Niezwykłe koloryzowanie zdjęć z Dynamichrome

Niezwykłe koloryzowanie zdjęć z Dynamichrome

Niezwykłe koloryzowanie zdjęć z Dynamichrome
Źródło zdjęć: © ©Associated Press / Sphinx, oryginał AP Press, 1961 r
Marcin Falana
15.12.2014 16:14, aktualizacja: 26.07.2022 19:44

Dynamichrome to firma specjalizująca się w dodawaniu kolorów do historycznych zdjęć, które zostały oryginalnie wykonane w czerni i bieli. Zapraszamy do bliższego zapoznania się z ich technikami koloryzacji zdjęć.

Przed erą fotografii wydarzenia historyczne były uwieczniane na obrazach. Następnie w XIX w. wynaleziono fotografię, jednak obrazy kolorowe weszły do powszechnego użytku dopiero w latach trzydziestych XX wieku.

Timelapse Colorization and Restoration: Daredevil, 1917

Patrząc na czarno-białe zdjęcia historyczne często zastanawiamy się jak to wyglądało w rzeczywistości, czyli w kolorze. Firma Dynamichrome specjalizuje się w koloryzowaniu historycznych zdjęć czarno-białych i trzeba przyznać, że wychodzi im to bardzo dobrze.

Obraz
© @bplboston Boston Public Library, Leslie Jones Collection / oryginał Leslie Jones, 1947 r

Oglądając zdjęcia koloryzowane przez Dynamichrome nie mamy wrażenia sztuczności kolorów, jednak wiąże się to ze żmudną i czasochłonną pracą nad detalami i kolorem.

Techniki koloryzacji zdjęć są obecne właściwie od początków fotografii. Współcześnie mamy do dyspozycji dużo lepsze narzędzia jak chociażby Adobe Photoshop, jednak dobre oprogramowanie to nie wszystko. Techniki koloryzacji zdjęć to żmudna praca, która wymaga wielu poszukiwań i zgłębiania tematu - jak w wywiadzie dla portalu fstoppers.com wypowiada się Jordan J. Lloyd, pracownik firmy Dynamichrome.

Obraz
© @US Marine Corps / 1945 r

Proces koloryzacji Jordan J. Lloyd zaczyna od wyboru zdjęcia, spraw związanych z prawami autorskimi. Jordan unika zdjęć, które były wykonane w czerni i bieli specjalnie, ponieważ te obrazy nie skorzystają na tym. Jordan wybiera raczej zdjęcia historyczne, wykonane dla potomności lub takie które są czarno-białe ze względów technicznych tamtych czasów.

Pierwszy etap koloryzacji polega na przygotowaniu zdjęcia, czyli odtworzeniu jego pierwotnego kształtu. Jordan skupia się na retuszu skaz, pleśni i innych wad związanych z upływającym czasem. Na tym etapie Jordan wykonuje też ogromną pracę historyczną, dowiadując o kolorystyce obecnej w danym okresie. Nigdy nie ma pewności, że kolory są idealnie dobrane jednak poważnie poszukiwania dodają zdjęciom autentyzmu. W poszukiwaniu informacji na temat kolorów z danego okresu Jordan przeszukuje aukcje staroci, zdjęcia satelitarne, chodzi do muzeów i wypytuje ekspertów.

Przydatnym elementem jest także wiedza na temat tego jak kolor zachowuje się w określonym oświetleniu, oraz jak poszczególne kolory były reprodukowane w czerni i bieli. Największą satysfakcją dla Jordana jest moment, w którym ludzie nie wiedzą czy oryginalne zdjęcie było wykonane w kolorze czy czerni i bieli. Jest to świadectwem dobrze wykonanej pracy.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)