180-gigapikselowa panorama Tokio - druga największa na świecie

© 360gigapixels.com

© 360gigapixels.com

Jeffreyowi Martinowi, fotografowi, który zrobił największą na świecie panoramę (Londyn w 360 stopniach), było mało, i zrobił drugą największą panoramę. Tym razem w Tokio, w Japonii.

W Japonii fotograf wjechał na taras widokowy Tokyo Tower ze swoim Canonem 7D z obiektywem 400 mm f/5.6L, zamontowanymi na robotycznej głowicy do wykonywania panoram Clauss Rodeon VR Head ST. Samo fotografowanie zajęło mu 6 godzin. W tym czasie powstało 10 tys. zdjęć. Do sklejenia wszystkiego w całość była potrzebna 12-rdzeniowa stacja robocza Fujitsu Celsius R920 wyposażona w 192 GB RAM-u. Obróbka panoramy trwała prawie 80 dni.

Dzięki pracy i użyciu takiego sprzętu Martinowi udało się osiągnąć zapierający dech w piersiach efekt. Oglądanie tego obrazu może trwać i trwać. Przewijanie i przybliżanie widoków wciąga.

"Sklejony" obraz w rzeczywistości nie funkcjonuje jako pojedynczy plik. Wersja, którą możemy oglądać, jest złożona z wielu obrazów, ładujących się w zależności od tego, jak i gdzie przybliżamy bądź oddalamy obraz. Gdyby ktoś chciał wydrukować całość, zdjęcie miałoby wymiary 100 na 50 metrów.

Mam nadzieję, że Jeffrey Martin wpadnie do Polski i na przykład z Wieży Mariackiej  sfotografuje Kraków. Może inny miłośnik panoram postanowi zrobić coś równie fajnego. Może wcale nie potrzeba do takiej pracy statywu-robota i horrendalnie drogiej stacji roboczej.

Filmowa prezentacja panoramy:

Źródło: Petapixel

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Zobacz, jak wygląda edycja słynnych fotografii bez użycia Photoshopa Rozmiary zdjęć na Facebooku - ile razy tego szukaliście? Teraz wszystko w jednym miejscu Miniaturowy aparat, który nie wymaga używania rąk Książki o fotografii, które warto przeczytać [część 1] Nowy trend w fotografii ślubnej? Animowane GIF-y Kolorowa fotografia przedmiotów w ruchu. Jak powstały te zdjęcia? Drony, małe czołgi, zdalne aparaty. Tak się dzisiaj fotografuje dzikie zwierzęta Obrazy van Gogha w gigapikselowych rozdzielczościach

Popularne w tym tygodniu:

Fotograf tłumaczy, dlaczego nie należy ufać zdjęciom w social mediach Nie liczy się sprzęt tylko umiejętności Jak wykonano świetną reklamę Gatorade, gdzie kropelki wody układają się w kształt ruszającego się człowieka? Nowa strona, która zdradzi, w jaki sposób zdjęcie było naprawdę obrabiane Znane marki odzieżowe pozwane przez fotografa za bezprawne wykorzystanie zdjęcia Tupaca Shakura Skarb w śmieciach: fotograf znalazł Tamrona 90 mm f/2.8 Tak wygląda teleobiektyw 1000 mm do Sony A6500 za 300 zł Właśnie minęło 20 lat od przesłania pierwszego zdjęcia przez telefon Uwierzycie, że te szczeniaki to rekruci służb specjalnych? Urocze zdjęcia Aparat ze sklepu charytatywnego skrywał w sobie tajemnicę. Zobaczcie, co było na rolce