Unikatowe wojskowe zdjęcia medyczne na Flickerze

Fot. Otis Historical Archives/NMHM
Operacje, amputacje, eksperymenty medyczne – między innymi takie sceny przedstawia 725 000 historycznych fotografii wykonanych przez wojsko USA. 2/3 fotografii dokumentujących historię medycyny już trafiło do Amerykańskiego Narodowego Muzeum Zdrowia i Medycyny. Część z nich można nawet oglądać w Internecie, dzięki prywatnej inicjatywie kilku archiwistów. „Płacisz podatki. To są Twoje zdjęcia” – mówi Mike Rhode, główny archiwista muzeum. Ten niesamowity zbiór czarno-białych fotografii dokumentuje postępy medycyny – od czasów wojny domowej do wojny w Wietnamie.
Praca po pracy
Zdjęcia ukazują kontuzjowanych żołnierzy, eksperymenty medyczne, szpitale polowe, operacje, a nawet ofiarę pierwszej katastrofy lotniczej. 500 000 fotografii zostało już zdigitalizowanych, a 225 000 jeszcze czeka na ten proces. Główny archiwista muzeum, Mike Rhode, pracuje dodatkowo po godzinach, aby udostępnić fotografie dla wszystkich w Internecie. Jak do tej pory na portalu Flickr.com można oglądać ponad 800 zdjęć.

Fot. Otis Historical Archives/NMHM
W obecnych czasach skanowanie, przechowywanie i przesyłanie zdjęć w Internecie nie stanowi już takiego problemu, jak jeszcze 10 lat temu. Dlatego też archiwista chce szybko udostępnić zbiory.
„Uwielbiamy nasze materiały i to, co możemy z nimi zrobić. Chcemy pokazać je wszystkim innym na świecie” - mówi Rhodes na łamach Wired.
Wolność Internetu, kontra zasady armii
Sara Piasecki, dyrektor historycznych kolekcji i archiwów w Bibliotece Historii Medycyny na Uniwersytecie Nauk Zdrowotnych w Oregonie, mówi, że jest to unikatowa kolekcja o wyjątkowej wartości. Idea upowszechnienia zbiorów nie spodobała się jednak Instytutowi Patologii Wojskowej, prowadzonym przez Departament Obrony USA.
„Armia nie chce, aby ludzie korzystali z zasobów wojska dla stron nie związanych z ich pracą” – dodaje Rhodes.

Fot. Otis Historical Archives/NMHM
Portal Flickr, jak i wiele innych stron jest zablokowanych przez armię USA. Archiwiści wierzą jednak w ideę muzeum i zapewniają, że zrobią wszystko, co w ich mocy, aby zdjęcia były upowszechnione.
Historyczne zbiory Kodaka sprzed ponad 100 lat
W tym samym czasie Internet obiegła informacja mówiąca, że firma Kodak przekazała Brytyjskiej Bibliotece historyczne fotografie i masę innych niepublikowanych wcześniej materiałów. Najstarsze zdjęcie pochodzą nawet z 1855 roku. Przenosiny zbiorów oznaczają, że materiały zostaną odpowiednio zabezpieczone, aby móc ocaleć w dobrym stanie dla przyszłych pokoleń.

Fot. Courtesy British Library
Rzecznik Brytyjskiej Biblioteki powiedział, że planowana jest wielka wystawa, ukazująca przekazane fotografie w dużych rozmiarach. Prezentacja skupi się na fotografii dziewiętnastowiecznej i jej technicznej stronie rozwoju.
Zbiory Kodaka zawierają fotografie dokumentującego rozwój firmy, zdjęcie reklamowe oraz wewnętrzną korespondencję i dokumenty. Kodak przekazał już sporą cześć swoich materiałów do Narodowego Muzeum Fotografii, Filmu i Telewizji w 1985 roku.
-
Igor
-
Barilla
-
http://fotoblogia.pl/author/krzysztof-basel Krzysztof Basel
-
http://fotoblogia.pl/author/krzysztof-basel Krzysztof Basel
![Czy te zdjęcia są prawdziwe? [galeria]](http://s1.blomedia.pl/fotoblogia.pl/t/135x84/2011/03/amazing-non-photoshopped-photos-26-150x150.jpg)
![Większość z nas fotografuje w identyczny sposób? [galeria]](http://s2.blomedia.pl/fotoblogia.pl/t/135x84/2011/02/corinnevionnet121-150x150.jpg)
![Tak zmieniają się narkomani przez lata [galeria]](http://s1.blomedia.pl/fotoblogia.pl/t/135x84/2011/03/ss-110225-drugs-mugs-12.ss_full-150x150.jpg)

![Nikkor 6 mm f/2.8 sprzedany za ok. 0,5 miliona złotych [wideo]](http://s1.blomedia.pl/fotoblogia.pl/t/135x84/2012/05/nikkor-6mm-f28-fisheye-lens-1-55622.jpg)








![BajkiPolskie [giveaway]](http://s1.blomedia.pl/applemania.pl/t/135x84/2012/05/kaczka-dziwaczka-ipad-d-43080-194x168.png.jpg)



![Słynna scena z placu Tiananmen z różnych perspektyw [forum]](/_.gif)