Adobe Lightroom: jak usunąć zamglenia ze zdjęć w kilka minut? [wideoporadnik]

Czasami nasze zdjęcia są niewyraźne przez zamglenie lub zapylenie. Oto sposób, aby już w kilka minut nadać im znacznie więcej przejrzystości.

Fotografując odległe obiekty, często na zdjęciach pojawia się naturalne zamglenie, które wynika przede wszystkim ze spadku przejrzystości powietrza. W przypadku mojego zdjęcia, widać wyraźne zapylenie. W Dubaju, wystarczy że pojawi się wiatr i nagle widoczność zaczyna drastycznie spadać. Kiedy fotografowałem Dubaj z Wyspy, widoczność nie była zbyt dobra, ale oczywiście nie mogłem odpuścić takiego widoku.

Co ważne, na moim zdjęciu widać kilka planów: Burj al Arab był w odległości około 4 km, natomiast Burj Khalifa około 14 km, co przełożyło się na różną widoczność obydwu obiektów. Na szczęście w Adobe Lightroom dostępne są narzędzia korekt lokalnych, dzięki czemu w prosty sposób możemy zmieniać wygląd tylko danych partii naszych zdjęć. Mam nadzieję, że ten sposób przyda Wam się w codziennym fotografowaniu. Dajcie znać z jakich sposobów Wy korzystacie!

Zobacz również: Jak uzyskać efekt Tilt Shift w Gimpie?

Zobacz więcej artykułów z serii: Postprodukcja (wideoporadniki)

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Malowanie światłem - sposób na ciemne, zimowe wieczory [poradnik] Pełna obróbka słonecznego portretu w przyśpieszeniu [screencast] Tablet graficzny - jak z niego korzystać? [wideoporadnik] Portrety jesienną porą i podstawowym obiektywem [poradnik] Czytelniku, rób zdjęcia! Planowanie czy przypadek, czyli fotograficzne przygotowanie do wyjazdu w Alpy EL-wire - pomysł na kreatywny portret z efektem płomieni 10 pomysłów na zainteresowanie dziecka fotografią Szybka i prosta konwersja presetów z Lightrooma do Camera RAW [wideoporadnik] Jacek Pałkiewicz: Duży trud i wysiłek są wliczone w umowę z podróżami [wywiad] Photoshopowy fryzjer, czyli jak okiełznać niesforne kosmyki na zdjęciach studyjnych [wideoporadnik] Fotografia mody bez wychodzenia z domu - jak zacząć? Efekt miniatury w 5 minut w Adobe Photoshop CC [wideoporadnik] Frymografia: Mniej daje więcej 4 rzeczy, które robi każdy fotograf (albo wkrótce zacznie) Oddajcie nam analogowość! Adobe Lightroom - jak obrobić jedno zdjęcie na kilka sposobów nie tracąc ustawień? [wideoporadnik] Przepis na zdjęcie - pół na pół Zdjęcia ze smakiem, czyli domowa fotografia kulinarna [poradnik] Nie bój się Lightrooma, czyli jak bezboleśnie opuścić Bridge i Camera RAW Błyskawiczna poprawa kolorystyki skóry [wideoporadnik] Obiektyw tilt-shift do miniatur za 100 zł, czyli fotograficzny recykling Fotografia produktowa - jak zacząć? Organizujemy domowe studio [poradnik]

Popularne w tym tygodniu:

Fotografia makro - praktyczne porady dla początkujących [poradnik] Karol Nienartowicz: „W zdjęciach zawsze szukam współistnienia pięknej treści i formy" Jak dodać kilka kilogramów na zdjęciu, czyli czemu smartfon to nie jest dobry aparat do portretów 7 powodów, dla których warto być fotografem Czy minuta wystarczy, aby nauczyć się czegoś nowego z Photoshopa? Adobe twierdzi, że tak Dlaczego czasami fotografuję za darmo? Jak sprawdzić przebieg migawki w aparacie? Powody, dlaczego warto nagrywać w 4K już teraz Wizjer optyczny czy elektroniczny? Tak to widzimy LEPSZA FOTOGRAFIA LEPSZY FILM