia „Afgańskiej dziewczyny” Legendy w Berlinie – przed nami wystawa zdjęć Helmuta Newtona, Mario Testino oraz Jeana Pigozzi Eastreet 4 – rozpoczął się nabór do czwartej edycji projektu o fotografii dokumentalnej i ulicznej VSCO Mobile Presets 01 (MP1) - 58 mobilnych filtrów symulujących analogowy efekt Nowe oprogramowanie, które ma zapobiegać przegrzewaniu się bezlusterkowców Sony przy nagrywaniu w 4K Ruszył konkurs na najlepsze zdjęcie natychmiastowe wykonane aparatem instax Pokaż swoje zdjęcia w ramach 7. Opolskiego Festiwalu Fotografii